نظارت بهداشت محیط در کلیه مراحل برگزاری کنکور سراسری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن فرهادی گفت: بعد از اینکه تاریخ برگزاری کنکور قطعی شد جلسات کارشناسی مستمری با سازمان سنجش آموزش کشور برگزار کرده و پروتکل ویژه برگزاری کنکور سراسری را به طور مشترک تهیه و تدوین نمودیم، مهم‌ترین تفاوتی که پروتکل کنکور سراسری با کنکورهای قبلی ارشد، دکتری و آزمون‌های آموزش و پرورش دارد این است که فاصله داوطلبین در جهت‌های طولی و عرضی از ۱.۶ به ۱.۸ متر ارتقا یافت.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: تفاوت دیگر این است که حجم ظرفیت حاضرین در کنکور به ۲۰ درصد ظرفیت کلّی کاهش یافت. یعنی در یک سالن ۱۰۰ نفره فقط ۲۰ داوطلب مستقر می شوند که با شرط لازم الاجرای ۱.۸ متر فاصله بین داوطلبان انجام خواهد شد، نکته مهم دیگر در مورد کنکور سراسری امسال این است که سازمان سنجش حوزه هایش را بسیار افزایش داده است، بدین ترتیب ظرفیت پذیرش سالن‌ها کاهش یافت و چون این حوزه ها از قبل پیش بینی نشده بود تصمیم بر آن شد از وزارت ورزش و دستگاه‌های دیگر فضاهایی را استفاده کنند. مثلا مصلای تهران هم به مجموعه‌های برگزاری کنکور سراسری اضافه شد. 

وی افزود: اسامی مکان‌های برگزاری کنکور سراسری را در اختیار دانشگاهای علوم پزشکی کشور قرار دادیم، همکاران بهداشت محیط در سراسر کشور بر اساس ابلاغیه معاون بهداشت وزارت بهداشت موظفند قبل، حین و بعد از برگزاری کنکور طی چهار روز برگزاری آن، نظارت های لازم را انجام دهند، این نظارت ها شامل بازرسی مکانهای برگزاری کنکور سراسری، بررسی تهویه مکان ‌های برگزاری، بررسی رعایت فاصله گذاری داوطلبین، ضدعفونی و گندزدایی محیط خواهد بود.

فرهادی تصریح کرد: در حین برگزاری نیز در هر چهار روز اسامی بازرسین به سازمان سنجش اعلام شده که در روز برگزاری کنکور هم در محل حضور داشته باشند و هم بر آب شرب ، سرویس های بهداشتی و سایر موارد مرتبط با پروتکل های بهداشتی همانند ضدعفونی، دفع پسماند و زدن ماسک نظارت داشته باشند، خوشبختانه هم سازمان سنجش و هم همکاران ما تجربه برگزاری کنکورهای قبلی شامل دکترا، دستیاری، کارشناسی ارشد غیر پزشکی و ارشد علوم پزشکی را دارند. همچنین تجربه سمپاد و آزمون های مختلف دیگر نیز وجود دارد که به بهتر برگزار شدن کنکور سراسری کمک خواهد کرد.

به گزارش ایسنا معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: این‌کنکور سراسری حدود یک میلیون و چهارصد هزار داوطلب دارد و محدوده سنی کمتری نسبت به داوطلبان آزمونهای دیگر دارند. خوشبختانه تعداد زیادی آنها تازه فارغ التحصیل شده و حدود دو، سه هفته پیش در شرایط کرونا در آزمون شرکت داشته اند، همه داوطلبان باید در زدن ماسک، ضدعفونی دست ها و رعایت پروتکل‌ها همکاری کنند، زمان برگزاری این کنکور برای اولین بار دو  برابر شده و داوطلبان پیش از برگزاری کنکور در سامانه خوداظهاری سازمان سنجش و معاونت بهداشت وزارت بهداشت وضعیت سلامتی خود را اعلام خواهند کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه