سازمان جهانی بهداشت و کرونا در هفته‌ای که گذشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سازمان بهداشت جهانی در هفته ای که گذشت اعلام کرد  ۷۵ کشور دیگر علاقه خود را نسبت به برنامه جهانی کوواکس  (COVAX) ثبت کردند و به جمع ۹۰ کشور دیگری پیوستند که قرار است توسط "تعهد پیشرفت بازار کوواکس" حمایت شوند.

برنامه جهانی کوواکس، یک همکاری جهانی برای دسترسی به ابزارهای کووید ۱۹ شامل طراحی، ساخت، و دسترسی عادلانه به آزمایش ‌ها، درمان و واکسن کووید- ۱۹ است.

این برنامه توسط سازمان اتحاد جهانی برای واکسن‌ها و ایمنی‌سازی، "ائتلاف نوآوری‌های آمادگی برای بیماری‌های همه‌گیر" (CAPI)، و سازمان بهداشت جهانی با همکاری شرکت ‌های واکسن‌ سازی در سراسر جهان اداره می‌شود.

برنامه جهانی "کوواکس" و تعهد پیشرفت بازار داخل آن به‌منظور تضمین دسترسی سریع، عادلانه، و برابر به واکسن کووید- ۱۹ برای تمامی کشورهای جهان اعم از کشورهای ثروتمند و فقیر به منظور پیشرفت سریع در جلوگیری از بیماری همه‌گیر طراحی شده‌ اند.

از دیگر اخبار هفته گذشته سازمان بهداشت جهانی می توان به هشدار این سازمان و صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" نسبت به کاهش نگران کننده تعداد کودکانی که در سراسر جهان به دلیل اختلال در ارایه خدمات ایمن سازی در نتیجه همه گیری کووید-۱۹، واکسینه می شوند، اشاره کرد.  

آمار جدید این دو سازمان بین المللی نشان می دهد چنین اختلالی تاثیر مخربی بر پیشرفت واکسیناسیون گسترده کودکان و بزرگسالان ایجاد خواهد کرد.

همچنین سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته از ترکمنستان درخواست کرد، باوجود این که تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا گزارش نکرده است اما به گونه ای رفتار کند که گویی موارد ابتلا در این کشور وجود دارد.

هیاتی از نمایندگان سازمان جهانی بهداشت که به ترکمنستان سفر کرده بود، چهارشنبه گذشته در پایان سفر خود از دولت این کشور خواست که اقدام های  بهداشتی مانند شناسایی موارد مشکوک به ابتلا، قرنطینه و آزمایش آنان، رهگیری افراد در تماس با آنها و درمان بیماران را انجام دهد.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در روسیه نیز هفته گذشته در مصاحبه ای اعلام کرد که ویروس جدید کرونا مدت‌ها پیش از شیوع در وضعیت نهفته بسر برده است. این ویروس در بدن حیوانات زندگی کرده و در مقطعی به انسان‌ها منتقل شده‌است. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه