۶۲ درصد از مبتلایان به کرونا زیر دیپلم بودند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ناهید خداکرمی امروز در جلسه علنی شورای شهر تهران و در نطق پیش از دستور خود که با موضوع کرونا بیان شد گفت: مطالعه ای در مورد بررسی اپیدمیولوژیک و پراکندگی بیماری ناشی از کرونا ویروس کووید۱۹ در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران انجام شد که هدف این مطالعه این بود که ما از نظر اپیدمیولوژیک ببینیم که وضعیت کرونا ویروس در شهر تهران چگونه است.

وی افزود: تاریخ می‌گوید که یک شپش موجب عقب‌نشینی لشکر ناپلئون شد و تیفوس باعث شکست ناپلئون شد و امروز هم یک ویروس جهان را به چالش کشیده و جهان را مدیریت می‌کند، ما اپیدمی‌های مهمی را در ایران تجربه کرده‌ایم بگونه ای که طاعون شیرویه در سالهای  ۶۲۸-۶۲۷ میلادی رخ داد که موجب مرگ نیمی از جمعیت در زمان ساسانیان شد و  آبله ۱۲۳۷ هجری شمسی وطاعون قرن ۱۴ میلادی در ایران مرگ یک سوم جمعیت را در ایران به دنبال داشت، ورود کرونا ویروس به ایران در تاریخ ۲۰ فوریه یعنی ۳۰ بهمن ماه گزارش شده است، اولین مرگ کرونا ویروس در تهران را در تاریخ اول اسفند داشتیم که این نشان می‌دهد ورود کرونا به ایران خیلی قبل‌تر از تاریخ رسمی اتفاق افتاده و  امروز بیش از ۷ هزار و ۱۶۷ مورد  از کسانی که به این ویروس آلوده شده‌اند، در بهشت زهرا (س) آرام گرفته‌اند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با توصیف اپیدمیولوژی و شاخص‌های دموگرافیک کووید ۱۹ جدید در تهران بزرگ با استناد به داده‌های جمعیت تحت پوشش سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران گفت: ما دانشگاه بقیه‌الله و دانشگاه‌های ارتش را وارد مطالعه نکردیم و مطالعه تنها در سه دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفت و از اول اسفند تا ۱۴ فروردین فعلا فاز اول آن امروز گزارش می‌شود و فاز دوم آن در دست بررسی است و بایداعلام کنم که متاسفانه در یک ماه اخیر ۱۴ هزار نفر در بیمارستان بستری شده‌اند.

خداکرمی گفت: هدف ما این بود که ببینیم وضعیت اپیدمی در طول زمان در تهران چگونه پیش رفته است که یافته‌های ما نشان داد که از ۱۴ فروردین در مطالعه ما ۲۷۵هزار نفر شرکت کردند که علائم ویروس را داشتند، اما در طول انجام این مطالعه، تعداد ۳۶۹۶ نفر از بیماران در تهران که نتیجه تست پی سی آر آن‌ها مثبت قطعی بوده است نیز وارد مطالعه شدند. از تعداد کل افراد موردمطالعه ۵۵۰ نفر معادل ۱۴.۹ درصد فوت شدند که نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری ۱۴.۹ درصد بوده است. از کل افراد ۱۵۳۰ نفر "۴۱.۴ درصد" بهبود پیدا کردند و ۱۶۱۹ نفر باقی‌مانده تا زمان جمع‌آوری اطلاعات این مطالعه تحت درمان بوده‌اند و جالب است که میانگین سن ابتلا ۵۷ سال و چهار ماه بود. کم سن ترین مورد قطعی تا تاریخ ۱۴ فروردین در یک کودک یک‌ساله و همین‌طور مسن‌ترین نمونه فردی صدساله بوده است.

وی اظهار کرد: از نظر تحصیلات ۶۲ درصد مبتلایان زیر دیپلم بودند و جالب این است که میزان مرگ هم بین آن‌ها بیشتر بود، همچنین متاهل‌ها بیشترین میزان ابتلا و ۴۲ درصد آن‌ها سرپرست خانوار بودند که به عبارت ساده تر ما در حال از دست دادن نیروی کار هستیم، بررسی‌ها نشان می دهد که متاسفانه هیچ منطقه‌ای در تهران موفق به کنترل ویروس نشده است، ما در کشور هم هنوز نتوانسته‌ایم تا مطابق دیگر کشورهای جهان این بیماری را کنترل کنیم. ما در اوسط اردیبهشت ۹ مرگ در تهران داشتیم، ولی دیروز ۱۰۱ مرگ در تهران ثبت شد و این نشان دهنده آن است که سطح ابتلا رو به افزایش است، بیشترین مراجعه ما همراه با سرفه و تب بود که بررسی ها نشان میدهد که در میان فوت شدگان، تب بیشتر بوده و مهم‌ترین دلیل مراجعه‌شان تنگی نفس و دیسترس تنفسی گزارش شده است و بیشترین مبتلایان بیماری زمینه‌ای در تهران فشارخون بوده است.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران تصریح کرد: ۲۲ درصد از افراد مورد تحقیق به دلیل ارتباط با فرد مبتلا، آلوده شدند و ۶۷ درصد هم سابقه شرکت در اجتماعات را داشتند، هدف غایی ما این بود که پراکندگی ویروس در تهران چگونه است، مبتلایان به کووید ۱۹ تقریباً تمامی مناطق تهران را فرا گرفته‌اند، گرچه تا حدودی در نواحی شرقی تعداد مبتلایان از تراکم بیشتری برخوردار است اما این در حالی است که موارد فوتی از الگوی مکانی خاصی پیروی نمی‌کند اما در همین حال بیشتر موارد ترخیص شده در نواحی غربی یا گرایش به غرب است، تراکم موارد ابتلا در برخی مناطق پرتراکم جمعیتی مانند مناطق ۴ و ۸ و ۱۳ و همین‌طور وجود برخی خوشه‌های بیماری در محله‌هایی مانند تهرانپارس، خیابان‌های آیت و پیروزی از نکات قابل‌توجه است. برعکس فراوانی کمتر ابتلا و مرگ در مناطق غربی تهران مانند مناطق ۹ و ۱۸ و ۲۱ و ۲۲ از یافته‌های مطالعه است. هرچند در این مناطق هم خوشه‌هایی از ابتلا در نواحی شرقی منطقه ۱۸ و شرقی منطقه ۲۱ دیده می‌شود.

خداکرمی ادامه داد: از آنجا که کل کشور درگیر مقابله با کرونا است، بیشترین اولویت ما کمک به حفظ امنیت و سالم ماندن شهروندان و برآورده شدن نیازهای بهداشتی، اجتماعی، روانی و عاطفی خانواده هاست و برهمین اساس برای کمک به رفع چالش های نوظهور این بیماری همه گیر، مدیریت شهری دو وظیفه مهم دارد که در وهله  اول می بایست کلیه منابع، ابزار و اطلاعاتی را که برای حمایت از خانواده بزرگ کارکنان شهرداری که در محل کار  و یا دور کار در خانه هستند گردآوری کند و برای حفظ کارگران و نیروهای خدماتی خود برنامه ای دقیق داشته باشد و همچنین برای مدیریت امروز و فردای شهر تهران در شرایط اپیدمی برنامه ریزی کند.

وی اظهار کرد: ما قبل از همه گیری کروناویروس، مشوق کارآفرینانی بودیم که بتوانند شغل های خدماتی کافی ایجاد کنند و حمایتگرشرکت های دانش بنیان بودیم، بطوریکه فضا و مکان در اختیار آنها قرار گرفت تا نخبگان جوان بتوانند پناهگاه امنی برای بروز خلاقیت و کار آفرینی داشته باشند و به فکر گسترش بازارهای روز و زیست شبانه و گردشگری سنتی و گسترش تعاملات اجتماعی بودیم، اما اگر همه گیری کووید۱۹ ادامه یابد و به بخشی از زندگی عادی ما تبدیل شود، نه تنها تعاملات انسانی ترسی بیشتر از شادی ایجاد می کند و بسیاری از مشاغل از بین خواهد رفت بلکه هزاران شغل خدماتی ناپدید می شوند و باید گفت که امروز کسب و کارهای کوچک، خرده فروشی، خدمات تفریحی، اوقات فراغت و گردشگری در خط مقدم آسیب از این همه گیری قرار دارند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: شاید تنها فرصت جلوگیری از رکود بازار کار در تهران ، برنامه ریزی برای تقویت سرمایه گذاری هوشمندانه ضد پاندمی در زیرساخت های مراقبت های بهداشتی و تأسیس پردیس سلامت شهر تهران است تا این شیوع وحشتناک بتواند از ما دور شود. باید به فکر تهیه برنامه هایی باشیم که دارای اولویت بندی اقتصاد دایره ای، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا و رفع تبعیض و نابرابری باشد، چالشی که امروز با آن روبرو هستیم این سؤال است که آیا ما برای تبدیل شهرها به مکانی امن تر، در دسترس تر و مقاوم تر رؤیا و چشم اندازی داریم؟ ما نیازمند فراخوانی هشدار دهنده و بیدار باش برای تجدید نظر در الگوی اقتصادی و بازبینی نحوه زندگی خود هستیم و باید اولویت اصلی شهر تهران تجدید نظر در برنامه ریزی شهری برای امنیت بیشتر بهداشتی درمانی باشد.

خداکرمی گفت: شیوه ارایه خدمات درمانی نیازمند سازماندهی مجدد است و مدیریت یکپارچه شهری در حوزه سلامت را طلب می کند. این ویروس امنیت بهداشتی درمانی تهران ۸ میلیونی با بیشترین تعداد پزشک و پرستار و بالاترین سرانه تخت بیمارستانی را در معرض آسیب قرار داده است و آسیب پذیری توزیع دارو، تجهیزات پزشکی را به تصویر کشیده است، ضمن اینکه نیاز به تضمین سلامتی بیش از ۳۰هزار نیروی کار حوزه خدمات شهری را هم یادآوری می کند پس ارتقاء فن آوری برای افزایش بهره وری که مدت ها از طرف دولت و شهرداری حمایت می شود، با فوریت بیشتری نیاز به گسترش دارد.

وی افزود: این ویروس تهدیدی است که می تواند به یک فرصت طلایی برای بازنگری بسیاری از قوانین و عادات و رسوم ما تبدیل شود. آسیب به یک سری مشاغل جدی است و ضروریست که برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی این مشاغل سر پا بمانند وگرنه معیشت مردم آسیب می بیند و مشاغل باید خود را با شرایط حضور بلند مدت کووید۱۹ مهیا کنند، مثلاً رستوران ها باید بتوانند در فضای باز فعالیت کنند و به باغ ها منتقل شوند و یا از مشتریان خود در فضای پیاده رو پذیرایی کنند، نباید بنشینیم و تماشاگر از بین رفتن تعاملات اجتماعی باشیم بلکه باید به فکر شیوه جدیدی برای آن باشیم و فکر کنیم اگر بخواهد از این بدتر شود، باید چه کار کرد؟

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: مرگ حق است و به جای ترسیدن از مرگ با کرونا ویروس، زندگی کردن با آن را بیاموزیم و نگذاریم چشم انداز ما محدود شود به بیمار نشدن و تهیه واکسن و دارو، بلکه برای عبور پر قدرت و هوشمندانه از این سنگلاخ، نیاز است تا با هم بنشینیم و به ترسیم چشم انداز دیگری برای زندگی کردن بیندیشیم، شاید نیاز باشد تا به ایرانی بدون مرز اقتصادی فکر کنیم، تجارت آزاد با همسایگان را مرور کنیم و به پناهندگان و مهاجرین امتیازاتی بدهیم.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: فکر نکنیم قادریم همه چیز را به کنترل خود در آوریم، دایره مشورتی خود را گسترش دهیم، به شهروندان اعتماد کنیم، امروز ما به دانایی و دانایان یبشتری نیاز داریم، باید شرایط کشور را برای ماندن نخبگان، بازگشت هموطنان مهاجر و توریسمی متفاوت جذاب کنیم، ممکن است کرونا ویروس طاعونی باشد که قرار است نصف جمعیت جهان را از بین ببرد، بنابراین نترسیم و با تجدید نظر در شیوه حاکمیت خود اعتماد به جوانان و دگراندیشان، با صلابت به مقابله همه جانبه با این بحران برخیزیم و رفاه و آسایش مردم را تضمین کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه