کرونا را کنترل نکنیم در فصل سرما با بحران جدی‌تری مواجه می‌شویم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پنج شنبه ۱۲ تیرماه جلسه ستاد عملیات مدیریت ویروس کرونا در تهران با حضور قاسم جان‌بابایی، علیرضا زالی فرمانده این ستاد، رؤسا و معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران برگزار شد.

جان‌بابایی ضمن ابراز نگرانی از افزایش مبتلایان به کرونا در کشور افزود: چنانچه در این بازه زمانی نتوانیم ویروس کرونا را کنترل کنیم، قطعا در فصول سرد سال با بحران های جدی تر مواجه خواهیم شد، شرایط پایدار اپیدمی در هیچ استانی از کشور وجود ندارد و باید تدابیر کنترل این بیماری به روز رسانی شود، مسافرت های بین استانی از سوی مردم جای انقاد دارد، مادامی که رفتارهای پرخطر و در ادامه آن نادیده گرفتن اصول بهداشتی وجود داشته باشد رسیدن به ثبات و کنترل کووید ۱۹ کاری غیرممکن و یا بسیار دشوار خواهد بود.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: ارائه راهکارهای اجرایی و استراتژیک برای گذر از شرایط بحرانی کشور در مقابله با کووید ۱۹ اهمیت زیادی دارد، باید تلاش کنیم با استفاده بهینه از منابع موجود سلامت شهروندان را تأمین و تضمین کنیم، برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت از سوی مسئولان برای کنترل کرونا اهمیت زیادی دارد، اگر چنانچه در بازه زمانی کنونی نتوانیم این ویروس را کنترل کنیم قطعاً در فصول سرد سال با بحران‌های جدی تر مواجه خواهیم شد.

در ادامه علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نیز در این جلسه همسو شدن سیاستگذاری ها مبتنی بر مواضع وزارت بهداشت را از سوی مسئولان حوزه درمان مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید برای ریشه کنی کرونا مدیران ضمن همگرایی و تعامل بیشتر تصمیماتی را همسو و هماهنگ با سیاست‌های کشوری و وزرات بهداشت، اجرایی کنند.

وی افزود: نشاندار کردن بیمارستان‌های کرونایی می‌تواند راهکار مؤثری برای خدمت رسانی با کیفت تر به مردم و کاهش بار مراجعان باشد، برای دستیابی به این مهم باید از تمامی ظرفیت‌های درمان بهره ببریم، اختصاص چند مرکز جنرال پرتوان به ارائه خدمات به سایر بیماران غیر از کرونا نیز اهمیت زیادی دارد، طبق تحقیقاتی که در چین صورت گرفته درصد بالایی از ابتلاء به کرونا در بیمارستانها اتفاق می‌افتد، بنابراین تفکیک بخش‌های بیمارستانی از ورودی‌ها تا سایر مراحل بستری و درمان ضروری است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در ادامه ضرورت تأمین وسایل حفاظتی اعم ماسک، الکل، دستکش، گان و سایر ملزومات پیشگیری کننده از کرونا را در بخش‌های بیمارستانی یادآور شد و افزود: ارائه راهکاری اساسی برای تفکیک و جداسازی واقعی بیماران در تمامی مراحل درمان ضروری است، توسعه بخش‌های مراقب ویژه یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه کرد، باید برای توسعه این بخش‌ها ظرفیت سازی شود.

زالی با اشاره به اهمیت حوزه بهداشت خاطرنشان کرد: کرونا ثابت کرد که باید نسبت به بازنگری و بازآرایی حوزه بهداشت اقدامات لازم در کشور انجام شود، ارتقا سلامت جامعه در گرو بهداشت است به این معنی که اگر جهشی در سطح سلامت مردم جامعه ایجاد شود بی تردید باید از فیلترهای بهداشتی عبور کند، توسعه زیرساخت‌های بهداشتی کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است، بنابراین ارائه برنامه‌ای راهبردی در این حوزه اهمیت زیادی دارد.

وی باز مهندسی و استمرار خدمات بهداشتی با کیفیت بالاتر را مورد تاکید قرار داد و گفت: بازآرایی حوزه بهداشت در دستورکار است، آمار نحوه شیوع اپیدمی کرونا از ابعاد مختلف دارای اهمیت است، آمار مبتلایان، بستری شدگان و فوتی‌ها مبنایی برای تصمیم گیری ها و ارائه برنامه‌های آتی برای اعمال محدودیت‌ها خواهد بود.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از نقش راهبردی اطلاعات و داده‌های آماری برای کنترل بیماری‌ها در کشور خبر داد و گفت: جایگاه آمار ملی و بین المللی می‌تواند ادامه نحوه مدیریت ایپدمی ها را روشن‌تر کند، استمرار طرح‌های مختلف همانند فاصله گذاری اجتماعی، غربالگری و لکه گیری و تشدید قوانین نظارتی با هدف کاهش اپیدمی کووید ۱۹ ضروری است و ما از تلاش‌های شبانه روزی ایثارگران حوزه بهداشتی کشور قدردانی می‌کنیم.

زالی خاطرنشان کرد: به رغم محدویت‌های مختلف کشور در حوزه بهداشت باید غربالگری‌ها در سطح مطلوب‌تر اجرا و نقشه پوشش جامع غربالگری کشور تکمیل شود، اهمیت تأمین زیرساخت‌های IT ، الکترونیک و نرم افزاری را راه حل مناسبی برای ارتقا حوزه بهداشت است، اهمیت وحدت رویه از سوی معاونین بهداشتی، تأمین نیروی انسانی جدید و اصلاح ساختارها نیز ضرورت دارد.

در ادامه عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست تأمین تجهیزات و توجه بیش از پیش به نیازهای کادر درمان و به طور کلی نیروی انسانی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: در شرایط سخت کرونایی تأمین نیازهای نیروهایی که در خط مقابله با کرونا تلاش می‌کنند ضرورت دارد، نیروی انسانی سرمایه‌های اصلی بیمارستانها هستند، بنابراین ما خاسار تقویت ساختارها برای ارائه خدمات بهینه به کادر بهداشت و درمان هستیم.

وی در ادامه تأمین منابع برای تکمیل پروژه‌های نزدیک بهره برداری بیمارستانی و تقویت مراکز بهداشت را مورد تاکید قرار داد.

رسول کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست ضرورت تأمین متمرکز منابع و بهره برداری پروژه‌های بیمارستانی بیش از ۷۰ درصد را خواستار شد و گفت: تقویت مراکز ۱۶ ساعته، نقاهتگاه‌ها و جذب و بکارگیری نیروهای داوطلب سلامت نیز امری ضروری است، بی تردید اولویت کاری حوزه بهداشت و درمان کشور، سلامت مردم و جامعه است.

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، نیز در ادامه با اشاره به اهمیت جمع آوری اطلاعات بیماران و فوت شدگان ناشی از بیماری کووید ۱۹ توضیحات مبسوطی درباره سامانه‌های مختلف حوزه بهداشت کشور و نحوه ثبت اطلاعات و دادهای آماری ارائه داد.

وی ارائه آمارهای واحد از منابع معتبر رسمی را ضروری ذکر کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا بالاترین پوشش آماری را در اختیار داشته باشیم.

گویا در ادامه نقش پررنگ رسانه‌ها را برای ارتقا سطح اعتمادسازی مردم مورد توجه قرار داد و گفت: رسانه‌ها باید ضمن شفاف سازی و پرهیز از هرگونه سیاست زدگی اطلاعات درست را به مردم انتقال دهند، ایجاد سازوکاری با هدف یکسان سازی ورودی دادهای اماری خصوصاً در بخران کرونا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تجمع اطلاعات آماری مبتلایان، بستری شدگان و مرگ و نیره‌ای ناشی از کرونا را از سوی معاونین بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی خواستار شد.

به گزارش مهر تأمین منابع، ارتقا زیرساخت‌های IT، تقویت نظام مراقبت‌های پیشگیری از بیماری‌های واگیردار، به روز رسانی تحلیل‌ها، ایجاد تدابیر لازم درباره کاهش مسافرت‌های غیر بین شهری و تلاش برای اطلاع رسانی قوی‌تر و حساس سازی بیشتر مردم مبنی بر درک خطرات کرونا از جمله مواردی بود که در این جلسه پیشنهاد و مورد گفتگو قرار گرفت.

پایان پیام/