ابهامات توزیع ملزومات مصرفی پزشکی باید حل شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، وحید محلاتی در خصوص ضرورت بازنگری در سیاست های توزیع ملزومات مصرفی پزشکی گفت: اهمیت وجود پخش های رسمی، قابل رصد و نظام مند در دنیای امروز، موضوعی است که قابل انکار نیست و مزایا و محاسن آن برای کشور، خصوصا در حوزه کالاهای سلامت محور به گونه ای است که باید هر چه زودتر دست اندازهای پیش روی آن حذف شده و دولت با قدرت در این مسیر گام برداریم

این مدیر قدیمی صنعت پخش، دارو و کالاهای سلامت ادامه داد: دوره شیوع کرونا، یک تجربه عینی پیش روی ما قرار داده که ارزش آسیب شناسی و تامل دارد. اینکه تامین و توزیع کالاهایی که پخش رسمی و قابل رصد داشتند، دچار کمترین اخلال شدند و امور مربوط به آنها به خوبی مدیریت شد و برعکس، کالاهایی که تحت پوشش پخش های رسمی نبودند، بیشترین بحران و سردرگمی را برای مردم و مسئولین ایجاد کردند.

وی افزود: سال ها است که توزیع دارو در کشور، ساختارمند و مدیریت شده انجام می شود و شاهد هستیم که بیشترین اطمینان در خصوص دوری از انحراف و خطا و تقلب نسبت به آن وجود دارد و برعکس حوزه هایی که فاقد پخش رسمی هستند و قابل رصد نیستند، در معرض معضلات مختلف از قبیل تهدید کالاهای فاقد اصالت، گران فروشی، .... قرار دارند، واقعیت این است که همان قدر که توزیعِ دارو در کشورمان نظام مند است و زنجیره پخش آن کاملا روشن و شفاف فعالیت می کند و هر خطایی که رخ دهد قابل رصد و ردیابی است، به همان اندازه حوزه ملزومات مصرفی پزشکی، از این محاسن و بهره ها خالی است.

محلاتی گفت: برای مصونیت از معضلات توزیع ملزومات مصرفی پزشکی، باید به مانند آنچه که در حوزه دارو شکل گرفته، شبکه رسمی برای پخش این اقلام ایجاد شود تا حلقه های مختلف زنجیره پخش به صورت هدفمند بتوانند فعالیت کنند، با وجود شرکت های رسمی و قانونی، نگرش استراتژیک به کل زنجیره تامین و توزیع حاکم می شود و با فراهم شدن زیر ساخت لازم برای گردآوری منسجم آمار و اطلاعات از موجودی کالا و نیاز بازار، برنامه ریزی های خرد و کلان، بهتر و دقیق تر انجام خواهد شد. ضمن اینکه مدیریت اتفاقاتی از قبیل مقابله با کمبود کالا، بهتر و موثرتر صورت می گیرد.

به گزارش مهر این مدیر قدیمی صنعت پخش، دارو و کالاهای سلامت در پایان اضافه کرد: شکل گیری شبکه توزیع ساختارمند در حوزه ملزومات مصرفی پزشکی، نیازمند یک عزم ملی است و باید همه ذی نفعان در این فرآیند مشارکت کنند و به نظر می رسد که در سال های گذشته، این توانمندی و پتانسیل در کشور ایجاد شده که با شتاب بیشتری در این مسیر گام برداریم و وزیربهداشت با استفاده از ظرفیت های قانونی، اصلی ترین موتور محرک این پروژه ملی می تواند باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه