اگر کشوری زودتر به ساخت واکسن کرونا دست یافت، برای خرید آن اقدام می‌کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: گزارشات این جلسه نشان داد روند شیوع ویروس کرونا در بسیاری از استان‌ها سیر نزولی دارد. برخی استان‌ها مانند خوزستان، کردستان و آذربایجان غربی عملکرد بسیار خوبی داشتند و روند بیماری نزولی شده که این خوشحال کننده است. امیدوارم استان‌های دیگر هم این روند را داشته باشند.

رییس جمهوری ادامه داد: موج اول بیماری که بیشتر در ماه اسفند سال گذشته و فروردین امسال بود برای مردم روشن کرد که این یک بیماری جدی است. روزهای اولیه شیوع این بیماری بعضی‌ها این ویروس را  جدی نمی‌گرفتند و آنرا مانند سایر بیماری‌ها عنوان می‌کردند، مردم در موج اول احساس کردند که این بیماری جدی است اما برخی فکر کردن زمان آن بسیار کوتاه است و با رعایت دو تا سه هفته‌ای،  این بیماری تمام می‌شود و در واقع زمان را کوتاه در نظر می گرفتند.  

وی افزود: اما در موج دوم این بیماری مردم به این نتیجه رسیدند که این بیماری کوتاه مدت نیست و باید بلندمدت‌تر به این بیماری نگاه کنند.  بنابراین نه فکر این باشیم که دو هفته همه جا تعطیل شود و یا سفر نرویم، بلکه باید سبک زندگی را عوض کنیم. پروتکل‌های مراسم نه برای یک ماه و دوماه بلکه باید برای ماهها و حتی احتمال دارد برای سالها را تغییر دهیم. ممکن است این بیماری باشد حتی واکسن آن بدست بیاید اما سال بعد دوباره به شکل دیگری ظهور و بروز پیدا کند و ریشه کنی آن برای ما مشخص نیست.  

روحانی گفت: چون روشن نیست که زمان ریشه کنی این بیماری چه زمانی است باید این بیماری را بلندمدت در نظر بگیریم و راه آن این است که برنامه ریزی بلندمدت‌تر مدنظر قرار دهیم. وقتی این طور در نظر بگیریم باید برای کسب و کارمان فکر کنیم. زمانی فکر می کردیم این بیماری برای سه هفته تا یک ماه است که آن وقت می‌شد برای یک ماه همه جا را تعطیل کرد اما زمانی می‌بینیم که این بیماری برای ۶ ماه یا حتی بیشتر است بنابراین باید برای همه فعالیت‌های ضروری زندگی برنامه ریزی کنیم و پروتکل‌های مخصوص را در برابر این بیماری و پیشگیری در برابر آن مراعات کنیم. الان دیگر بحث یک هفته و ۲ هفته نیست.

رییس جمهوری تاکید کرد: باید سیستم آموزشی، کسب و کار، مراودات خانوادگی و مراسم‌ را با چارچوب خاص برنامه‌ریزی کنیم و خودمان را برای یک سبک جدید آماده کنیم. باید باور و قبول کنیم این بیماری برای یک مدت طولانی است که باید با آن زندگی کنیم بنابراین برای این کار هم مردم باید به صحنه بیایند و هم به وزارت بهداشت و درمان، متخصصان و به دستورالعمل‌های ستاد ملی اعتماد کنند و هم بین همه مسوولان و آنهایی که نفوذ کلام دارند و نخبه و فرهیخته هستند یک نوع وحدت و اتحادی به وجود بیاید، اگر بنا باشد ستاد ملی کرونا که مرجع اصلی است دستورالعملی صادر کند و فرد دیگری که جایگاه و تریبونی در اختیار دارد طور دیگر برای مردم توضیح دهد. افکار مردم متشتت می‌شود و اضطراب برای مردم ایجاد می‌شود ما باید همه متحدانه و همدلانه در این مسیر حرکت کنیم و پیش برویم.

وی اظهار کرد: همه باید متحدانه و همدلانه در این مسیر مبارزه با کرونا حرکت کنیم و پیش برویم، در این زمینه دولت وظایف سنگین و سختی بر عهده دارد و برهمین مبنا هم وظایف خود را برنامه‌ریزی و طراحی کرده است، اولین وظیفه دولت در این شرایط سخت تقویت و تکمیل و توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی کشور است، اکنون در حال انجام همین کار هستیم و تا پایان سال ۱۰ هزار تخت بیمارستانی و ۲ هزار تخت ویژه " آی سی یو " آماده و تکمیل می‌شود؛ هیچ گاه در هیچ سالی تا این حد سرمایه‌گذاری نکرده بودیم، اولین وظیفه دولت این است که بیش از هر سال دیگر برای بهداشت و سلامت مردم با همه امکانات موجود بیش از پیش توجه کنیم که این کار را انجام می دهیم.

روحانی ادامه داد: دولت الکترونیک باید اجرا و تکمیل شود، گفت: باید زیرساخت‌های دیجیتال را در کشور توسعه دهیم و هم اقتصاد کشور و هم آموزش و هم بخش‌های امکان‌پذیر در زندگی مردم باید دیجیتالی شود، توسعه فعالیت‌های کشور بر مبنای زیرساخت دیجیتال وظیفه دوم است، برای این کار قدم‌های بلندی در زمینه آموزش فرزندان، جامعه و دانشگاه‌ها، آموزش‌های عمومی و ارتباطات میان مردم باید برداشته شود، امسال سرمایه گذاری ویژه ای برای استقرار دولت الکترونیک و همچنین برای ارتباطات جامعه و مردمدر چارچوب ارتباطات دیجیتالی مهیا کردیم و دنبال می کنیم.

رییس جمهوری بر تقویت شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و افزود: این شرکت‌ها علاوه بر اینکه  باید دارو امکانات و تجهیزات لازم را برای بیمارستان‌ها باید کیت‌های آزمایشگاهی بسازند و تولید واکسن کرونا را نیز دنبال کنند، شرکت‌های دانش بنیان سومین زیرساخت مهم کشور هستند، مخصوصا شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با مبارزه با کرونا که فعالیت بیشتری می‌کنند را باید بیشتر تقویت کنیم.

وی تاکید کرد: همان طور که دنبال دارو و واکسن کرونا هستیم باید با کشورهای دیگر هم در رابطه باشیم و در تحقیقات و فعالیت‌های خود مشارکت کنیم و کارها مشترک انجام دادیم برخی از این کشورها این فعالیت‌ها را شروع کرده اند، ما هم باید این مسیر را دنبال کنیم، علاوه بر تقویت شرکت‌های دانش بنیان برای ساخت واکسن، اگر مطمئن شدیم کشوری یا موسسه ای در دنیا به مرز تولید واکسن رسیده است برای خرید آن نیز باید اقدام کنیم، علاه بر اینکه در تلاش هستیم و مثلا از تولید واکسن سه ماه عقب هستیم زودتر باید آنرا خریداری کنیم، این کار یکی از وظایف دولت است و وزارت بهداشت و درمان برای این فعالیت خود را آماده کرده است.

روحانی ادامه داد: تولید امکانات بهداشتی بیش از سال‌های گذشته بر دوش دولت است یعنی در بخش تولید که به نیازمندی‌های ضروری کشور مربوط می‌شود باید آنها را تقویت کنیم زیرا صادرات غیر نفتی برای دولت مهم است و ارز لازم برای تامین مواد اولیه را تامین می‌کند، با ابتکارات جدید باید بتوانیم از اقشار آسیب پذیر حمایت کرده و زمینه پرورش فرزندان را نیز فراهم کنیم، تعطیل کردن هنربزرگی نمی‌خواهد و مانند کلیدی است که می‌توان آن را خاموش کرد. بلکه باید بتوانیم امکاناتی که مورد نیاز مردم است در اختیار آنها قرار دهیم و در عین حال با بیماری کرونا نیز مبارزه کنیم و شاید جمع این دو با یکدیگر مشکل باشد.

رییس جمهوری گفت: اگر تعطیلی در دستور کار قرار بگیرد، شیوع ویروس کرونا کم می‌شود اما آیا می‌توان همه بچه‌ها را چند سال در خانه نگه داشت؟ آیا می‌توان دانشگاه‌ها را برای چند سال تعطیل کرد؟ آیا می‌توان مراکز تولیدی را برای چند هفته تعطیل کرد؟ به عبارتی هنر این است که همه فعالیت‌ها انجام شود منتهی در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ما در نظر گرفته است، یکی از بحث‌ها ستاد ملی مقابله با کرونا چگونگی برخورد با افراد متخلفی است که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، در جلسه امروز درباره افرادی که در سیستم اداری، ‌ اصناف یا کل جامعه مرتکب تخلف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌شوند، بحث شد. همچنین برخی از مجازات را در این باره تدوین و تصویب کردیم و از امروز ابلاغ و در ادارات، اصناف، ‌فعالیت‌های تولیدی، اجتماعات سربسته دینی و غیر دینی اجرا می‌شود.

وی اظهار کرد: در نحوه برگزاری عزاداری در ماه محرم و آزمون سراسری ۹۹ باید مراقبت شود که پروتکل‌های بهداشتی اجرای شود، میلیون‌ها نفر که می‌خواهند وارد دانشگاه‌ها شوند و حتی خانواده‌های آنها را نمی‌توانیم در یک شرایط ابهام کامل قرار دهیم و یک روز بگویم کنکور هست و فردا گفته شود کنکور نیست، البته تصمیم بر این است که آزمون سراسری سال ۹۹ برگزار شود و در انجام آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اذعان کردند. در ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز این موضوع بحث شد که کنکور با رعایت مسائل بهداشتی اجرا شود.

روحانی ادامه داد: رفت آمد مردم در خیابان‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی، حضور در اداره‌ها و...تعطیل نیست ولی درباره کنکور حرف از تعطیلی است، چطور فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و رفت و آمدها فعال است، خوب کنکور نیز جزء همین موارد است و فقط باید مراعات کنیم. البته چگونگی کنکور به مانند سال‌های پیش نیست.

رییس جمهوری به تجربه‌های برگزاری کنکور در شرایط کرونا در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد اشاره کرد و افزود: این تجربه‌ها می‌توانند پشتیبان ما باشند تا کنکور کارشناسی دقیق‌تر عمل کنیم. البته گاهی محیطی که فرد باید در جلسه کنکور حاضر شود به خوبی آماده شده یعنی فاصله اجتماعی، بهداشت و استفاده از ماسک رعایت شده است. اما گاهی قبل و بعد از برگزاری کنکور سبب ایجاد مشکل می‌شود. جمعیتی که از خانواده‌ها کنار محل برگزاری آزمون جمع می‌شوند، باید این قسمت‌ها سامان داده شود و اجازه ندهیم خانواده‌ها تجمع کنند.

وی پروتکل‌های بهداشتی که برای آزمون سراسری سال ۹۹ تدوین شده را فقط مختص کنکور ندانست و اجرای این برنامه را برای محیط بیرونی نیز  تعمیم داد و اضافه کرد: باید همه امکانات کشور برای چگونگی برگزاری کنکور بسیج شوند، وزارتخانه‌های بهداشت، علوم، کشور، استانداری‌ها و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی باید بسیج شوند تا برگزاری آزمون سراسری به بهترین شکلی انجام شود و جان عزیزی در معرض خطر قرار نگیرد و همه دستور عمل های بهداشتی نیز رعایت و اجرا شود.

به گزارش ایرنا روحانی در پایان درباره عزاداری در ماه محرم امسال که با شیوع ویروس کرونا همزمان شده است نیز خاطرنشان کرد: آخر این هفته، اول ماه محرم الحرام است و این فضا نیز برای دولت و کشور مهم است. مردم عشق به اباعبدالله الحسین(ع) ‌دارند و عزاداری و احترام به خاندان رسالت برای همه ما مهم است و عاشورا و برگزاری مراسم باید زنده بماند. اما همه دستورعمل های بهداشتی هم که پیش از توسط مسوولان وزارت بهداشت، علما، سازمان های تبلیغی و همه آنهایی که در ماه محرم مسوولیت فرهنگی دارند و تدوین شده، باید مراعات و اجرا شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه