نتایج مثبتی از استفاده داروی "رمدسیویر" برای بیماران مبتلا به کرونا مشاهده شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، روزبه پورضیایی با بیان این که مطالعات مختلف در ایران و سایر کشورها در خصوص تاثیرات این دارو بر کنترل ویروس کووید-۱۹ در بیماران صورت گرفته است گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف داروی رمدسیویر میزان مرگ و میر بیماران را به ویژه در موارد حاد، کاهش می دهد. همچنین تعدادی از این دارو از سوی سازمان بهداشت جهانی به ایران ارسال شده و مطالعاتی در کشور ما در بیمارستان های سینا و مسیح دانشوری روی این دارو در حال انجام است.

مدیر داروخانه شهید کاظمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: اخیرا نمونه های تقلبی این دارو در بازار آزاد مشاهده شده که حتی بسته بندی آن هم مربوط به شرکت های تولید داخل است و روی آن برچسب های تقلبی دارو به صورت کاملا ناشیانه ای به چشم می خورد. این نمونه ها به قیمت های بسیار گزاف در بازار آزاد در اختیار بیمارن قرار می گیرد.

وی درباره عوارض مصرف این داروها افزود: نمی توان به طور قطع گفت استفاده از این داروهای تقلبی چه عوارضی در پی دارد، چراکه اطلاعاتی از ترکیبات آن در دسترس نیست، اما عوارض جبران ناپذیری که این داروها به علت منقضی شدن در پی خواهند داشت، غیر قابل چشم پوشی است و مصرف آن ها ممکن است عوارض حاد و شدیدی به دنبال داشته باشد، ضمن توصیه اکید به تهیه داروی رمدسیویر از مراکز درمانی معتبر، در حال حاضر این دارو برای درمان بیماران سرپایی و بستری در کشور توزیع نمی شود. از طرفی سازمان غذا و دارو کشور در حال تامین ماده اولیه این دارو است و چند شرکت دارویی داخلی نیز در حال تلاش برای تولید این دارو هستند.

پورضیایی گفت: از ابتدای شیوع ویروس کووید - ۱۹ در کشور تاکنون مطالعات مختلفی روی داروهای مختلف برای درمان کرونا انجام شده و در نتیجه این تلاش ها داروهایی همچون هیدروکسی کلروکین، اسلتامیویر یا تامی فلو، آزیترومایسین، ریباویرین و کلترا وارد پروتکل درمانی شدند که علی رغم اثرات مثبت، استفاده از برخی از این داروها در مطالعات بیشتر رد شد. تمام تلاش تیم درمان حتی داروسازان بر این است که هر چه سریعتر نتایج مطالعات جمع بندی شود، تاثیرات تمام داروهای مطرح برای درمان کرونا، نیاز به مطالعات تکمیلی دارد، به همت سازمان غذا و دارو، دپوی دارویی مناسب از تمام فرآورده های مطرح، تهیه شد و در حال حاضر هیچ گونه کمبودی در این خصوص نداریم.

مدیر داروخانه شهید کاظمی به روند تولید دارو و واکسن بیماری ها در مراکز تحقیقاتی اشاره کرد و گفت: هر دارو یا واکسن تولید شده در مجامع تحقیقاتی باید سه فاز مطالعاتی که فاز سوم، فاز انسانی است را پشت سر بگذارد تا مجوز ورود به بازار را دریافت کند و در دسترس تمام بیماران قرار بگیرد که این مراحل مطالعاتی بسیار زمان بر است، چند شرکت دارویی در دنیا به نتایج مثبتی در مورد واکسن بیماری نوظهور کرونا دست یافته اند و در حال انجام مطالعات مختلف روی این فرآورده هستند، اما اعلام زمان دقیق تولید انبوه و توزیع این واکسن در بازار جهانی امکان پذیر نیست. البته امیدوار هستیم هرچه زودتر این اتفاق بیفتد و ما بتوانیم واکسن کرونا را در دسترس عموم مردم قرار دهیم.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: مراکز تحقیقاتی مختلف در کشور نیز در حال مطالعه در این زمینه هستند، تمرکز داروخانه شهید کاظمی بر توزیع داروهای بیماران شیمی درمانی، پیوند اعضا و بیماران خاص به عنوان داروخانه مرجع دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، از ابتدای شیوع ویروس در کشور، داروخانه شهید کاظمی فضایی را به صورت مستقل برای پاسخ به تقاضای بیماران کرونایی اختصاص داد تا امکان سرایت به سایر مراجعین فراهم نشود، به همین منظور محوطه پارکینگ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کووید-۱۹در نظر گرفته شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه