درمان بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های دولتی رایگان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نادر توکلی در خصوص اینکه میزان هزینه درمان مبتلایان به کرونا در مراکز دولتی و خصوصی چگونه است، گفت: ما دو بخش دولتی و خصوصی داریم. مراکز خصوصی و خیریه، مطابق آخرین درجه اعتبار بخشی خود و نظام تعرفه اعلامی، صورت حساب را به بیماران اعلام می‌کنند.

وی افزود: برخی مراکز خصوصی با بیمه پایه قرارداد دارند و بخشی از فرانشیز توسط بیمه پایه و بخشی نیز توسط بیمه تکمیلی محاسبه و پرداخت می‌شود و مابقی نیز باید توسط بیمار پرداخت شود که این هزینه‌ها شامل دارو تجهیزات پزشکی و... است، در بخش دولتی قاعدتا بیمارستانها موظف هستند بیمار را پذیرش کنند؛ بیمار یا بیمه پایه دارد یا ندارد. اگر بیمار بیمه پایه داشته باشد با آن بیمه پایه که شامل تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح، خدمات درمانی و کمیته امداد است، خدمات لازم را دریافت کرده و فرانشیزی را پرداخت می‌کند که ناچیز بوده و بین 8 تا 10 درصد است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: در مواردی که بیمار توان پرداخت هزینه‌ها را ندارد، به واحد مددکاری بیمارستان مراجعه می‌کند و اگر عدم استطاعت مالی تأیید شود، مددکاری مساعدت لازم را انجام می‌دهد، بخشی مربوط به درمان اختصاصی و خاص است؛ مثل پلاسما تراپی که مشمول بیمه نمی‌شوند. بخشی مربوط به داروهای خاص هستند؛ مثل "رمدسیویر" که هنوز سازمان‌های بیمه گر آن را مشمول بیمه نکرده‌اند و دبیرخانه شورای عالی بیمه ابلاغ نکرده است.

توکلی در خصوص گلایه مردم از گرانی داروهای موثر در درمان کرونا گفت: البته این داروها جزو پروتکل اصلی درمان قرار ندارد اما پزشکان تجویز می‌کنند؛ اگر مورد تایید قرار گیرد، آن را در مراکز دولتی جزو هزینه‌های معاونت درمان می‌آوریم، در خصوص اینکه مبتلایان برای درمان و استفاده از دارو چقدر باید هزینه کنند باید گفت در مراکز درمانی دولتی هزینه کرد در صورت حساب بیمار می‌آید و از بیمار گرفته نمی‌شود.

به گزارش فارس وی در پایان در خصوص اینکه میزان تعرفه قانونی انجام آزمایش کرونا در آزمایشگاه‌های خصوصی چقدر است؟ گفت: ما فقط یک نوع آزمایش "پی سی آر" داریم آن هم انجام تست از ترشحات بینی و حلق است و یک تعرفه مشخص دارد؛ در بخش خصوصی 440 هزار تومان و در بخش دولتی 250 هزار تومان است و غیر از این میزان، قانونی نیست.

پایان پیام/

مطالب مشابه