ادعای بدون علامت بودن ۸۵ درصد مبتلایان، هیچ مستند علمی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمید سوری در رابطه با این سوال که آیا در ایران ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد مبتلا به کووید ۱۹ بدون علامت هستند، گفت: اخیرا دو خبر در رسانه‌ها منتشر شده که یکی خبر از ابتلای 25 میلیون نفر ایرانی می‌داد و در خبر دیگر یکی از متخصصان بالینی مدعی شده بود 80 تا 85 درصد موارد ابتلا به کووید 19 در کشور بدون علامت هستند. یعنی به ویروس آلوده شده و بدون هیچ علامت بالینی خوب شده اند و در بدنشان پادتن ضد ویروس کروناویروس جدید ایجاد شده است، این در حالیست که بررسی‌های اپیدمیولوژیک انجام شده نشان می‌دهد ما برای این ادعا که 80 تا 85 درصد مبتلایان به کووید 19 asymptomatic  یا بدون علامت هستند هیچ مستند علمی منتشر شده‌ای نداریم.

عضو ستاد مقابله با کرونای استان تهران به مطالعه‌ای در دانشگاه آکسفورد CEBM اشاره کرد و گفت که نتایج این مطالعه نشان می‌دهد نسبت این موارد "مبتلایان بدون علامت" در کشورهای مختلف بین 5 تا 80 درصد است! این میزان در ژاپن 18 درصد "با حدود اطمینان 16 تا 20 درصد" در ایتالیا 60 درصد "50 تا 75 درصد"، در  چین 4 تا 14درصد، در واشینگتن 43 درصد و در ایرلند 50 درصد برآورد شده است، همچنین مرکز کنترل بیماریهای امریکا CDC هم برآورد کلی میزان موارد ابتلای کروناویروس جدید بدون علامت را 25 درصد برآورد کرده، حال با وجود این اطلاعات، برخی افراد عدد 80 تا 85 را از کجا می‌آورند جای سوال دارد و باید برای اثبات آن مستندات علمی ارائه دهند.

وی افزود: خطر برآورد بالاتر از حدواقعی برای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی مقابله با کورونا موجب گمراهی و به انحراف کشیده شدن اقدامات موثر برای خاموشی اپیدمی است، به فرض اگر این عدد را بپذیریم معنایش این است که ما تا رسیدن به ایمنی جمعی و گله‌ای حدود 20 هزار مورد مرگ دیگر را باید تحمل کنیم در حالیکه این نتیجه گیری کاملا نادرست و آدرس غلط دادن به جامعه و سیاستگذاران است. ضمن اینکه در صورت وقوع این مساله، مراکز درمانی هم به هیچ وجه توان پاسخ گویی و ارائه خدمات به مبتلایان نیازمند را نخواهند داشت .

به گزارش ایسنا سوری در پایان گفت: البته تا جایی که بنده اطلاع دارم چنین سیاستی هرگز و لااقل ستاد مقابله با کووید 19 در تهران بزرگ مطرح نبوده و مورد حمایت نیست. از طرفی دیگر شیوع سرمی -Seroprevalence- این بیماری در کشور هم دقیقا مشخص نیست و گمانه‌زنی هایی که 25 میلیون نفر در کشور مبتلا شده‌اند هم مبنای علمی ندارد چراکه با بررسی شیوع سرمی گزارش شده در مناطق مختلف جهان این اندازه در کشور ایران باید حدود 15  درصد باشد یعنی ما بجای 25 میلیون نفر حداکثر 15 تا 17 میلیون نفر مبتلا شده داریم، فرضیه میزان ابتلای بدون علامت 80 تا 85 درصدی و تعداد 25 میلیون موارد مبتلا در کشور فرضیه‌ای درست نیست، افراد نباید در حیطه‌ای که تخصص و دانش کافی ندارند وارد شوند و بدون ارایه مستندات دقیق علمی مصاحبه کرده و به مقامات کشور مشاوره دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه