پایین‌ترین سطح‌ در رعایت نکات بهداشتی پاساژها و بعد از آن نانوایی‌ها هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن فرهادی درباره وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهر تهران گفت: متاسفانه تهران مجددا در وضعیت قرمز قرار گرفته است که در این شرایط تنها گروهی از اصناف را خواهیم داشت که بنابر ضرورت فعالند اما همانطور که شهروندان تهرانی می‌بینند چون سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا ایجاد محدودیت‌های شدید نیست و راه چاره را رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌داند خیلی از اصناف اکنون فعالند در حالی که در شرایط قرمز اولیه داوطلبانه یا اجباری تعطیل بودند.

وی افزود: اکنون نیز مجبور یه اعلام تعطیلی واحدهایی شدیم که طبیعت فعالیت تجمعی دارند یا شرایط خطرناک شغلی دارند؛ مانند آرایشگاه‌های زنانه که اغلب در تهویه هوا مشکل دارند و تماس افراد بسیار نزدیک است و همچنین تالارهای پذیرایی که خصلتشان تجمعی است و ممنوعیت فعالیتشان اعلام شده است، وضعیت بهداشتی در پاساژها نسبت به گذشته مقداری بیشتر سقوط کردند یعنی در گزارشی که وزارت بهداشت به ستاد ملی کرونا اعلام کرد، در نتیجه بازرسی‌های مشترک همکارانمان، پایین ترین سطح‌ جدول‌ در رعایت نکات بهداشتی پاساژها هستند و بعد از آن نیز نانوایی‌ها در رده بعدی قرار می‌گیرند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: در تهران و شهرهایی مثل تهران پاساژها و مراکز خرید بزرگ داریم و اولین چیزی‌ که مهم است این است که مدیر و مسئول پاساژ باید بتواند جمعیت را کنترل و مدیریت کند چون ممکن است واحدهای داخل پاساژ نکات را رعایت کنند ولی ازدحام در فضای پاساژ وجود داشته باشد. نیاز است تمرکز بیشتری بر پاساژها که محل رفت و آمد مردم است و نانوایی‌ها که قوت قالب مردم را تامین می‌کند وجود داشته باشد. متاسفانه ما هر هفته به طور میانگین در حال تعطیلی هزار واحد در کل کشور هستیم. البته این تعطیلی‌ها پس از اخطارهایی که داده می‌شود صورت می‌گیرد و با سیاستی که ستاد ملی کرونا و کمیته اجتماعی-انتظامی وزارت بهداشت بر آن تاکید دارد ما هیچ تفاوتی میان واحدها نمی‌گذاریم.

فرهادی خاطرنشان کرد: در اواخر فرودین و پیش از بازگشایی‌ واحدهای صنفی سامانه‌ای راه اندازی شد تا اصناف در آن ثبت‌نام کنند که حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد ثبت نام کردند و هرکسی که ثبت‌نام کرد پروتکل بهداشتی مربوطه را از طریق پیامک دریافت کرد یعنی برای ۱۲ هزار و ۶۰۰ شغل پروتکل دادیم. پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها بسیار ساده است که عمده‌ی آن فاصله‌گذاری اجتماعی، زدن ماسک و حذف دریافت وجه نقد است.

وی درباره وضعیت رعایت نکات بهداشتی در متروی تهران اظهار کرد: در مترو دغدغه خاصی برای ماسک نداریم زیرا شاخصمان در مترو بالای ۹۰ درصد است. موضوعی که در مترو مشکل دارد فاصله‌گذاری اجتماعی است. در حمل و نقل عمومی به ویژه در زمان پیک استفاده، متاسفانه علی‌رغم زحماتی که کشیده می‌شود فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی‌شود. باید حجم واگن‌ها و زیرساخت مترو افزایش یابد که نیازمند برنامه‌ریزی‌های بیشتر است. البته امیدواریم لغو فعلی طرح ترافیک در تهران به خلوت شدن متروها کمک کند، مشکل فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس‌های شهری هم وجود دارد، علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که صورت گرفته رعایت پروتکل‌ها بدون در نظر گرفتن ۵۰ درصد ظرفیت حدود ۴۰ درصد است؛ یعنی ۴۰ درصد پروتکل‌ها رعایت می‌شود. زدن ماسک همزمان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی موثر خواهد بود. اگر فاصله گذاری اجتماعی در فضای بسته مترو و اتوبوس رعایت نشود، ماسک زدن هیچ ارزشی نخواهد داشت.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: سامانه ۱۹۰ رسیدگی به شکایات بهداشتی را انجام می‌دهد، مصوبه خوبی برای نظارت‌ها از سوی ستاد ملی کرونا داشتیم که همه‌ی دستگاه‌ها ناظر و مسئول بر وظایف خود هستند و ناظر عالی معاونت بهداشت وزارت بهداشت خواهد بود. طبیعتا ۳ دانشگاه علوم‌پزشکی در تهران و همکاران بهداشت محیط ما مشغول این نظارت عالیه هستند. در مورد بیماری کرونا در چند اصل علمی به اجماع نظر رسیده‌ایم، اول آنکه هرجایی که تجمع باشد، آلوده است. از این رو پاساژها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و تاکسی‌ها آلوده هستند. هشدار می‌دهیم که رانندگان تاکسی بیش از رانندگان سایر ناوگان‌ها در خطر هستند. ویروس کرونا سنگین است و بر سطوح می‌نشیند فلذا هرجایی که سطح وجود داشت و تهویه مشکل داشت قطعا بدانید ویروس در گردش است.

به گزارش ایسنا فرهادی در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در خصوص تعطیلی موقت و پلمب و مهر و موم کردن هیچ صنفی چه دولتی و چه خصوصی اغماض نخواهد کرد. ما جایگاه‌های پمپ بنزین، بانک‌های دولتی، دفاتر پیشخوان دولت، دفاتر کارگزاری‌ها و... را بسته‌ایم و جلوی کانون خطر را گرفته‌ایم.

پایان پیام/

مطالب مشابه