برگزاری نشست کمیته علمی کرونا با موضوع سلامت روان در شیوع کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی گفت: در نشست امروز آخرین مقالات علمی دنیا در مورد سلامت روان در شرایط کرونا بررسی شد. به عنوان نمونه در مورد تاب آوری، خستگی و فرسودگی پرسنل بهداشتی و درمانی در شرایط کرونا و حجم بالای کار آنها آسیب شناسی شد و راهکارهای عملی توسط اساتید روانشناسی و روانپزشکی برای کاهش فرسودگی و تاب آوری این نیروها، پیشنهاد شد.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که داریم این است که خانواده های افرادی که بر اثر کرونا، جان خود را از دست می دهند، نمی توانند مراسم متعارف برای سوگواری را انجام دهند و تبعات روانی را برای آنها به همراه دارد و این موضوع به عنوان یک چالش مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد که پیشنهادهایی برای حوزه های دیگر غیر از سلامت را مطرح کنیم که چگونه می توان میزان سوگ این خانواده ها را کاهش داد و به عنوان نمونه، هزینه های اینگونه مراسم را برای حوزه سلامت و بیماران کووید19 هزینه کنند تا خانواده ها احساس آرامش بیشتری پیدا کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در این نشست همچنین نحوه گفتگو و تعامل بهتر با مردم در مورد بیماری کووید19 مورد بررسی قرار گرفت. نوع گفتگو با مردم توسط مسئولان و پزشکان در رسانه ها به ویژه رسانه ملی باید حالت بیم و امید و یا خوف و رجا داشته باشد و گفتگو ها نباید ترساننده باشد و از طرفی نباید باعث ساده انگاری و بیخیالی مردم شود، استفاده از ظرفیت های جامعه مانند روحانیون و علما، جامعه فرهنگی، هنرمندان و ورزشکاران برای اصلاح سلامت روان و اختلالات روانی در بخش های مختلف، نتایج مطلوبی داشته و باید از این ظرفیت ها بیشتر استفاده کنیم. 

به گزارش وب‌دا جان بابایی در پایان گفت: کرونا در عین حال که یک تهدید است اما فرصتی برای خیلی از عقب ماندگی ها است و در شرایط کرونا از ظرفیت های خودمان، استفاده بهتری کردیم در حالیکه از آن غافل بوده ایم، هفته گذشته آخرین فلوچارت تشخیص و درمان کرونا که توسط بهترین اساتید بنام کشور تهیه و تدوین شده بود، ابلاغ شد و خوشبختانه الان که رصد می کنیم همه مناطق کشور از این فلوچارت استفاده می کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه