صحبت‌های غیر واقعی و غیر علمی خیانت بزرگی به سلامت جامعه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایلاد علوی گفت: مهمترین گام در کنترل بیماری‌های عفونی پیشگیری کردن است و همیشه در هر جامعه‌ای پیشگیری بر درمان مقدم است. در بیماری کووید 19 نیز جامعه پزشکی از روز اول به دنبال کاهش بار ویروس بوده و تمهیدات و توصیه‌های بهداشتی مختلف از جمله فاصله گذاری و پوشیدن ماسک را در جهت پیشگیری از بروز این بیماری مطرح کرده است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان ادامه داد: جوامع در انتظار نتایج تحقیقات و تولید واکسن موثر برای پیشگیری سریع‌تر این بیماری نوپدید هستند، محققان و مراکز تحقیقاتی در سطح جهان به صورت شبانه روزی و با صرف هزینه‌های گزاف به دنبال این مساله هستند، صحبت کردن و ارایه نقطه نظرات غیرکارشناسی درباره واکسن‌ها و داروهای مختلف بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی بسیار راحت است، غافل از اینکه این صحبت‌ها باعث ایجاد تشویش در جامعه و برهم زدن تمام سیستم ذهنی جامعه می شود که در واقع خیانت بسیار بزرگ در حق سلامت جامعه است.

وی با تشریح پروسه تولید دارو و واکسن افزود: وقتی یک دارو یا واکسن وارد مرحله تولید شده و در نهایت به بازار عرضه می‌شود، آزمایش‌های بسیار دقیقی بر روی آن انجام شده و سال‌های سال علم و تجربه دقیق علمی پشت این داروها و واکسن‌ها وجود دارد. کلیه عوارض و مسایل احتمالی مرتبط با آن شناسایی شده و اینگونه نیست  که خلق الساعه یک واکسن در پستوی یک آزمایشگاه و یا کارخانه ساخته شده و بدون هیچ نظارتی بلافاصله در مراکز بهداشتی و پزشکی عرضه و توصیه شود.

علوی گفت: پزشکان و مسولان پزشکی در همه جای دنیا این مسایل را رصد می‌کنند، این طور نیست که من پزشک فوق تخصص عفونی بدون توجه به تبعات و عوارض، دارو یا واکسنی را به بیماران توصیه کنم، ما یا علم یک قضیه را داریم و می‌توانیم تمام مسایل آن را با جنبه‌های دقیق موشکافانه بررسی و یا توصیه کنیم و یا علم آن قضیه را نداریم و باید به افراد متخصص و عالم این قضیه اعتماد کافی داشته باشیم و پیرو و پیشرو این مسایل باشیم.

به گزارش ایسنا این فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان در پایان با اشاره به خطرات و عوارض ناشی از عدم واکسیناسیون گفت: عدم واکسیناسیون و مرگ و میری که به دنبال آن اتفاق می‌افتد، به مراتب هزینه و بار بسیار سنگین‌تری بر جوامع تحمیل می کند، عنوان کردن مسایل جعلی درباره واکسن‌ و یا داروها به هیچ وجه قابل قبول نیست، از همه مردم تقاضا می‌کنیم این مسایل را فقط و فقط از مراجع آگاه و متخصصان پیگیری کنند و پیرو یک سری موارد غیرعلمی که می‌تواند سلامت جامعه را تهدید کند نباشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه