۶۰ درصد بیماران بستری در آی‌سی‌یو دچار سوء تغذیه هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیده زهرا شریعت پناهی گفت: وقتی بیماری با سوء تغذیه در آی سی یو بستری می شود، نسبت به بیماری که سوء تغذیه ندارد، با وضعیت دشواری مواجهه می شود، سوء تغذیه متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. به طوری که دوران بستری بیمار طولانی می شود و منجر به عفونت زخم، عفونت خون، عفونت ادراری، نارسایی ارگان های بدن و ... می شود.

عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور ادامه داد: عوارض و مرگ و میر در افرادی که دچار سوء تغذیه هستند، بیشتر از افرادی است که سوء تغذیه ندارند و این افراد را باید بیشتر غربال کنیم، انواع تغذیه های حمایتی برای بیماران دچار سوء تغذیه در آی سی یو از طریق دهانی، لوله ای و وردیدی است، در خصوص بستری بیماران دچار سوختگی که در آی سی یو بستری هستند نیز به دلیل اینکه سطح زیادی از بدن بیمار دچار سوختگی شده است، برای ترمیم بافت، بدن نیاز به کالری و پروتئین بیشتر به همراه افزایش مصرف ویتامین ها و املاح دارد.

وی به بیماران کرونایی بستری در آی سی یو اشاره کرد و افزود: بیماران کرونایی بستری در آی سی یو و سایر بخش های عادی دچار سوء تغذیه می شوند که مهمترین عامل آن بی اشتهایی زیاد به علت افزایش فاکتورهای التهابی در بدن است. در مرحله اول با تجویز داروهای اشتهاآور و غذاهای کم حجم با کالری بالا و ترجیحا به شکل مایع و یا نیمه جامد، دریافت غذا را افزایش می دهد. در مراحل بعدی از پودرهای پروتئینی و غذایی استفاده می کنیم و در انتها از تغذیه با لوله یا وریدی کمک می گیریم.

به گزارش ایسنا شریعت پناهی در پایان بر تنوع مواد غذایی بعد از بهبود بیماران کرونایی بستری  تاکید کرد و گفت: برای این افراد همه مواد گروه غذایی اعم از کربوهیدرات ها، پروتئین ها به مقدار زیادتر از افراد سالم، میوه، سبزی و لبنیات لحاظ شود و بعد از مرخص شدن از بیمارستان نیز تا چند هفته این رژیم ادامه داشته باشد، دریافت ویتامین ها و املاحی که از آنتی اکسیدان ها برخوردار هستند، برای بیماران بهبود یافته کرونایی مفید است. چرا که اکسیدان های خون این افراد بالا می رود.

پایان پیام/

مطالب مشابه