کرونا مخرب‌ترین ویروسی است که تاکنون در محیط بدن شناخته شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی امروز چهارشنبه هفتم مرداد در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی گفت: خوشبختانه استان مرکزی علیرغم اینکه در ابتدای شیوع این بیماری جزو استان های آلوده کشور بود و هم کنون نیز استان های همجوار آن مانند همدان، دچار آلودگی هستند، به خوبی توانست این بیماری را تا حد قابل قبولی کنترل کند که این مهم نشان دهنده حضور فعالانه همه ارکان استان در راستای مقابله با کروناست.

وی افزود: بنابر مطالعاتی که در کمیته علمی وزارت بهداشت انجام شده، متوجه شده ایم که کرونا ویروس بسیار خاصی است و از این جهت مخرب ترین ویروسی است که تاکنون در محیط بدن شناخته شده است. این ویروس در محیط کشت و بدن، سریعا بافت ها را هم به صورت مستقیم و هم از طریق سیستم ایمنی تخریب می کند و علیرغم مطالعاتی که روی روش های درمان این بیماری در سطح دنیا شده متاسفانه هیچ درمان اختصاصی برای آن کشف نشده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد:‌ در حال حاضر موثرترین راه درمان این بیماری، مراقبت درست از بیمار توسط نیروی انسانی است، در واقع تا این لحظه هر کشوری که موفق به کنترل نسبی این بیماری شده است، به دلیل توانمندی نیروی انسانی اش بوده است. همان طور که می دانیم این ویروس تنها حوزه سلامت را تهدید نکرد، بلکه با تهدید سایر حوزه ها مخصوصا امور اقتصادی همه کشورهای جهان، منجر به وقوع حوادث و شکل گیری شورش هایی در کشورهایی مانند آمریکا شد که از بالاترین تجهیزات پزشکی برخوردار بودند.

جان بابایی گفت: با توجه به شرایط کنونی هنوز نمی توانیم بگوییم که شرایط خوب است، چون وقایع آینده را به هیچ عنوان نمی توان پیش بینی کرد و از شرایطی که ممکن است در روزهای آتی اتفاق بیفتد، خبر نداریم. در روزهای ابتدایی که شیوع این ویروس در کشور به صورت رسمی تایید شد، بسیاری از کشورها، رفت و آمدهای خود را با ایران قطع کردند و تصور می کردند که به این بیماری مبتلا نمی شوند، در صورتی که امروزه می بینیم علیرغم همه کارهایی که به منظور جلوگیری از شیوع این ویروس انجام شد، اما آمار برخی از کشورهای  همسایه حتی به شدت افزایشی بوده است.

وی اظهار کرد: این ویروس به هیچ عنوان قابل انکار نیست باید مراقبت باشیم تا با بهبود اندک شرایط در دام این بیماری نیفتیم، در حال حاضر در کشور به ازای هر هزار نفر کمتر از 1.7 تخت بیمارستانی وجود دارد که از این تعداد 1.2 آنها دولتی هستند، بیماری کرونا هنوز هم به شدت استان مرکزی را تهدید می کند، همه شرایط استان به خوبی مورد ارزیابی قرار بگیرد و نقاط ضعف و قوت استان را در راستای مقابله با این بیماری شناسایی کنیم. بر اساس تجربه چند ماهه خود، می توانم به یقین بگویم که این نیروی انسانی بوده است که تا کنون بیماری را تا حدودی کنترل کرده و نباید این طور تصور شود که صرفا تجهیزات موجود قادر به کنترل بیماری بوده اند.

معاون درمان وزارت بهداشت بر لزوم ایجاد دانشگاه های علوم پزشکی متعدد در کشور به منظور تامین نیروی مورد نیاز در عرصه پزشکی تاکید کرد و افزود: تجربه ثابت کرده است تربیت هرچه بیشتر نیروی انسانی مورد نیاز در دانشگاه های استان و کشور، حرف اول را در عرصه های پزشکی و مقابله با بیماری ها موجود می زند و به همین دلیل دانشگاه و دانشکده های علوم پزشکی موجود در استان مرکزی هم باید تقویت شوند، موضوع دیگری که بسیار برای ما اهمیت دارد، خدمات سرپایی است و اگر می خواهیم به هدف اصلی مان که همان کاهش مرگ و میرهای ناشی از کروناست برسیم، باید به این مهم توجه کافی داشته باشیم. مرگ و میر تنها عاملی است که به هیچ عنوان قابل جبران نیست و درمقایسه با ضررهای اقتصادی، اجتماعی و... که به مرور زمان جبران پذیر هستند، این مورد به هیچ عنوان قابل برگشت نیست.

جان بابایی ادامه داد: تیم سازی و رعایت اصول بهداشتی از داخل خانه ها و محلات، می تواند در راستای کاهش تعداد مبتلایان و به تبع آن، کاهش آمار مرگ و میر بسیار اثرگذار باشد، اگر تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند، هرچقدر هم که تجهیزات پیشرفته و کافی داشته باشیم، نمی توانیم با این حجم از بیماری مقابله کنیم. در حال حاضر در هر محله و روستا دهیار و مراکز درمانی وجود دارد و باید از این ظرفیت ها برای کنترل بیماری استفاده شود.

به گزارش ایسنا وی در پایان بر لزوم مراقبت و نظارت کافی بر مراکز صنعتی، زندان ها و... تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 18 هزار خانه بهداشت و 5 هزار مرکز بهداشتی در کشور وجود دارد که همه این مراکز می توانند در زمینه بیماریابی و تشخیص زودرس در محلات و روستاهای کشور فعالیت کنند، بیمارکرونایی باید در مراکز درمانی بزرگ درمان شود و پیشنهاد می شود تا حد امکان مبتلایان برای درمان به مرکز استان منتقل شوند. هم اکنون افزایش ظرفیت بیمارستان های استان مرکزی به منظور خدمت دهی  بهتر، احساس می شود و امیدواریم با تحقق این امر، در آینده شاهد کاهش تعداد مبتلایان و کاهش آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه