اورژانس همچنان در آماده‌باش است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیرحسین کولیوند در نشست ویدئو کنفرانسی از استودیو سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به اقدامات سازمان اورژانس کشور در بحران کرونا گفت: از همان روزهای اول برنامه ریزی دقیقی برای مواجهه با بیماری صورت گرفت، آمادگی مناسبی ایجاد و آموزش های لازم به پرسنل ارایه شد. بنابراین در همان روزهای اول هم دچار شتابزدگی و عجله نشدیم و با برنامه ریزی دقیق و منظم کارهای خدمت رسانی فوریتهای پزشکی را انجام دادیم.

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به انتقال دانشجویان ایرانی ساکن ووهان چین و قرنطینه 14 روزه آنها در کشور گفت: تمام این اقدامات توسط همکاران سازمان اورژانس کشور انجام شد و قرنطینه موفقیت آمیزی بود و این دانشجویان با سلامت کامل به خانواده هایشان تحویل داده شدند.

وی به فعالیت تیم عملیات ویژه سازمان اورژانس کشور و ارایه خدمات فوریتهای پزشکی و ارایه خدمت این تیم عملیاتی به بیماران کرونا، اشاره کرد و افزود: تیم عملیات ویژه از دو سال پیش در سازمان اورژانس کشور شکل گرفت و تیم بین المللی است که در سراسر کشور حضور دارند. با توجه به ماهیت کار و حرفه ای بودن کار در اورژانس کشور، این تیم علیمات ویژه را برای خدمت رسانی در اتفاقاتی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و بیماریهای نظیر کرونا، تشکیل دادیم و سعی کردیم به صورت مستمر آموزشهای مهارت افزایی را داشته باشیم و تجهیزات کافی و لازم را هم برایشان ایجاد کردیم.

کولیوند با اشاره به افزایش چهار برابری تماس های اورژانس در دوران کرونا ادامه داد: این افزایش تماس ها، برای دیسپچ های اورژانس فشار کاری را چند برابر می کرد و از طرفی هم ممکن بود افرادی که پشت خط می مانند، دچار عارضه شوند. بنابراین طبقه همکف سازمان اورژانس را به صورت ویژه جهت پاسخدهی به تماس های کرونا در نظر گرفتیم و همکاران به صورت داوطلب در آنجا مستقر شده و پاسخگویی به سوالات انجام می شود، همچنین صد در صد انتقال بین بیمارستانی بیماران کرونا همچنان توسط سازمان اورژانس کشور انجام می شود، همچنین صد در صد انتقال بین بیمارستانی بیماران کرونا همچنان توسط سازمان اورژانس کشور انجام می شود.

رییس سازمان اورژانس کشور به اقدامات سازمان اورژانس کشور در ارسال تجهیزات و لوازم حفاظت فردی به دانشگاه های علوم پزشکی بویژه در اوایل بروز کرونا در دانشگاه های علوم پزشکی قم، شهید بهشتی، تهران، ایران، گیلان و مازندران و ... گفت: شرایط بسیار سختی بود که بسیار دقیق و با کیفیت بالا آن کارها انجام شد، خللی در ارایه خدمات فوریت های پزشکی در بحران کرونا ایجاد نشده است، در شرایط کنونی بیماری کرونا شاید برخی از بیماران دارای بیماریهای زمینه ای به دلیل نگرانی، جهت ارایه خدمت به بیمارستانها مراجعه نکنند اما خدمات فوریتهای پزشکی به لحاظ فوریتی بودن آن، کاهش نیافته و همچنان ارایه می شود.

وی اظهار کرد: رضایتمندی مردم خود دلیلی بر ارایه خدمت مناسبی است که توسط همکاران سازمان اورژانس کشور ارایه می شود. در بحران کرونا نیز سعی و تلاشمان آن بود که به سایر دستگاه ها و سازمانها نیز کمک کنیم، اکنون بعد از گذشت شش ماه هنوز همکاران ما در آماده باش به سر می برند و مرخصی نرفته اند. در این مدت چهار نفر از همکاران مان به شهادت رسیدند و ۱۹۰۰ نفر نیز به ویروس کرونا مبتلا شدند. البته در همین بحبوحه زمانی ۱۱۵ پروژه به صورت رسمی در ایام عید غدیر راه اندازی کردیم که راه اندازی اورژانس ریلی از جمله آنها بود.

کولیوند در خصوص جزئیات آمبولانس ریلی گفت: آمبولانس ریلی یکی  از آروزهای ما بود که با کمک وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن کشور قرار بر این شد که ۳۰ واگن به صورت آمبولانس ریلی و دو بیمارستان به عنوان ریل آمبولانس در کشور داشته باشیم. آموزش‌ها و  ارائه خدمات در واگن‌های قطارها برای کمک‌های اولیه، خودامدادی و  دیگر امدادی در دستور کار ماست. افراد در این آمبولانس‌های ریلی می‌توانند به صورت دیجیتال از خدمات و مشاوره‌های پزشکی نیز استفاده کنند. به زودی باید ۳۰ ریل به عنوان ریل‌ آمبولانس به این کار اختصاص پیدا کند و با اتمام این کار می‌توانیم تمام خطوط را پوشش دهیم.

رییس سازمان اورژانس کشور درباره اجرای قانون ارتقای بهره وری در اورژانس کشور تصریح کرد: شبهاتی در زمینه قانون بهره وری از پیش وجود داشت که با حضور در دیوان عدالت اداری این مشکل حل شد. همکارانی که دستورالعمل اجرای قانون بهره وری را اجرایی می‌کنند برای آنها نیز انجام می‌شود. در خصوص زمان شروع این قانون نیز شبهاتی وجود داشت که در حال رایزنی بر این موضوع هستیم. این که همکاران اورژانس ما جزو گروه بالینی هستند، موضوعی قطعی است و ما نیز از این موضوع کاملا دفاع می‌کنیم. بودجه‌ای که باید برای این کار اختصاص داده شود باید از طریق سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شود که در حال پیگیری آن هستیم. در برخی موارد که این قانون از چه زمانی باید مشمول کارکنان شود، ممکن است شبهاتی وجود داشته باشد، اما این گونه نیست که قانونی بر زمین مانده باشد. همه ما تابع قوانین ومقررات هستیم.

وی درباره آمادگی این سازمان برای ماه محرم و همچنین برگزاری کنکور سراسری اظهار کرد: با هماهنگی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، آمادگی‌های لازم را کسب کرده‌ایم و پروتکل‌های ابلاغ شده نیز اجرایی می‌شو.د ما هیچ گاه خود را جدا از سایر دستگاه‌ها وهمکارانمان نمی‌دانیم و برای ارائه خدمات در کنار آنها هستیم. در خصوص مراسم‌های عزاداری ماه محرم نیز براساس آن چه که پروتکل‌های بهداشتی و درمانی بگویند اقدام خواهیم کرد و خدمات گسترده خود را به مردم ارائه می‌کنیم. در ضمن نشانه‌ای از ماه محرم را در آمبولانس‌ها خواهیم داشت که به نوعی نشان دهیم ما نیز در این عزاداری‌ها شریک هستیم. از سوی دیگر ممکن است وزارت کشور یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهمیداتی داشته باشند که ما عینا مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت می‌کنیم.

کولیوند ادامه داد: تحریم‌ها شامل حال اورژانس کشور نیز شده است، در حال حاضر آمبولانس‌های ما پیشتبانی نمی‌شوند، اما براساس برنامه ریزی‌ که داشتیم تعداد آمبولانس‌هایمان را به ۵۵۰۰ دستگاه ارتقا داده‌ایم. اگر چه شاید اکنون هم نیازهایی داشته باشیم، اما خدماتمان را به سرعت انجام می‌دهیم. به عنوان مثال خدمات ما نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده در حالی که زمان حضورمان بر بالین بیمار کاهش یافته است. پیش  از این متوسط حضورمان در کنار بیمار در شهر تهران ۳۸ دقیقه بود که امروز به کمتر از ۱۴ دقیقه رسیده است.

رییس سازمان اورژانس کشور درباره ارائه خدمات توسط اورژانس هوایی نیز افزود: اکنون ۴۵ بالگرد داریم که خدمات قابل توجهی ارائه می‌دهند. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی اکنون در گروه الف در خدمت رسانی در حوادث ترافیکی هستیم و با کشورهایی مثل آلمان، انگلستان و غیره مقایسه می‌شویم؛ در حالی که پیش از این در رنکینگ گروه هشت بودیم. به دنبال همین موضوع توانسته‌ایم خدمات ارزنده‌ای در مدیریت سکته‌های حاد قلبی و مغزی ارائه دهیم.

وی اظهار کرد: در مورد اعزام بالگرد مطابق دستورالعمل‌ها اقدام می‌کنیم. در صورتی که شرایط جوی اجازه دهد برای امدادرسانی از اورژانس هوایی استفاده می‌کنیم. در توسعه اورژانس هوایی در فاز اول ۴۵ بالگرد داریم و قصد داریم در فاز دوم به ۵۵ فروند و در فاز نهایی به ۷۵ فروند برسیم. برای امسال نیز خرید سه فروند بالگرد را در دستور کار داریم. البته در شرایط ویژه هوانیروز، هواناجا ، بالگردهایی در اختیار ما قرار می‌دهند تا آنها را تجهیز کنیم.  در حال حاضر ۶۵ درصد از مصدومانی که از طریق اورژانس هوایی انتقال پیدا می‌کنند، مستقیما به اتاق عمل می‌روند. با استفاده از اورژانس هوایی توانسته‌ایم در دو استان مرگ و میر مادران باردار را تا ۵۵ درصد کاهش دهیم.

کولیوند در خصوص پاسخگویی اورژانس به تماس‌ها و سوالات مردم تاکید کرد: با راه اندازی تیمی مرکزی در طبقه همکف سازمان اورژانس، پاسخگوی سوالات کرونایی مردم هستیم. ممکن است به شکل موقت شاهد پیک‌های لحظه‌ای باشیم، اما این موضوع سریعا کنترل می‌شود؛ چرا که در فوریت‌های پزشکی هر لحظه برای ما مهم است. ما حتی می‌توانیم طی این تماس‌ها لوکیشن تلفن‌ها را در سیستم خود داشته باشیم که در لحظه به تیم عملیات ارسال کرده و به همین شیوه زمان رسیدن تیم‌های خود به مددجو را سه تا ۴ دقیقه کاهش دهیم. مردم می‌توانند در تماس‌های تلفنی خود با سازمان اورژانس پاسخ سوالات خود را به شکل علمی و مستند به کتاب‌های آموزش پزشکی دریافت کنند.

رییس سازمان اورژانس کشور درباره مزاحمت‌های تلفنی برای اورژانس گفت: حتی در شرایط فعلی نیز همچنان مزاحم تلفنی داریم که فکر می‌کنم شاید این موضوع نیازمند فرهنگ سازی بیشتری باشد. البته دستگاه‌های قانونی نیز برای پیگیری این مزاحمت‌ها به ما کمک می‌کنند.

رییس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: برای بحث کرونا و سایر حوادث غیر مترقبه از تیم عملیات ویژه استفاده می‌شود، این تیم‌ها آموزش‌های لازم را دیده‌اند و در مورد حوادث خاص در کنار ما هستند. از این رو هیچ اثری در خصوص کاهش ارائه سایر خدمات نداشته‌ایم. موضوعی که صحت این صحبت را تایید می‌کند رضایتمندی مردم از سازمان اورژانس است. به عنوان مثال تقدیر و تشکرهایی که از ما در سامانه ۱۹۰ ثبت می‌شود بسیار بیشتر از شکایات است. ما تمام خدمات خود را برای تمام حوادث و بیماری‌ها در تمامی سطوح هوایی، ریلی، موتور آمبولانس و ... به شکل رایگان به مردم ارائه می‌دهیم. تیم های اورژانس در دسته بندی‌های خاص خود به محل‌ها اعزام می‌شوند، اما همزمان با متخصیص طب اورژانس، قلب و مغز و اعصاب در ارتباط هستند و مشاوره‌های پزشکی را  دریافت می‌کنند تا خدمات درمانی از لحظه حضور تیم‌های ما ارائه شود. سازمان اورژانس در سامانه ام سی ام سی نسبت به اطلاعات بیمارستان‌ها آگاهی کامل دارد تا به شکل هدفمند بیمار را به بیمارستان اعزام کنند.

وی درباره جذب نیروی انسانی در سازمان اوژانس کشور گفت: ما در حال حاضر نیز کمبود نیرو داریم، اما از آن جایی که نیروهای ما روحیه جهادی دارند با تمام قوا در حال فعالیت هستند. در استخدام‌های جدید وزارت بهداشت نظر ویژه‌ای به اورژانس شد و از مجوز استخدام ۳۰۰۰ نفر حدود ۵۰۰ نفر برای فوریت‌های پزشکی در نظر گرفته شد. همچنین مجوز جذب ۳۵۰ نفر نیز به شکل قراردادی به ما اعطا شد. از سوی دیگر از ۷۰۰۰ نفر بعدی که قرار است جذب شوند، تعداد قابل توجهی به اورژانس اختصاص داده می‌شود. البته ما همچنان به دنبال جذب  نیروی انسانی هستیم. نکته قابل توجه آن است که ۳۰ درصد دانشجویانی که از ترم قبل برای فوریت‌های پزشکی وارد دانشگاه شدند از خواهران هستند.

کولیوند گفت: سازمان اورژانس در آموزش عمومی توانسته اقدامات موثری انجام دهد، به عنوان مثال طی دو سال گذشته  در خصوص چهارشنبه سوری توانستیم ۶۵ درصد حوادث و مصدومان را کاهش دهیم. همچنین با هماهنگی‌هایی که با وزارت آموزش و پرورش انجام شده آموزش مطالب امداد خواهی، امدادگری و دگر امدادی را در کتب درسی مدنظر داریم. با حضور پر رنگ گروه‌های ما در مدارس اقدامات آموزشی انجام خواهد شد، اما در عین حال نباید از تاثیر رسانه ملی در امر آموزش غافل شویم.

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: برای تخت‌های بیمارستانی اورژانس تهمیدات خاصی اندیشیده شده و تاکنون هیچکس به دلیل نبود تخت پشت درهای بیمارستان نمانده است. ایران یکی از کشورهایی است که توانسته خدمات گسترده‌ای را به بیماران مبتلا به کرونا ارائه دهد. تاکنون ۷۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا توسط تیم‌های ما به بیمارستان‌ها منتقل شدند و همچنین ۱۰۰ درصد انتقال‌های بین بیمارستانی نیز توسط اورژانس صورت گرفته است، کمبود تختی وجود ندارد، البته برای فصول مختلف و شرایط متفاوت سناریوهای مختلفی نیز در نظر داریم تا بتوانیم بدون شتابزدگی برای حوادث و مشکلات برنامه ریزی کنیم و خدمات خود را به مردم ارائه دهیم. در هر جا که برنامه ریزی داشتیم، توانستیم موفق عمل کنیم. امروز نیز با مسوولان معاونت بهداشت جلسه‌ای داشتیم تا سناریوهای مختلف در فصل‌های آینده تعریف و برنامه ریزی شود.

وی درباره حضور اورژانس در ایستگاه‌های مترو خاطرنشان کرد: چندین سال است که در ایستگاه امام خمینی (ره) و صادقیه مستقر هستیم و در هر محلی که مترو در اختیارمان بگذارد، می‌توانیم پایگاه اورژانس را فعال کنیم. رایزنی‌هایی با مترو برای راه اندازی پایگاه‌های جدید داشته ایم. در این راستا شهرداری نیز همکاری خوبی با ما دارد و ۳۲ پد بالگرد را برای اورژانس در اختیار ما قرار داده است. این در حالی است که سوله‌های بحران نیز در اختیار اورژانس قرار گرفته است. همکاران اورژانس در کنار آتش نشانان و حتی همراه با آنها برای ماموریت‌ها اعزام می‌شوند. در بسیاری از مواقع ممکن است برای آتش نشانان اتفاقاتی بیفتد که ما آنها را پشتیبانی می کنیم.

کولیوند گفت: راه اندازی موتورآمبولانس‌ها یکی از خدمات مهم سازمان اورژانس کشور بود، به این شیوه توانسته‌ایم سرعت رساندن خود به مددجو را افزایش دهیم. اورژانس موتوری به کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعتمان کمک می‌کند. این کار ابتدا در تهران با ۳۳۰ دستگاه موتور آمبولانس آغاز شد و برای پوشش سایر شهرها نیز هزار دستگاه دیگر موتور آمبولانس خریداری شد که به زودی به ناوگان اورژانس اضافه می‌شود.

رییس سازمان اورژانس کشور درباره ارائه خدمات در اورژانس بین جاده‌ای تصریح کرد: اگر جاده جدیدی افتتاح شود، پیش بینی‌ها برای حضور اورژانس انجام می‌شود. این که در هر پایگاه بین جاده‌ای از چه تجهیزاتی استفاده کنیم، براساس شرایط اقلیمی متفاوت است. ارائه خدمات در سازمان اورژانس با جدیت و سرعت انجام می‌شود و شاهد مثال این موضوع خدمت رسانی در  نشست منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در ایران بود.

وی در خصوص خرید موتور برای بخش موتورآمبولانس‌ها اظهار کرد: هنوز نتوانسته‌ایم موتور آمبولانس تولید داخلی که خدمات ما را پوشش دهد، داشته باشیم؛ البته مذاکراتی با تولیدکنندگان داشته‌ایم. در تولید آمبولانس نیز اوضاع به همین شکل است و هیچ کدام از خودروسازان نتوانستند آمبولانس تولید کنند. برای ساخت اتوبوس آمبولانس نیز یک سال است که با تولید کنندگان در حال مذاکره هستیم تا از توانمندی‌های خودمان استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا کولیوند در پایان درباره تهمیدات اورژانس برای ارائه خدمات در مراسم اربعین بیان کرد: در این خصوص تابع تصمیم‌های ستاد ملی کرونا هستیم. اگر قرار بر برگزاری مراسم پیاده روی اربعین باشد، ما با تمام قوا فعال خواهیم بود و به هیج عنوان کم کاری یا عقب افتادگی نخواهیم داشت. وظیفه ذاتی ما فوریت‌های پزشکی و پشتیبانی‌های مراسم‌های این چنینی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه