تولید اولین سری واکسن روسی کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، میخائیل موراشکو امروز "چهارشنبه" اعلام کرد آزمایش‌های کنترل کیفیت واکسن کرونا امروز در حال انجام است و طی دو هفته آینده، اولین گروه از این دارو تولید شده و برای واکسیناسیون کادر درمانی در گروه‌های خطرناک سلامت تحویل داده می‌شود.

واکسن کرونای روسیه با نام "اسپوتنیک-وی" توسط موسسه تحقیقاتی گامالیا ساخته شده و تولید انبوه آن در کارخانه دارویی  AFK Sistema Binnopharm آغاز شده است. پیش‌بینی می‌شود کل تولید دارو در ۱۲ ماه اول به ۵۰۰ میلیون دوز برسد.

وزیر بهداشت روسیه با تأکید بر این که واکسیناسیون برای همه از جمله پزشکان اختیاری خواهد بود، افزود: اکنون یک برنامه ردیابی ویژه در دست تهیه است که به شهروندان روسی اجازه می‌دهد وضعیت سلامتی خود را تأیید کنند. این برنامه همچنین بر عوارض جانبی احتمالی دارو برای افرادی که واکسن مصرف کرده‌اند، نظارت خواهد کرد.

موراشکو اعلام کرده که این واکسن در درجه اول برای تأمین تقاضا در داخل روسیه استفاده می‌شود اما صادرات این دارو نیز منتفی نیست. وی همچنین خاطرنشان کرد: انتقاد از واکسن در خارج از کشور بی‌اساس بوده و ناشی از ترس از رقابت عادلانه است.

به گزارش ایسنا مقامات روسی پیشتر گفته بودند که برنامه دو مرحله‌ای واکسن گامالیا می‌تواند تا دو سال مصونیت افراد را در برابر کرونا فراهم کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه