ایران در تامین داروی مورد نیاز مردم با مشکلی مواجه نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این جلسه با حضور اقای دکتر شانه ساز، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برای بررسی موضوع تامین داروی مورد نیاز کشور برگزار شد.

وی افزود: طبق گزارش آقای شانه ساز، در حال حاضر ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و جمهوری اسلامی ایران توانمندی ها و دستاوردهای خوب و قابل توجهی در تولید دارو، فرمولاسیون آن، دانش داروسازی و حتی تامین مواد اولیه داخلی داشته است. نیاز واردات دارویی کشور حدود ۳ درصد از داروی مصرفی است که حدود نیمی از آن مربوط به داروهایی است که جدیدا به شبکه دارویی دنیا معرفی شده و ما پس از طی یک فاصله زمانی، امکان تولید این داروها را داخل فراهم می کنیم. به همین جهت و به دلیل توجه به تولیدات داخل، کشور در تامین داروی مورد نیاز مردم با مشکلی مواجه نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آقای شانه ساز به کارشکنی برخی شرکت های غربی در تامین داروهای خاص مورد نیاز هم اشاره ای داشت و بیان کرد که دشمنان برای ایجاد مشکل از طریق ایجاد کمبود برخی داروهای خاص برنامه ریزی کرده بودند که تلاش کرده ایم با اتکا به داخل از این مشکل عبور کنیم، نمایندگان حاضر در کمیسیون هم ضمن تقدیر از پیشرفتهای صورت گرفته در صنعت داروسازی کشور، بر اقدامات لازم جهت حفظ امنیت دارویی مردم و همچنین مقابله با انحصارات در تامین و تولید دارو تاکید کردند.

به گزارش ایسنا عمویی در پایان اظهار کرد: در هفته گذشته، کمیته های ذیل کمیسیون امنیت ملی، هم جلسات تخصصی را برگزار کرده بودند که از جمله آنها در جلسه امروز، کمیته امنیت مجلس، گزارش خود را درباره حادثه نطنز به استماع اعضا رساند. این گزارش به صورت طبقه بندی شده برای مقامات ارشد نظام ارسال خواهد شد. عصر امروز نیز کمیسیون امنیت ملی جلسه ای خواهد داشت.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.