برخی از مراکز درمانی یا مناطق با کمبود ماسک روبرو شده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه ساز در نامه ای به مدرس خیابانی درباره کمبود ماسک و مواد اولیه و لزوم کاهش قیمت هشدار داد و نوشت: در هفته های اخیر به دلیل عدم تامین مواد اولیه ماسک های پزشکی، چند نرخی بودن این محصولات و عدم ساماندهی مناسب شبکه توزیع آنها برخی از مراکز درمانی یا مناطق با کمبود ماسک روبرو شده اند.

متن نامه رئیس سازمان غذا و دارو به شرح زیر است:

جناب آقای مهندس مدرس خیابانی
سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت

با سلام و احترام

ضمن تشکر از بذل اوامر و همکاری های حضرتعالی و با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر انجام امور لجستیک و تامین انواع ماسک های پزشکی توسط آن وزارتخانه و پیرو رهنمودهای وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی به اینجانب و مصوبات کمپنه لجستیک مورخ ۲۲/ ۴/  در محل دفتر جنابعالی و موارد زیر را به منظور تبیین و تفکیک هرچه بهتر سیاستها و راهکارهای اجرائی به استحضار می رساند:

ا_ با توجه به وظیفه ذاتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و تسویب نامه هیات محترم وزیران در سال جاری هر گونه تولید و
تامین انواع ماسک های پزشکی مورد نیاز شهروندان محترم و همچنین مراکز درمانی، تشخیصی درمانگاهها و سایر موسسات پزشکی به عهده آن وزارت بوده و این سازمان همکاری لازم جهت بررسی کلی محصولات مربوطه را به عمل خواهد آورد.

۲_ میزان نیاز مراکز درمانی و تشخیصی سطح کشور اعم از دولتی، خصوصی و وابسته به سایر ارگان ها به انضمام حجم مورد نیاز جهت دپوی ماسک های پزشکی در شرایط فعالی حداقل حدود ۲ میلیون عدد در روز برآورد می گردد که می بایست این نیاز از محل تولیدات دارای پروانه ساخت و کد IRC از سازمان غذا و دارو تامین گردد. لذا همکاری مدیران محترم آن وزارت جهت در اختیار قرار گرفتن این حجم از نیاز با قیمت مناسب و توزیع آن با مدیریت سازمان غذا و دارو مورد نظر می باشد و در صورت افزایش نیاز مجددا اعلام می گردد.

٣_ مستدعی است با توجه به وظیفه ذاتی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وزارت صمت و دستور اخیر رئیس جمهور محترم مبنی بر تعديل قیمت ها در تاریخ ۹۹/ ۴ / ۱۷، مسئولیت نرخ گذاری، توزیع و عرضه ماسک های پزشکی در سطح جامعه و همچنین در داروخانه های سراسر کشور و در دسترس بودن این محصولات با حداقل قیمت مدنظر قرار گیرد. همچنین با توجه به شبهات مطرح شده در خصوص احتمال گرانفروشی ولزوم اعمال نظارت بر قیمت انواع ماسک در کلیه اماکن و از جمله داروخانه ها این سازمان آماده همکاری نزدیک با سازمان تعزیرات حکومتی در این امر مهم می باشد.

۴_ با توجه به نارضایتی تولید کنندگان از تامین مواد اولیه ماست که منجر به عدم تامین به موقع نیاز مراکز درمانی شده است، خواهشمند است دستور فرمائید تامین مواد اولیه تولید ماسک نظیر پارچه های اسپان باند و ملت بلون به میزان مورد نیاز و مناسب با ظرفیت تولیدات صنعتی توسط آن وزارت محترم با نظارت دقبق و هماهنگ با توزیع و فروش شرکت ها به موقع و به میزان کافی صورت پذیرد و شرکت های دارای مجوز و کد IRC از وزارت بهداشت در اولویت قرار گیرد.

بدیهی است این وزارت نیز در نظارت بر شبکه توزیع با وزارت صمت همراهی خواهد نمود. در پایان یادآور می گردد در هفته های اخیر به دلیل عدم تامین مواد اولیه ماسک های پزشکی، چند نرخی بودن این محصولات و عدم ساماندهی مناسب شبکه توزیع آنها برخی از مراکز درمانی و با مناطق با کمبود ماسک روبرو شده اند که انشالله با مدیریت جنابعالی و بهینه سازی روال های قبلی شاهد رضایت بیش از پیش هموطنان عزیزمان باشیم.

محمدرضا شانه ساز
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو 
باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

مطالب مشابه