مادران قبل از باردار شدن تا حد امکان وزن خود را به محدوده مناسب برسانند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلال الدین میرزای رزاز در خصوص دوران سبک زندگی مادرانی که قصد بارداری دارند، در دوران پیش از بارداری گفت: زوج هایی که مایل به بچه دار شدن هستند، آگاهی کمتری دارند که سبک زندگی هر دو آن ها پیش از بارداری روی باروری، دوره بارداری و همچنین سلامت نوزاد در دوران های دیگر زندگی اش تأثیرگذار خواهد بود. چرا که عواملی همچون تناسب وزن در برابر قد(BMI)، مصرف مواد مغذی و وضعیت تغذیه‌ای مادر در دوران پیش از بارداری، می توانند نقش مهمی در سلامت مادران در دوران بارداری و سلامت جنین در حال رشد داشته باشد.

وی افزود: مادران قبل از باردار شدن تا حد امکان وزن خود را به محدوده مناسب برسانند، وزن قبل از بارداری شما به طور مستقیم بر وزن تولد نوزاد تاثیرگذار است. مطالعات نشان می دهد که زنان کم وزن حتی اگر در دوران بارداری نیز به همان اندازه زنان با وزن طبیعی مواد غذایی دریافت کنند، احتمال زایمان زودرس در آن ها بیشتر است و نوزادان با وزن کم تر به دنیا می آورند، همچنین در زنان دارای اضافه وزن، ریسک بروز مشکلاتی در بارداری از جمله دیابت بارداری، فشار خون بالا، زایمان از طریق سزارین به علت وزن بالای جنین "وزن بالای ۴۵۰۰ گرم" بیشتر است و مشکلات بیشتری در شیردهی خواهند داشت.

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور ادامه داد: همچنین نوزادان مادران دچار چاقی این احتمال می رود که بیشتر از نوزادان مادران با وزن طبیعی، مبتلا به ماکروزومی، نمره آپگار پایین هنگام تولد " ارزیابی نوزاد تازه متولد شده " وچاقی دوران کودکی شوند. بنابراین به مادرانی که دارای اضافه وزن در قبل از بارداری هستند، توصیه می شود تا حداقل ۱۰ درصد از وزن خود را برای بازگشت به رنج نرمال وزنی کاهش دهند، بهتراست برای یک بارداری سالم و سلامت جنین در سایر دوره های زندگی وزن قبل از بارداری کنترل شود و در محدوده طبیعی باشد.

میرزای رزاز به تغذیه در دوران پیش از بارداری اشاره کرد و گفت: برای یک بارداری سالم بهتر است قبل از بارداری برنامه غذایی مناسب داشته باشید و از تمام درشت مغذی ها و ریزمغذی ها "ویتامین و املاح معدنی" به مقدار کافی در رژیم غذایی استفاده شود، پنج گروه غذایی در رژیم پیش از بارداری مهم است، این گروه های غذایی شامل لبنیات " لبنیات بدون چربی یا کم چربی که کلسیم بالاتری دارند و شیر و فرآورده های شیر، سبزیجات: انواع سبزیجات از جمله سبزیجات سبز تیره، قرمز و نارنجی و سبزیجات نشاسته‌ای" میوه ها: هر میوه یا آب میوه، غلات: نان، برنج، جو دوسر، آرد ذرت، جو، ماکارانی و غلات سبوس دار و گوشت: گوشت سفید، ماهی و حبوبات است.

وی تصریح کرد: مادران در پیش از بارداری برای رعایت یک رژیم معتدل از چربی های سالم مانند آجیل استفاده کنند که حاوی مواد مغذی هستند و از مصرف روغن های جامد پرهیز شود. البته میزان دریافت مقدار این گروه های غذایی در رژیم این افراد بستگی به شرایط وزن و قد، عادت های غذایی، وجود بیماری و… دارد.

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور درباره مصرف اسیدفولیک به بانوان گفت: توصیه می شود از سه ماه قبل از شروع بارداری و در دوران بارداری از مکمل های اسید فولیک مصرف شود. چرا که مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری از تولد نوزاد مبتلا به نقص لوله عصبی پیشگیری می کند. لوله عصبی ( NTDs ) یکی از نقایص هنگام تولد می باشد که در این بیماری شکاف در ستون فقرات یا جمجمه از ابتدای تولد فرد همراه او باقی می‌ماند. نقص لوله عصبی(spina bifida)، اسیدفولیک طی ۲۸ روز اول پس از حاملگی که بیشتر نقص های لوله عصبی در این زمان رخ می دهد، بیشترین سود را دارد، متأسفانه، بسیاری از خانم ها قبل از ۲۸ روز متوجه بارداری خود نیستند. به همین دلیل مهم است که قبل از شروع بارداری، اسید فولیک شروع شود.

میرزای رزاز ادامه داد: توصیه اکید برای بانوانی که بارداری برنامه ریزی شده و پیش رو دارند مصرف روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید براساس توصیه مشاورین تغذیه از سه ماه قبل از شروع بارداری می باشد. منابع غذایی حاوی اسید فولیک در برخی از سبزیجات برگ سبز، بروکلی، آجیل و دانه های خوراکی، لوبیا، مارچوبه، مرکبات، غلات صبحانه غنی شده و… همچنین مکمل اسیدفولیک است، بسیاری از خانم ها به دلیل قاعدگی ماهانه و مصرف رژیم های غذایی کم آهن دچار کمبود ذخایر آهن هستند. منابع خوب آهن شامل گوشت هایی مانند گوشت گاو، بره، ماکیان مانند مرغ و بوقلمون، سبزیجات برگ سبز خانواده کلم، تخم مرغ، لوبیا، آجیل و غذاهای غنی شده "مانند برخی از غلات صبحانه" است.

وی اظهار کرد: نکته مهم این است که به صورت کلی اصلاح کم خونی پیش از شروع بارداری از هر نوعی که باشد ضروری می شود. رایج ترین نوع کم خونی در دنیا و ایران کم خونی فقر آهن بخصوص در بانوان می باشد، اگر کلسیم کافی در رژیم غذایی بارداری وجود نداشته باشد، جنین ممکن است کلسیم را از استخوان های مادر بیرون بکشد که این امر می تواند زنان را در معرض ابتلا به پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی قرار دهد. بنابراین قبل از بارداری بهتر است وضعیت کلسیم مورد بررسی قرار گیرد، مصرف ید نیز قبل از بارداری به سلامت جنین کمک خواهد کرد. با توجه به شیوع کم‌کاری تیروئید، بهتر است وضعیت ید بدن مورد بررسی قرار گیرد، 

به گزارش مهر سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور در پایان به مصرف سایر مواد معدنی پیش از دوران بارداری اشاره کرد و گفت: در خصوص مصرف مکمل های دارای ویتامین A و یا غذاها و منابع سرشار از ویتامینA به دلیل ایجاد ناهنجاری های مادرزادی باید هشدار جدی داد، منابعی که به صورت سنتی برای تقویت زنان باردار داده می شود در زمره این هشدارها می باشد، همچنین با توجه به شایع بودن کمبود ویتامین D در بین خانم ها، قبل از بارداری از کافی بودن این ویتامین در بدن باید اطمینان حاصل شود. چرا که ویتامین D در جذب کلسیم و سلامت استخوان‌ها تأثیر زیادی دارد و البته در نهایت ورزش و فعالیت بدنی روزمره نیز باید در برنامه غذایی سالم گنجانده شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه