قدرت سرطان‌زایی و مرگ‌ومیر ناشی از تریاک بسیار بالاست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده گفت: مصرف تریاک می تواند سرطان هایی مانند ریه، مری، لوزالمعده، معده، مثانه، حنجره و حتی مغز را ایجاد کند. این موضوعی است که به زودی سازمان جهانی بهداشت نیز آن را تایید و اعلام می کند.

وی افزود: مواد مخدر از طریق اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و نیز نواحی عروقی، خطر بروز تومورها و زمینه ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و در ارگان های مختلف بدن تاثیرگذار است، افراد دیابتی مصرف کننده تریاک، بیشتر از سایر بیماران دیابتی دچار مرگ زودرس می شوند و در صورتی که دیابتی ها تریاک مصرف کنند، زودتر جان خود را از دست می دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به باورهای کاملا غلط درباره شفابخشی تریاک اشاره کرد و گفت: این موضوع سبب شده که سالانه شاهد مرگ‌های فراوان ناشی از بیماری‌های مرتبط با مصرف مستمر این ماده مخدر باشیم، اما تحقیقات ما نشان داد تمام باورها درباره شفابخشی تریاک نه تنها باطل، بلکه مصرف مستمر آن مرگبار است.

به گزارش ایرنا ملک‌زاده در پایان گفت: بسیاری از مردم و حتی پزشکان هنوز فکر می کنند تریاک ماده خوبی است و اثرات درمانی بر بدن دارد که باوری بسیار اشتباه و خطرناک است، برخی افراد طولانی مدت به صورت تفننی و تفریحی تریاک استفاده می کنند، ۱۰ درصد ایرانی های بالای ۴۰ سال به صورت تفننی تریاک مصرف می کنند و در برخی از مناطق کشور این مقدار به حدود ۱۸ درصد هم می رسد.

پایان پیام/

مطالب مشابه