فقط ۲ درصد بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما مراجعه کرده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیمان عشقی در خصوص نذر خون در ماه محرم و صفر گفت: عید قربان و غدیر به عنوان اعیاد ایثار پشت سر گذاشته شد و در آستانه ماه‌های محرم و صفر که نمونه ایثار و ازخود گذشتگی است، هستیم. سازمان انتقال خون هم تصمیم گرفت تا ایده نذر خون را مطرح کند که با هدف یک تغییر رفتار و نجات جان انسان‌ها توسط یک "زخم موثر زدن" بر خود است.

وی افزود: طرح نذر خون امسال هم ادامه دارد، ولی با شرایط کرونا همراه با امکانات بیشتر و تغییراتی در شعارها و درخواست‌ها از مردم است، درخواست ما از مردم استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی است تا اهداکنندگان برای جلوگیری از تجمع، سر نوبت مراجعه کنند و معطل نشوند و در عین حال فاصله گذاری فیزیکی رعایت شود، در ادارات کل ٣١ استان  نوبت دهی اینترنتی وجود دارد، به ویژه روزهای اول دهه اول محرم مراجعات افزایش می‌یابد. نذر خون مربوط به  ۴٠ روز محرم و صفر است که مردم با خون ارادت عملی خود را نشان می‌دهند. از چهارم یا پنجم  محرم نیز معمولا مراجعات در این خصوص آغاز و در وزارت بهداشت هم و با یاد شهیدان سلامت اهدای خون انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: این سامانه چندین سال است فعالیت می‌کند و اهدا کنندگان از این طریق می‌توانند وقت بگیرند، در همه جوامع باورهای غلط وجود دارد، احتمال ابتلا به کرونا به دنبال مراجعه برای اهدای خون صحت ندارد، کرونا بیماری تنفسی است و هیچ مستنداتی در مورد ابتلا به کرونا از طریق خون وجود ندارد؛ مثل این است که گفته شود ویروس ایدز از طریق تنفس منتقل می‌شود، استفاده از سوزن یکبار مصرف با دستکش نیز برای حفاظت در برابر عفونت میکروبی است. خواهشم از مردم این است که نذر و نیت‌شان این باشد که فرد هر سه ماه به یاد اهل بیت خون بدهد و هر سال یکبار در این دهه باشد و مجدد در فواصل زمانی هر سه ماه نیز مراجعه کند.
 
به گزارش ایسنا عشقی در پایان اضافه کرد: این اینطور نباشد که مراجعه فرد یکبار در سال باشد. از بانوان و جوانان هم خواهش می‌کنم وارد این عرصه شوند؛ چراکه میزان جوانان اهدا کننده بسیار کاهش یافته است، در خصوص میزان اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان کرونا نیز تاکنون بیش از 280 هزار نفر از کرونا بهبود یافته اند اما فقط ۶ هزار بهبود یافته "معادل 2 درصد" برای اهدا پلاسما مراجعه کرده اند. تاثیر پلاسما در درمان و موفقیت آن مشاهده شده است و از افراد بهبود یافته می‌خواهیم که به شکرانه سلامتی مجددشان برای این کار مراجعه کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه