مردم با کمک پزشک انسولین ایرانی را جایگزین خارجی کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در روزهایی که کرونا ذهن همه ما را به خود مشغول کرده و توان بخش اعظمی از سیستم بهداشتی و درمانی کشور صرف درمان بیماران مبتلا به کرونا می‌شود، برخی بیماران زمینه‌ای در پیچ و خم مشکلات تامین داروهایشان هستند، بیمارانی که قبل از شیوع کرونا به دلیل تحریم‌ها با کمبود برخی اقلام دارویی‌شان مواجه می‌شدند حالا با گذشت چند ماه از شیوع کرونا مشکلاتشان دوچندان شده است. 

بیماران دیابتی از همین دست بیمارانی هستند که طی روزهای گذشته برای تهیه و خرید انسولین با مشکلات زیادی مواجه شده بودند، هرچند قصه کمبود انسولین برای آنها موضوعی تکراری است و هر از گاهی کمبود این دارو موجب سردرگمی خیلی از بیماران دیابتی می‌شود تا حدی که خیلی از داروخانه‌ها بعد از مراجعه این بیماران اعلام می‌کنند انسولین با نرخ دولتی ندارند.

هفته آخر تیر ماه بود که مشکل کمبود انسولین قلمی تقریبا در همه کشور گزارش شد و استان‌های مختلف در این زمینه گزارش‌هایی ارائه کردند.

 رضاعلی سلطان‌خواه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در این زمینه گفت: علت اصلی کمبود انسولین‌های قلمی، تحریم‌ است. آن‌چه به این مساله شدت بخشیده همه گیری ویروس کروناست که در پی آن لغو پروازها، موجب تاخیر ورود اقلام دارویی خریداری ‌شده توسط سازمان غذا و دارو به کشور و کاهش موجودی انسولین کشور شده است. البته در سطح کشور با این مشکل مواجه هستیم هرچند آن زمان جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت درباره این مشکل گفت: حدود ۱۰ روز قبل وجود داشت و در حال حاضر رفع شده است و بیماران دیابتی می‌توانند برای تهیه آن به داروخانه‌های منتخب مراجعه کنند تا بر اساس نیاز، انسولین را دریافت کنند.

در بحبوحه نگرانی بیماران دیابتی از کمبود انسولین در کشور خبر افتتاح خط تولید انسولین می‌توانست خبری مسرت‌بخش و امیدوار کننده برای این بیماران باشد، به طوری که محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم افتتاح خط تولید قلم تزریقی انسولین کلارژین گفت: این فرآورده دارویی ارزشمند از حدود یک ماه پیش در ایران تولید و محصول آن وارد بازار شده و با استقبال بسیار خوب پزشکان و بیماران مواجه شده است. تولید این دارو که یک محصول بایوتکنولوژی است حدود ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد و یک افتحار برای نظام سلامت و صنعت دارویی کشور است.

برای بررسی آخرین وضعیت تولید و توزیع انسولین‌ها در کشور با اسدالله رجب رئیس انجمن دیابت ایران گفت‌وگو کردیم، وی در ارتباط با وضعیت تامین داروهای مورد نیاز بیماران دیابتی در دوران شیوع کرونا گفت: مدت هاست که ما با مسئله تحریم روبرو هستیم و بروز پدیده کرونا بر این دشواری افزوده است، کشورهای تولید کننده دارو از سویی اعلام می‌کنند دارو تحریم نیست اما عملاً به دلیل تحریم ها، امکان خرید دارو وجود ندارد، طی این مدت بارها همکاران ما و سازمان‌های مردم نهاد مکاتباتی با سازمان ملل و حتی فدراسیون بین المللی دیابت انجام داده و اعلام کردند که ما برای تامین انسولین با مشکل مواجهیم و طبیعتاً آنها توجهی به این موضوع نکردند. واقعیت این است که در شرایط کنونی ما خودمان باید به فکر خودمان باشیم ، باید با امکانات و موجودی که خودمان داریم طوری برنامه‌ریزی و رفتار کنیم که تا حد ممکن آسیب کمتری متوجه بیماران شود.

وی افزود: ما نشست های مکرری در این زمینه با مراکز علمی کشور داشته‌ایم و به این نتیجه رسیدیم که باید آگاهی و آموزش های لازم در زمینه کنترل دیابت به بیماران دیابتی ارائه شود تا بدانند که درمان به مصرف دارو خلاصه نمی شود! درمان  دیابت بر 6 پایه اساسی استوار است : آموزش ، حمایت های روانشناختی و اجتماعی، کنترل روزانه قندخون یا قند ادرار، تغذیه صحیح و فعالیت جسمی و سرانجام دارو است.

رجب گفت: انسولین‌های آنالوگ از کشورهای خارجی به ایران وارد و توسط قلم، قابل تزریق هستند. درحال حاضر ورود این انسولین به ایران بنابر تحریم‌های ظالمانه، تاحدودی با مشکل مواجه است چون  برخلاف اعلام کشورهای غربی مبتنی بر استثنای دارو در تحریم ها  ، در عمل امکانات نقل و انتقال هزینه ها فراهم نیست و به این ترتیب عملا انتقال دارو نیز میسر نمی باشد! در حال حاضر که این داروها در کشور وجود ندارد باید درباره نحوه درست استفاده از دارو به بیماران آموزش داد. خوشبختانه اکنون انسولین انسانی در کشور ما تولید می‌شود . برخی بیماران سال هاست ازاین نوع انسولین استفاده می کنند و قندشان نیز ازکنترل مطلوب برخوردار است. در حال حاضرکه با مشکل واردات انسولین های آنالوگ مواجهیم، می توانیم تحت نظر پزش از انسولین‌های تولید داخل استفاده کنیم که هم ارزان قیمت تر هستند و کیفیت شان نیز با داروهای مشابه خارجی برابری می کند.

رئیس انجمن دیابت ایران درباره قیمت انسولین گفت: در کشور ما دریافت انسولین با بیمه، با پرداخت ۱۰ درصد هزینه دارو انجام می شود و ما به همه بیماران دیابتی توصیه می‌کنیم وقتی که انسولین خارجی وجود ندارد آن را از بازار سیاه تهیه نکنند بلکه با کمک پزشک نوع انسولین خود را تغییر دهند.

وی درباره وضعیت سهمیه بندی انسولین تصریح کرد: سهمیه بندی انسولین برای بیماران دیابتی منطقی نیست، زیرا نیاز بیماران متفاوت است .  پزشک تشخیص می‌دهد که برای بیماران چقدر دارو تجویز کند. در این خصوص به بیمه‌ها راه حل‌هایی را ارائه دادیم اما بیمه‌ها خودشان کار خود را انجام می‌دهند. می‌دانیم که در کشور به چه مقدار انسولین نیازمندیم و نباید مشکلی در این زمینه به وجود بیاید و اگر مصرف انسولین به خوبی مدیریت شود مشکلی ایجاد نخواهد شد.

به گزارش فارس هرچند به گفته مسوولان درحال حاضر مشکلات چندانی در خصوص تامین انسولین وجود ندارد اما برخی از بیماران در این خصوص می‌گویند که برخی داروخانه‌ها، انسولین قلمی را به صورت آزاد با قیمت حدود ۴۵ هزار تومان می‌فروشند که این موضوع نیز با واکنش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو مواجه شد و وی در این رابطه گفت: داروخانه‌ای که با بیمه‌ها قرار دارد، باید انسولین قلمی را با شرایط بیمه‌ای به بیمار بفروشد. اگر بیمار برای تامین انسولین قلمی با دفترچه بیمه به داروخانه‌ای مراجعه کرد و داروخانه اعلام کرد که دارو را به صورت آزاد می‌فروشد، تخلف است. این تخلف‌ها را می‌توان به سامانه ۱۹۰ گزارش داد تا با داروخانه متخلف برخورد شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه