الزام مطب‌ها به پرداخت ماهیانه ۱۴۱ هزار تومان برای دفع پسماند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، دکتر حریرفروش درباره معضل دفع پسماندهای مطب‌‌های خصوصی در سطح شهر تهران اظهار کرد: شهرداری تهران قسمتی به نام "تخلیه زباله‌‌های بیمارستانی" دارد که با مراکز درمانی قرارداد دارد؛ امسال برای نخستین بار مبلغ 141 هزار و 700 تومان به عنوان آبونمان ماهانه از همه مراکز درمانی به‌‌طور یکنواخت و یکسان دریافت می‌‌‌شود.

وی افزود: این مبلغ، علاوه بر آن پولی است که برای هر بار تخلیه زباله از مطب‌‌های پزشکان اخذ می‌‌شود؛ سازمان پسماند، سه مخزن برای زباله‌‌ها تعریف کرده است که کمترین حجم آن 240 لیتری است که معادل 25 کیلوگرم زباله خالص می‌‌شود؛ این سازمان می‌‌گوید ما کاری نداریم که شما چند کیلو زباله تولید می‌‌کنید و آنچه برای سازمان مقرون به صرفه است این است که هر بار به اندازه یک مخزن 240 لیتری پول از مطب‌‌ها دریافت کند یعنی چه یک کیلو زباله تولید شود و چه 25 کیلو، باید پول 25 کیلو زباله را بدهیم! (مبلغی معادل 35 هزار تومان) البته باز هم مشکل ما پرداخت این مبلغ نیست چرا که به‌‌هرحال سازمان مدیریت پسماند بر اساس صرفه اقتصادی خود این مبلغ و حجم زباله را تعیین کرده است.

این پزشک عمومی ادامه داد: آنچه ما نسبت به آن معترضیم این است که آبونمان ماهانه 141 هزار تومانی برای تمام مراکز درمانی در نظر گرفته شده است؛ یعنی مبلغ 141 هزار تومان به‌‌طور ماهانه هم از پزشک عمومی که درآمد پایینی دارد و هم از بیمارستان‌‌های جنرال و دی‌‌کلینیک‌‌ها که درآمدهای چندمیلیونی دارند اخذ می‌‌شود!

حریرفروش تصریح کرد: منطقی نیست که از پزشک عمومی و متخصص و دی‌‌کلینیک و بیمارستان جنرال، یک مبلغ به طور یکسان گرفته شود! باید برای این مسئله تبصره‌‌ای قائل شوند که با توجه به درآمد مراکز درمانی مختلف، مبالغ متناسبی دریافت کنند مثلاً برای یک بیمارستان جنرال 141 هزار تومان در ماه، مبلغ اندکی محسوب می‌‌شود در حالی‌‌که همین مبلغ برای یک پزشک عمومی که در این شرایط به دلیل کاهش درآمد خود در دوراهی تعطیل کردن مطب یا ادامه به کار، مستأصل مانده است، مبلغ بالایی به حساب می‌‌آید.

وی با هشدار نسبت به این‌‌ مسئله که این قانون‌‌گذاری جدید باعث بروز مشکلات بسیار خطرناکی برای زباله‌‌گردان و حتی شهروندان می‌شود، خاطرنشان کرد: دریافت مبالغ بسیار زیاد باعث شده برخی از پزشکان ناچار شوند زباله‌‌های عفونی خود را مانند زباله‌‌های خانگی دفع کنند! و این مسئله علاوه بر افزایش میزان زباله‌‌ها موجب رهاسازی زباله‌‌های عفونی در سطل‌‌های زباله سطح شهر می‌‌شود که اگر این آبونمان از پزشکان اخذ نشود، این مشکل نیز حل خواهد شد.

وی در پایان خواستار رسیدگی و پاسخگویی هرچه سریع‌‌تر مسئولان شورای شهر و شهرداری تهران برای جلوگیری از بروز بحران در زمینه زباله‌‌های عفونی و بیمارستانی شد. تسنیم

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه