روند نزولی کرونا در کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در نشست خبری ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، با تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت: خوشبختانه در سطح کشور روزبروز شاهد هستیم که رعایت پروتکل‌ها به خوبی انجام می‌شود و میزان استفاده از ماسک در کشور روند قابل قبولی دارد، اما ما هنوز انتظار داریم که بیشتر شود. از مردم خواهش می‌کنیم که به‌ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی بسیار مراقب باشند. یادمان باشد که هم استفاده از ماسک مهم است و هم فاصله‌گذاری، هر دو باید باهم انجام شوند.

وی افزود: هفته‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. روند بیماری در کشور خیزی برداشت و میزان بیماری و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ و میر افزایش یافت. با تلاش همکارانم در سراسر کشور و البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی باعث شد که خوشبختانه این شیب صعودی و خیز بیماری دارد سیر نزولی طی می‌کند که امیدوارم ادامه یابد، طبق آخرین بررسی‌هایی که انجام دادیم میزان بستری در بیمارستان‌ها در استان‌های مختلف در حال کاهش است. البته به این معنا نیست که وضعیت‌مان خوب و سفید شده است، بلکه ثابت شده است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جدی گرفتن ویروس، ارتباط مستقیمی با میزان و روند بیماری در سطح کشور دارد. هرچه بیشتر پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری را رعایت کنیم، قطعا میزان مبتلا و بستری در بیمارستان‌ها و بعد از آن میزان مرگ و میر کاهش می‌یابد. دو هفته بعد از رعایت پروتکل‌ها، سیر نزولی رخ می‌دهد.‌ در حالیکه در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها، دو هفته بعد شاهد خیز بیماری خواهیم بود که یک هفته بعد از آن بستری در بیمارستان‌ها افزایش می‌یابد و یک ماه بعد هم میزان مرگ و میر بالا می‌رود. بنابراین بعد از اینکه دو تا سه هفته پروتکل‌ها را رعایت کنیم، اثر آن را می‌بینیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: رعایت پروتکل‌ها توسط مردم باعث شد که اثر آن را ببینیم و روند بستری در بیمارستان‌ها سیر ملایم‌تری را طی می‌کند و البته هنوز برخی استان‌ها بسیار درگیر هستند، در عین حال کنکور و ماه محرم را پیش رو داریم. برای برگزاری کنکور پروتکل‌های سختگیرانه به وزارت علوم ابلاغ شده و حدود ‌7000 نفر از همکاران ما برای نظارت بر اجرای پروتکل‌ها آماده‌اند. امروز با روسای دانشگاه‌های سراسر کشور جلسه داشتیم و این افراد را توجیه و هماهنگ کردیم، انشالله شاهد کنکور ایمنی خواهیم بود، خانواده‌ها با اطمینان و خیال راحت باشند. باید دانش‌آموزان را از نظر روحی و روانی حمایت کنید تا با خیال راحت در کنکور حاضر شوند. اتفاقا مهم‌ترین نگرانی ما تجمع والدین پشت در مراکز برگزاری کنکور است که نباید اتفاق بیفتد.

رئیسی با اشاره به وضعیت برگزاری مراسم محرم نیز گفت: انشالله مراسم‌هایی برگزار خواهد شد و این بزرگداشت انجام می‌شود، اما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی. تاکید می‌کنم که برگزاری هرگونه مراسم در فضای سربسته مطلقا ممنوع است. این را رعایت کنید. اگر کوچکترین غفلتی انجام شود، آرامش نسبی که در کشور ایجاد شده از بین می‌رود و شاهد خیز بیماری و افزایش مرگ و میر خواهیم بود. خواهش می‌کنم که به دقت پروتکل‌ها را اجرا کنند و  طرح "هر خانه - یک حسینیه" را اجرا کنیم و هر کس در خانه خودش پای تلوزیون بنشیند و در خانه عزاداری کنند. باید این جمله مد نظرمان باشد که اگر ما باعث شویم که یکی از عاشقان امام حسین(ع) تب کند، ما مقصریم. باید همه دست در دست هم دهیم که کمتریم میزان بیماری را داشته باشیم.

وی اظهار کرد: فصل پاییز و سرما ممکن است بیماری آنفلوآنزا هم اضافه شود و به همین دلیل باید به نحوی عمل کنیم که رعایت فاصله‌گذاری و شستن دست به صورت یک سبک زندگی شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به عملکرد خوب رسانه‌ها گفت: طبق یک نظرسنجی در خصوص اخبار کرونا، بیش از ۸۰ درصد مردم منبع خبرهایشان منابع داخلی بوده‌ است و بالای ۹۰ درصد به رسانه‌های داخلی اعتماد داشتند. مردم کمترین اعتماد به رسانه را در ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای داشتند که زیر ۱۰ درصد بود. این موضوع نشان می‌دهد به دلیل عملکرد خوب رسانه‌ها در حوزه سلامت رسانه توانسته خوب مدیریت کند و اطلاعات خوبی به مردم ارائه دهد و مردم هم اعتماد کردند و بر همین اساس از رسانه‌ها تشکر می‌کنیم.

رییسی درباره واکسن کرونا، گفت: ۱۴۸ واکسن کرونا در دنیا در مرحله ابتدایی و مطالعات پیش بالینی هستند. باید توجه کرد که تولید واکسن مراحل مختلفی دارد؛ یک مرحله، مرحله آزمایشگاهی است که در این مرحله بررسی می‌شود که آیا می‌توان این واکسن را فرموله کرد یا خیر. این مرحله، مرحله صفر محسوب می شود. مرحله دوم، مرحله پیش بالینی است که در این مرحله واکسنی که در آزمایشگاه تولید شده، روی حیوانات امتحان می‌شود و هدف اصلی این مرحله این است که آیا واکسنی که در آزمایشگاه تولید شده، می‌تواند سیستم ایمنی آن حیوان را تحریک کند و آنتی‌ژن تولید کند یا خیر. اگر پاسخ ایمنی ایجاد کرد، وارد فاز یک می‌شوند.

وی تصریح کرد: در فاز یک واکسن بر روی گروه کوچکی از افراد که داوطلب می‌شوند، واکسن را امتحان می‌کنند که دو هدف اصلی این اقدام، ایمن بودن خود واکسن است که افراد را دچار شوک نکند و دوم اینکه آیا این واکسن برای بدن انسان ضرر ندارد. در فاز دوم هدف این است که علاوه بر اهداف فاز یک، واکسن بر روی گروه بزرگتری استفاده می‌شود که شامل چند صد نفرند. در این فاز یک هدف دیگر هم وجود دارد و آن این است که دوز و میزان واکسن را مشخص می‌کنند. یعنی چه میزان از واکسن باید وارد بدن شود تا ایمنی ایجاد شود. در فاز سوم واکسن بر روی چندین هزار نفر واکسن را امتحان می کنند. این فاز ویژگی خاصی دارد که این است که یک گروه کنترل دارد. یعنی به عده‌ای واکسن را تزریق کرده و به عده‌ای هم ماده دیگری تزریق می‌کنند تا اثربخشی واکسن را بسنجند. اگر این مرحله موفق بود واکسن وارد فاز دریافت تاییدیه می‌شود که بعد از دریافت تاییدیه وارد تولید انبوه می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت در زمینه واکسن کرونا با توجه به پاندمی این بیماری به شرکت‌های تولید واکسن اجازه داده است که استثنائا در زمینه کووید-۱۹ می‌توانند فاز یک و دو یا فاز دو و سه را ادغام کنند تا زمان کوتاه شود و بتوانند به تولید واکسن برسند. باید پرسید چرا سازمان جهانی بهداشت درباره تولید واکسن سختگیری می‌کند؟. زیرا دارو را به کسی می‌دهیم که بیمار است که می‌تواند جان فرد را نجات دهد و حالا ممکن است ۲۰ درصد عوارض جانبی هم داشته باشد. این درحالیست که واکسن را به افراد سالم تزریق می‌کنیم تا در برابر بیماری ایمن شوند و به همین دلیل بسیار مهم است ونباید به فرد سالم واکسنی تزریق کنید که بیمارش کنید. شش واکسن در دنیا در فاز سوم قرار دارند. روسیه برای واکسن کرونا مراحلی را که گفتم به طور کامل طی نکرده و تاییدیه نگرفته است و خودش تولید کرده است. یک واکسن ساخت چین هست که تاییدیه گرفته و صرفا یکسال مجوز دارد و فقط برای ارتش چین هست و برای جای دیگر استفاده نمی‌شود.

رئیسی درباره وضعیت تولید واکسن کرونا در ایران نیز گفت: اکنون واکسن ایرانی کرونا فاز حیوانی را شروع کرده و در این مرحله است که فاز یک یا دو را آغاز می‌کنند. باید توجه کرد که حداقل یکسال دیگر برای تولید واکسن زمان می برد و اگر واکسن ایرانی هم مراحل را پاس کند، ممکن است آبان سال آینده به دست آید.

وی درباره اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران گفت: محدودیت‌ها در تهران تا پایان مرداد ماه ادامه دارد و سپس بر اساس ارزیابی‌هایی که انجام می‌شود، مجددا درباره تمدید محدودیت‌ها یا تعدیل آن تصمیم می‌گیریم. فکر می‌کنم که بخش زیادی از محدودیت‌های تهران در شهریور ماه هم ادامه داشته باشد، در زمینه طرح ترافیک هم که در تهران اجرا می‌شود، به طور کلی از نظر من راه حل و علاج اصلی این است که زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی را درست کنیم. وقتی طرح ترافیک را برمی‌داریم، مرکز شهر شلوغ می‌شود و ممکن است آلودگی هوا بالا رود و وقتی آن را اجرا می‌کنیم، تجمعات بیشتر می‌شود بنابراین فکر می‌کنم این موارد مُسَکن هستند و راه حل اصلی نیستند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت برگزاری کنکور، گفت: بعد از آزمون دکترا که اعلام شد بیش از ۹۰ درصد رضایت وجود داشت، ما کد ملی تمام افرادی که آزمون دکترا دادند از سازمان سنجش گرفتیم و همه این‌ها را در سامانه سیب بررسی کردیم و نرم سنی ۲۴ تا ۴۸ سال را در نظر گرفتیم که میزان ابتلا در این نرم سنی تا ۱۲ روز بعد از برگزاری کنکور در کشور، یک در ۱۰۰۰ بود. کنکوری‌ها را هم بررسی کردیم و میزان ابتلای آنها سه دهم در ۱۰۰۰ بوده است. علت این بوده که این افراد، به دلیل کنکور در خانه مانده‌اند و میزان ابتلایشان کم بوده است. برای کنکور سراسری فاصله ۱.۸ متر را تعیین کرده‌ایم. مهلت ورود به جلسه را دو ساعت مشخص کرده‌اند. روش خروج را باید به گونه ای تنظیم کنند که تراکم ایجاد نشود. مساله اصلی هم همراهان دانش‌آموزان هستند که نباید تجمع کنند، قیمت ماسک وظیفه وزارت صمت است ما اعلام کردیم که استفاده از ماسک خانگی هم می‌تواند بسیار موثر باشد.

رییسی درباره وضعیت کرونا وموج سوم کرونا گفت: اگر یک استان را در نظر بگیرید، یک وضعیت خاص در آن وجود دارد و اگر یک کشور را در نظر بگیرید، تحلیل دیگری دارد. موج اولی که اتفاق افتاد در قم، گیلان، تهران و... درگیر شدند که به عنوان موج اول تلقی شد و برخی استان‌هایمان اصلا درگیر نبودند. بعد از مدتی که بیماری در این استان‌ها افت پیدا کرد، دوباره برخی استان‌های دیگر درگیر شدند و استان‌های اولیه آنقدر درگیر نبودند. استان اصفهان را در نظر بگیرید، مثلا کاشان در موج اول خیز بلندی برداشت و بعد افت کرد، اما خیز اصفهان در حال حاضر آغاز شده است. ایران از نظر جمعیت به اندازه هفت کشور اروپایی است. خوزستان ما به اندازه هلند جمعیت دارد و باید این موارد را در نظر بگیریم. خوزستان یک موج زد و اگر دوباره یک خیز بردارد، مجددا موج دوم را می‌زند. باید توجه کرد که میزان سرایت و ماندگاری ویروس در سرما بیشتر است و در پاییز به دلیل همراهی کرونا و آنفلوآنزا ممکن است با یک خیز مواجه شویم، اما باید توجه داشت همکاران ما خسته شده اند و می‌تواند این موضوع مشکل آفرین باشد.

وی درباره وضعیت بازگشایی مدارس، گفت: اصلی که روزبه روز دارد پررنگ‌تر می‌شود، این است که کرونا حالا حالا با ما هست. هر پاندمی رخ می‌دهد حداقل ۲ سال دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حتی اگر واکسن این ویروس هم پیدا شود، باز هم این ویروس با ما خواهد بود. مانند آنفلوآنزا که هر سال وجود دارد.  ویروس ایدز هم همچنان وجود دارد. ما باید بپذیریم سبک زندگی باید تغییر کند و بدانیم و اصطلاحی به عنوان پساکرونا نخواهیم داشت. کرونا همیشه خواهد بود. شاید واکسن آن ساخته شود اما اثربخشی آن مشخص نیست. واکسن آنفلوآنزا ۴۵ درصد اثربخش است و ۵۵ درصد احتمال ابتلا وجود دارد. بنابراین باید خودمان را برای زندگی با کرونا آماده کنیم. حال این سوال پیش می‌آید که می‌توان زندگی، آموزش و اقتصاد و فرهنگ را تعطیل کرد؟. خیر. نمی‌توان تعطیل کرد، اما باید سبک آن را تغییر داد. آموزش را نمی‌توان تعطیل کرد، بلکه سبک قدیمی آن را باید تعطیل کرد. بحث دولت الکترونیک بسیار مهم است. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌ها به این نتیجه رسیدند که می‌توان امتحانات را آنلاین برگزار کرد. شاید اگر زیرساخت‌هایمان آماده بود، حتی می توانستیم کنکور را آنلاین برگزار کنیم؛ اما در کشور ما زیرساخت ها فراهم نیست و باید به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها رفت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: مدارس قطعا بازگشایی می‌شوند، اما آیا این بازگشایی به این معنا است که افراد حضور پیدا کنند؟ توصیه ما برای بازگشایی مدارس این است که آموزش و پرورش با فرض بر اینکه همه مناطق قرمز است، طراحی کند. حال اگر شهری سفید بود و تعداد دانش‌آموز کم بود، بازگشایی حضوری ایراد ندارد. اگر منطقه‌ای قرمز باشد، اصلا نباید حضور داشته باشند. آموزش تعطیل نمی‌شود، اما باید سبک آن را تغییر دهیم. تعداد شهرهای سفیدمان برای آموزش حضوری زیاد نیست، اما به گفته آموزش و پرورش مناطقی سفید هستند که شاید ۳۰ درصد دانش آموزان را شامل شود و بر این اساس تعداد دانش آموزان در این مناطق بسیار پایین است و می‌توانند حضوری کلاس‌ها را برگزار کنند.

رئیسی درباره وضعیت ابتلا به آنفلوآنزا در پاییز نیز گفت: پیش‌بینی من این است که امسال آنفلوآنزای بسیار خفیف‌تری نسبت به سال قبل خواهیم داشت. زیرا مردم سبک زندگی‌شان را تغییر دادند. استفاده از ماسک، شستن مداوم دست‌ها، دست ندادن و... در کاهش ابتلا به آنفلوآنزا بسیار مؤثر خواهد بود. اگر با همین سبک جلو رویم، میزان آنفلوآنزا بسیار کاهش می‌یابد. در عین حال باید توجه کرد گروه سنی که در آنفلوآنزا علامت‌دار می‌شوند، بیشتر دانش‌آموزان هستند.

وی درباره غربالگری داوطلبان کنکور سراسری بعد از کنکور افزود: دو روز قبل یک جلسه مشترک با وزیر علوم و رییس سازمان سنجش داشتیم که اعلام کردیم تمام داوطلبین باید در سامانه وزارت بهداشت به آدرس Salamat.gov.ir ثبت نام و پرینت آن را به همراه داشته باشند. در عین حال یک هفته تا ۱۰ روز بعد از کنکور دوباره این افراد را غربالگری می‌کنیم و سپس آن را با نرم سنی آنها در کشور مقایسه می‌کنیم، در عین حال در حال حاضر ۶۰ نفر از داوطلبین کنکور در کشور، به کرونا مبتلا شده‌اند که یک نفرشان در بیمارستان بستری است و ۵۹ نفر در خانه هستند که برای آنها هم تمهیداتی اندیشیده‌ایم. یک نفری که در بیمارستان بستری است، در بیمارستان امتحان می‌دهد و ۵۹ نفر دیگر هم در شهرستان‌های خودشان در یکی از سالن‌های بیمارستانی که برایشان تدارک دیده شده، امتحان می‌دهند. در عین حال افرادی که می خواهند برای کنکور وارد شوند، تب سنجی می شوند و اگر کسی علامت‌دار باشد به سالنی که برای علامت‌دارها در نظر گرفته شده، هدایت می‌شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره مجازات تخلف در مراسم عزاداری مانند مراسم گرفتن در فضای سربسته گفت: واقعا نباید برای عزاداران امام حسین(ع) مجازات در نظر بگیریم، اما برای کسانی که آگاهانه هنجارشکنی کرده و جان دیگران را به خطر می‌اندازند، مراحلی در نظر گرفته شده است. در مرحله اول به رییس آن هیات تذکر داده می‌شود، بار دوم از یکسری خدمات محروم می‌شود مانند قطع آب و برق و بار سوم برخورد جدی تری می شود، هیات‌هایی مجاز به برگزاری مراسم هستند که در سایت سازمان تبلیغات اسلامی ثبت‌نام کرده باشند. ما خیلی علاقه نداریم که عزاداران را مجازات کنیم، اما اگر کسی باعث شود که یکی از عاشقان امام حسین تب کند، باید در آن دنیا هم جوابگو باشد. مقام معظم رهبری فرمودند که من دستورات و پروتکل‌های بهداشتی ستاد کرونا را اجرا می‌کنم، بنابراین حجت تمام شده است.

رئیسی درباره عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی برخی صنوف گفت: ما ۷۰۰۰ نفر نیرو داریم، اما این تعداد برای کشوری با این وسعت و با این تعداد اصناف و با اضافه شدن پروتکل‌های کرونا کم است. اینکه فکر کنیم فقط ناظرین وزارت بهداشت باید نظارت کنند، اشتباه است. باید بسیج اصناف و.. مشارکت کنند و نظارت‌های مردمی هم بسیار مهم است. در ستاد ملی کرونا رده‌های نظارتی را دسته بندی کردیم که از مردم شروع می شود و بهداشت و درمان به عنوان ناظر و حوزه عالی است، نظارت‌های هفتگی انجام می‌شود و تقریبا هفته‌ای ۱۴ هزار بازدید مشترک در سطح کشور در حال انجام است و در هفته بالای ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ واحد را پلمب می‌کنند، اما برخی از اصناف هستند که رعایت پروتکل‌ها در آن‌ها پایین است. یکی از این مراکز نانوایی‌ها هستند و بعد از آن پاساژها قرار دارند. پایانه‌های برون شهری و درون شهری مسافربری در رده سه و چهار از نظر رعایت ضعیف پروتکل‌های قرار دارند.

وی اظهار کرد: در عین حال مراکز خوبی هم داریم. به عنوان مثال اکنون وضعیت رعایت پروتکل‌ها در بانک‌ها نسبتا خوب شده است. به جز تهران که هنوز در بانک‌ها مشکلاتی وجود دارد. جرایمی هم برای افرادی که در ادارات پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند در نظر گرفته شده که از تذکر کتبی و درج در پرونده تا کسر یک سوم حقوق و تعلیق است. درباره اصناف هم تذکر، تعطیلی و پلمب جزو جرایم‌شان است.
رییسی درباره برگزاری نمایشگاه‌ها، تاکید کرد: هر نمایشگاهی که می‌خواهد برگزار شود، باید به صورت مجازی باشد. فقط مدیران غرفه‌ها می‌توانند حضور داشته باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوآنزا و میزان نیاز وزارت بهداشت به این واکسن برای گروه‌های پرخطر گفت: در سال گذشته کل واکسن آنفلوآنزایی که در اختیار داشتیم، ۲۵۰ هزار دوز بود. امسال درخواست ما دو میلیون و ۵۰۰ هزار دوز است که قول دادند تا ۲۰ شهریور ماه به دست ما می‌رسد. در عین حال اعلام کردیم چهار تا شش میلیون دوز هم در اختیار بخش خصوصی و داروخانه‌ها برای مردم قرار گیرد. در عین حال تاکید می‌کنم که واکسن آنفلوآنزا فقط در برای گروه‌های پرخطر شامل سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت کنترل نشده و... تزریق شود و برای سایر افراد توصیه نمی‌شود، فقط افراد پرخطر واکسن آنفلوآنزا بزنند، کل تولید واکسن آنفلوآنزا در دنیا ۳۵۰ میلیون دوز است. حال در نظر بگیرید که نمی‌تواند برای همه آن را تأمین کرد. در عین حال به ما قول دادند که از مهر یا آبان واکسن تولید داخل آنفلوآنزا هم در دسترس قرار بگیرد.

رئیسی درباره میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان های مختلف گفت: همیشه باید تهران را جدا کرد، تهران بدترین وضعیت را در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد و استان‌ها از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، درصدهای مختلفی دارند؛ زمانی به میانگین ۱۷ درصد رسیده بودیم و اکنون که به میانگین ۷۹ درصد رعایت پروتکل های بهداشتی رسیده ایم، رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران حداکثر به ۵۰ درصد می رسد.

وی افزود: استان هایی مانند یزد، فارس، مرکزی، بوشهر، آذربایجان غربی و شرقی پروتکل‌های بهداشتی را خوب  رعایت می کنند و میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان تهران و خراسان رضوی و بخشی از  اصفهان خوب نیست. تهرانی‌هایی که به شمال سفر می‌کنند استان‌های شمالی را درگیر کرده‌اند. نمی دانیم با تهرانی‌ها چه کنیم؟

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره فعالیت معلمان بهداشت در مدارس اظهار کرد: علاوه بر مربیان بهداشت برای معلمان پمفلت های آموزشی ارسال شده است و قبل از شیوع کرونا آموزش هایی که دانش آموزان باید ببیند به طور مفصل داده شد. آموزش و پرورش بسیار خوب همکاری کرد. به طوری که ۴ اسفند مدارس تعطیل شدند و امیدواریم این همکاری های خوب ادامه پیدا کند.

رئیسی گفت: بسیاری از مناطق محروم مانند ۳۰۰۰ روستا مشکلات زیرساختی دارند و مشکل اصلی آنها کرونا نیست، بلکه زیرساخت هاست و ممکن است از بیماری‌های دیگری آسیب ببیند. در این مناطق مالاریا، وبا و بیماری‌های روده ای شایع است. یکی از اقدامات ما اجرای طرح سوم غربالگری است که ما چهار روز است که مرحله سوم غربالگری را شروع کرده ایم. در این طرح اعلام کردیم به دلیل کرونا به احتمال زیاد بسیاری گروه ها مانند مادران باردار، دانش آموزان، افراد سالمند و مبتلایان به بیماری های زمینه ای مانند فشارخونی ها، سرطانی ها یا دیابتی ها ممکن است خدمت نگرفته باشند.

وی اظهار کرد: بنابراین سامانه ما این افراد را شناسایی می‌کند و مراقب سلامت ما، در غربالگری سوم بررسی می‌کند که افراد تحت پوشش چه خدماتی دریافت نکرده‌اند و ما به صورت جامع این گروه‌ها را بررسی می‌کنیم. گروهی از خدمات باید حضوری داده شود و برخی خدمات با مشاوره تلفنی داده می‌شود. با این طرح می توانیم افرادی را که خدمت نگرفته اند و در مناطق محروم هستند به صورت جامع بررسی کنیم؛ چرا که بسیاری از این گروه ها با مشکلاتی مانند نبود آب آشامیدنی و... مواجه هستند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین علائم کرونا را هم در این گروه ها بررسی می کنیم تا به سرعت مبتلایان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم تا این گروه ها با بدحالی به بیمارستان مراجعه نکنند. ما ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار نفر را با غربالگری در مراحل اولیه درمان کردیم و به ۲۲۰ هزار نفر توصیه کردیم که در خانه بمانند و بدون درمان مراقبت کنند. هر چه بتوانیم پیشگیری و تشخیص زودرس را سریع تر شروع کنیم، افراد به مرحله ای نمی رسند که با حال بد به بیمارستان ها مراجعه کنند. یکی از دلایل اینکه موفق بودیم این بود که ما در پیشگیری خوب عمل کردیم و گرنه تعداد تخت‌های ما کفاف بیماران را نمی داد.

رئیسی درباره رویکرد فشار و جریمه وزارت بهداشت در برابر متخلفان بهداشتی اظهار کرد: واقعیت این است که ما برای مدیریت بیماری هیچ راهی نداریم، مگر اینکه پروتکل‌ها به دقت رعایت شود. بر اساس آمار وقتی می‌گوییم ۸۰ درصد پروتکل ها رعایت می شود، یعنی ۲۰ درصد پروتکل ها را رعایت نمی کنند و در یک اپیدمی این ۲۰ درصد می توانند ۸۰ درصد را آلوده کنند. ۲۰ درصد جمعیت کشور ما ۱۶ میلیون نفر جمعیت است و اگر این افراد در مشاغلی باشند که خدمت ارائه می‌کنند، با توجه به جهش ویروس و افزایش سه تا ۹ برابری سرایت آن، خطر افزایش بیماری وجود دارد. ما برای رعایت پروتکل‌ها راهی جز سختگیری نداریم.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که همکاران ما خسته و فرسوده شدند و ما چاره دیگری نداریم جز اینکه جرایمی را در نظر بگیریم. ستاد کرونا از نظر حقوقی اعمال جریمه را بررسی می کند. اگر در اروپا کسی ماسک نزند از ۱۵۰ یورو تا ۵۰۰ یورو جریمه می کنند. باید توجه کرد که اگر کسی ماسک نزند می تواند افراد زیادی را مبتلا کند. در پروازها علی رغم اینکه پروتکل ها را ابلاغ کردیم، اما پروتکل ها رعایت نمی شود. در حال حاضر سختگیری‌ها  در سه سطح ادارات دولتی، اصناف و عموم مردم مصوب شده است که به زودی ابلاغ می‌شود؛  چرا که همکاران فرسوده شده اند، رسیدگی به بیماران کرونایی بسیار سخت است و کادر درمان بریده‌اند و بعد از چند هفته سخت تازه سیر نزولی آغاز شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در تهران گفت: وضعیت تهران سفید نیست و اکثرا کلاس های درس مدارس به صورت غیر حضوری برگزار می شود و کلاس ها مجازی خواهد بود مگر اینکه شرایط تغییر کند.

رئیسی درباره میانگین سنی ابتلا و فوتی های کرونا در ایران، گفت: میانگین سنی فوتی ها به ۷۰.۵ سال رسیده است، اما درباره ابتلا وضعیت فرق دارد. ۸۰ درصد مرگ و میرها در بالای ۷۰ سال اتفاق می‌افتد. ۸۲ درصد فوتی ها بین یک تا ۴ بیماری زمینه ای دارند. میزان ابتلای ایرانیان زیر ۱۰ سال کمتر از ۴ تا ۵  درصد، سنین ۱۰ تا ۲۰ سال ۹ درصد، سنین ۲۰ تا ۳۰ سال ۱۵ درصد و ۳۰ تا ۴۰ سال ۱۸ درصد و مابقی مبتلایان بالای ۵۰ سال هستند و تقریبا از نظر ابتلا، توزیع سنی متعادل است.

به گزارش ایسنا وی در پایان درباره ابتلای مجدد بهبودیافتگان به کرونا در ایران گفت: مطالعه جامعی درباره ابتلای مجدد در حال انجام است. دریافتیم بررسی ابتلای مجدد تا ۲ ماه بعد ارزش ندارد؛ چرا که یک فرد می‌تواند تا یک ماه مثبت باشد و ویروس تا ۲ ماه می‌تواند در بدن وجود داشته باشد. بنابراین ابتلای بعد از ۲ ماه را باید از نظر ابتلای مجدد بررسی کرد. همچنین بیماری زمینه ای افراد هم باید بررسی شود تا ببینم که نقص ایمنی وجود داشته است یا فرد مجدد به ویروس مبتلا شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه