دستورالعمل برگزاری مراسم ماه محرم به زودی ابلاغ می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه بیست و هشتمین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد کلی کرونا که در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور با حضور وزیر آموزش و پرورش، استاندار و شهردار تهران، معاونین وزارت بهداشت و معاونین و نمایندگان سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های عضو کمیته برگزار شد، با اشاره به اینکه در این جلسه کمیته، دستورکارهای متنوعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: اولین دستورکار، بررسی نحوه برگزاری مراسم ماه محرم بود که این موضوع در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تصویب شده و مقرر بود کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی براساس نظرات بخش های مختلف اجرایی و همچنین بهداشتی و درمانی دستورالعملی آماده کنند. 

وزیر کشور ادامه داد: این دستورالعمل تهیه شده است که در جلسه امروز مطرح شد. برخی دوستان نظراتی داشتند که مقرر شد این نظرات ظرف دو روز آینده اعمال شود تا پس از آن، دستورالعمل موردنظر را ابلاغ کنیم، از همه مردم ایران، مبلغین، مداحان، هیات‌ها، خطبا، هیات امنای مساجد، حسینیه ها و مساجد درخواست دارم تا با رعایت دستورالعملها در ماه محرم، جلوه ای از نظم، انضباط، تعهد، مسئولیت پذیری و اعتقادات و باورها را به نمایش بگذارند. 

وی خاطرنشان کرد: رعایت این دستورالعمل ها قطعی بوده و ضمانت های اجرایی لازم پیش بینی شده است اما ما همواره بالاترین ضمانت های اجرایی را مردم عزیز می دانیم؛ چرا که تمامی کارهایی که صورت می‌گیرد و دستورالعمل‌ها برای صیانت و حفاظت از جان مردم است و بنابراین تقاضا و تمنا داریم که همه دست‌اندرکاران این موضوع باید با وزارت بهداشت و درمان نهایت همکاری را داشته باشند و این دستورالعمل‌ها به درستی رعایت شود. 

رحمانی فضلی با اشاره به نزدیک شدن به شروع مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید گفت: وزارت آموزش و پرورش در جلسه امروز طرحی را ارائه کردند که سه سناریو را برای شرایط سفید که شرایط عادی تلقی می شود، زرد و قرمز طراحی کرده‌اند که در این جلسه مقرر شد، وزارت آموزش و پرورش مبنای کار را بر بدترین سناریو قرار دهد. با این حال در مناطقی که وضعیت سفید یا زرد دارند بر مبنای متناسب عمل خواهد شد، مقرر شد بسترها و زیرساخت‌های ارتباطاتی و الکترونیکی برای استفاده از فضای مجازی تقویت شود. 

وزیر کشور گفت: یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها کمبود تبلت و موبایل هوشمند برای دانش آموزان در بخش هایی از کشور و یا برای افرادی است که توان و وسع مالی  ندارند، که مقرر شد اقداماتی در این زمینه صورت گیرد. همچنین برای تامین ماسک نیز مقرر شد اقداماتی صورت گیرد، در نهایت تصمیم بر این شد که وزارت آموزش و پرورش با قوت و با درنظر گرفتن همه ظرفیتها و تجربه ای که در این چند ماه داشتند، و همچنین بهره گیری از تجربه جهانی به خوبی عمل کنند تا در حوزه آموزش و پرورش دچار ضعف نشویم.

وی اظهار کرد: بررسی شیوع بیماری در شهر تهران، یکی از موضوعات مهم مورد بحث جلسه امروز بود، گزارش هایی از سوی ستاد مقابله با کرونای تهران و وزارت بهداشت و درمان ارائه شد که براین اساس روند بیماری را کماکان در شهر تهران نگران کننده می‌دانند، تهران مرکز همه امور و فعالیت‌ها،  کالاها و خدمات است، بر همین اساس اهمیت و ارزش تهران از منظر تاثیرگذاری‌ در تسری و شیوع بیماری بسیار بالاست، برنامه هایی در همین راستا درجلسه امروز مطرح شد که درصورت تصویب در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرا خواهد شد و باید شرایط را در تهران تاحدودی سختگیرانه تر کنیم و خواهش داریم مردم نیز مراعات لازم را انجام دهند.

به گزارش ایسنا رحمانی فضلی در پایان اضافه کرد: الحمدلله براساس گزارش‌های ارائه شده، در حوزه رعایت شرایط بهداشتی از جمله زدن ماسک و فاصله اجتماعی آمارها در کشور بسیار بهبود یافته است اما کماکان نیز باید از کمترین احتمال بی توجهی جلوگیری کنیم، طرحی نیز از سوی بسیج درخصوص مدیریت هوشمند در حوزه های مختلف بهداشتی و درمانی ارائه شده بود که با توجه به کمبود وقت مقرر شد در جلسه بعدی کمیته مطرح و بررسی شود تا بتوانیم هوشمندانه تر و با استفاده از وسایل و روشهای دقیق تر شرایط را کنترل کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه