انتخاب مدیر عامل بیمارستان
مجموعه ارشد مدیریتی بیمارستان باید در انتخاب مدیرعامل یا رئیس بیمارستان در بسیاری از موارد دید خود را از حیطه منطقه ای فراتر برده و به گزینه های موجود در کشور هم بیندیشند که البته انتخاب مدیر غیر بومی در کنار معایبی همچون هزینه بالا برای مجموعه و عدم شناخت روابط درون ساختاری و برون ساختاری مجموعه گزینه ای است که نباید از ابتدا کنار گذاشته شود. 

یکی از بحث های همیشگی در انتخاب مدیران عامل بیمارستان ها انتخاب یک پزشک یا غیر پزشک برای این مسئولیت است. جدا از این واقعیت که مدیران عامل و روسای اکثریت بیمارستان های شناخته شده دنیا از بین پزشکان مقبول آن مجموعه انتخاب میشوند،در شرایط فعلی کشور و با نیروهای موجود نیز به کارگیری یک پزشک آشنا با آموزه های مدیریتی و مالی برای این سمت گزینه ای منطقی تر است. اگر چه در حال حاضر برخی مراکز با تفکیک دو پست ریاست بیمارستان و مدیرعامل و تصدی گری این دو پست به ترتیب توسط یک پزشک و یک مدیر مالی تجربه نسبتا موفقی هم داشته اند ولی به علت چالشهای موجود این رویه به صورت کلی توصیه نمیشود . 

تیم ارشد انتخاب مدیرعامل بیمارستان باید علاوه بر توجه به تواناهایی شخصی با مطالعه روابط منطقه ای ،صنفی و سیاسی موجود و در نظرگیری استراتژی کلی سازمان اقدام به انتخاب مدیرعاملی نمایند ،که احتمالا به صورت طولانی مدت سکاندار مجموعه خواهد بود و در صورت عدم انتخاب صحیح تعویض یا عدم تعویض او مجموعه را با معضلات پیچیده ای روبرو خواهد کرد. یکی از چالشهای هیات مدیره ها تعیین حقوق و دستمزد مدیرعامل و ریاست بیمارستان است . 

میزان دستمزد هر شغل با سهمی که آن شغل در نیل به اهداف سازمان دارد و با در نظر گرفتن مهارت ها،اختیارات و مسئولیت ها و همچنین کوشش های فکری ،احساسی و جسمانی ودر کنار خطرهای ناشی از کار طبق سیستم های ارزشیابی مشاغل مانند (های پرو فایل) یا (جی ۲۰(تعیین میشود. ولی نکته ای که نباید در خصوص تمام مشاغل ارشد به خصوص مدیرعامل و رئیس بیمارستان از نظر دور داشت تفاوت بین ارزش شاغل با شغل است،و شاید گاهی بیمارستان لازم باشد هزینه های بسیار بالاتری را برای جذب فرد یا افراد خاصی با توانایی های منحصر به فرد پرداخت نماید.

در بسیاری از کشورها حقوق مدیران عامل بیمارستان ها در کنار مدیران نفتی و شرکت هایی همچون اپل، گوگل و....در سطوح بالایی قرار دارد و شاید بیمارستان ها بتوانند با پرداخت قسمتی از دستمزد رئیس یا مدیرعامل به صورت سهام مجموعه مانند شرکت های اینترنشنال ضمن ایجاد انگیزه ، بار مالی پرداختی بیمارستان را کاهش دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه