خدمات طب سنتی باید به صورت کاملاً قانونی در وزارت بهداشت سطح بندی شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فاطمه محمد بیگی به ضرورت قرار گرفتن داروهای گیاهی موثر در لیست بیمه داروها تاکید کرد و گفت: ما در ایران از داروهای شیمایی زیادی استفاده می‎کنیم از این رو باید برای‌ استاندارد شدن کشور از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی طبق پروتکل‌های بهداشتی و ﻓﺎرﻣﺎﮐﻮﭘﻪ ﮔﯿﺎﻫﯽ بیشتر استفاده کنیم. اما متاسفانه به دلیل نگاه‌های حداقلی به طب ایرانی در چند سال گذشته شاهد تقلیل معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت به دفتر طب سنتی بودیم. ازاین رو برای ساماندهی وضعیت طب ایرانی براساس اقبالی که مردم به گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و حوزه حفظ الصحه در طب ایرانی دارند، نیازمند ارتقاء ساختاری این طب در ایران و بازگشت به حالت قبل هستیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: همانطور که خدمات نظام پزشکی کلاسیک سطح بندی شده، انتظار داریم خدمات طب سنتی در کشور به صورت کاملاً قانونی در وزارت بهداشت سطح بندی شود و مردم طبق سطوح مختلف به مراکز بهداشتی و مراکز تخصصی خدمات طب سنتی به منظور تشخیص، درمان، بازتوانی و اعمال یداوی مجاز طب ایرانی  مراجعه کنند. همچنین خدمات طب ایرانی باید در نظام بیمه‌ای درمان و سلامت کشور و آموزش پزشکی ادغام شود

وی افزود: برخورداری از خدمات دارویی طب سنتی باید با شکل‌گیری داروخانه‌های تخصصی به صورت قانونی و همراه با بیمه برای مردم ایجاد شود، وضعیت موجود بازار طب سنتی و گیاهان دارویی زیبنده کشورمان نیست چرا که باعث شده بسیاری از دلالان با سوء استفاده از نابسامانی‌های حوزه داروهای گیاهی و گیاهان دارویی از مردم کلاه‌برداری کرده و ضربه‌ای به اندوخته و گنجینه عظیم طب سنتی در کشور وارد کنند که برای جلوگیری از آن هیچ چاره‌ای جز ساختارمند و نظام مند کردن این حوزه نداریم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت محمدبیگی در پایان خاطرنشان کرد: تقویت حوزه دانش طب سنتی در دو دهه گذشته و تربیت نیروهای متخصص باعث شده در ردیف پنجمین کشور تولید علم در دنیا باشیم. این موضوع زمینه ساختارمند کردن حوزه طب سنتی را که مدتها مورد کم لطفی قرار گرفته فراهم می‌کند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.