مراسم عزاداری سیدالشهدا نباید تعطیل شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرتضی آقا تهرانی درباره اینکه در ایام محرم و صفر هم باید مجالس عزاداری برگزار شود و هم باید ضوابط بهداشتی را رعایت کرد، افزود: برخی به خاطر یک موضوع، موضوع دیگر را کلا منتفی می کنند. مثلا می گویند برای جلوگیری از شیوع کرونا، باید عزاداری تعطیل شود. عده ای دیگر بر این نظر هستند که عزاداری باید باشد حتی اگراصول بهداشتی رعایت نشود، مساله ای نیست. هر دوی اینها اشتباه است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فرد مسلمان باید در کارهایش دقیق باشد، تصریح کرد: عزاداری سید شهدا جزو شعائر الهی و مذهبی است. بسیاری از معارف ما از برکت همین عزاداریها و جلسات است و نباید تعطیل شود.

وی افزود: این مراسم آثار معنوی زیادی دارد، ارتباطی که افراد با مکتب سید الشهدا پیدا می کند، برای حیات آینده مادی و معنوی خیلی موثر است.

آقا تهرانی تصریح کرد: پس نباید بگوییم که مراسم عزاداری باید تعطیل شود.

وی با بیان اینکه خود مقام معظم رهبری هم ولی فقیه و هم جزو مراجع هستند، افزود: وقتی ایشان می فرمایند من پروتکل بهداشتی و آنچه ستاد ملی مقابله با کرونا می گوید را رعایت می کنم، این یعنی چه؟

وی ادامه داد: وقتی مقام معظم رهبری در خصوص رعایت نکات بهداشتی اینگونه می فرمایند، بنابراین تکلیف روشن است و ما نباید با عدم رعایت نکات بهداشتی سلامت خودمان و دیگران را به مخاطره بیاندازیم.

آقا تهرانی با بیان اینکه حال سوال این است که چگونه مراسم عزاداری را برگزار کنیم، اظهار کرد: توصیه ها این است باید ماسک بزنیم. فاصله یک متر و نیم را باید رعایت کنیم. اگر کسی بیمار است در قرنطینه باشد و بعد از بهبودی در مراسم حضور یابد.

وی تاکید کرد: اگر افرادی چه با حضور در مراسم و چه در برگزاری مراسم با عدم رعایت ضوابط بهداشتی باعث بیماری دیگران شوند، حق الناس بر گردن شان خواهد بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه اگر کسی رعایت نمی کند، وی را نهی از منکر کنیم تا رعایت کند، افزود: آسانترین راه تعطیل کردن است اما بهترین راه این نیست، این تعطیلی ها تا کی باید ادامه یابد؟ مدرسه، دانشگاه و... تعطیل شد. نتیجه چه شد؟

آقا تهرانی با بیان اینکه باید راهکار مناسبی تدبیر کرد، اظهار داشت: باید برای سلامت افراد، ضوابط بهداشتی در مراسم رعایت شود. اگر فردی احساس کند که حضورش در یک مراسم موجب بیماری دیگران می شود، نباید حضور یابد.

وی با تاکید بر اینکه باید جلسات مذهبی برقرار باشد، تصریح کرد: حتی‌المقدور در فضای آزاد این مراسم برگزار شود. اگر در سالن و محیط بسته است باید فاصله ها رعایت شود. تهویه در سالن ها وجود داشته باشد. در و پنچره ها باز باشد. پس برگزار کنندگان مراسم وظیفه دارند علاوه بر محتوای معنوی مجلس، این امکانات و شرایط را فراهم کنند.

وی افزود:  اصل این است که باید شعائر الهی حفظ شود اما در این زمینه باید راهکارهای مناسب در نظر گرفت، افزود: مثلا در برگزاری این مراسم می توان از تکنولوژی استفاده کرد.

آقا تهرانی در همین راستا به اقدامات انجام شده در حرم امام رضا (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: اخیرا در حرم مطهر امام هشتم در صحن ها و فضای باز سایه‌بان‌هایی نصب شده تا زائرین در زیر این سایبان ها به زیارت مشغول باشند و کمتر در یک جا جمع شوند. این یک راهکار خوبی بود تا زائرین با فاصله از هم به زیارت بپردازند که انشاله باید توسعه یابد.

وی افزود: این نشان می دهد که هم می توان مراسم های عزاداری و برنامه های زیارتی و  را برگزار و هم با تدبیر از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد.

آقاتهرانی تاکید کرد: اگر به این نتیجه برسیم که با استفاده از یک تکنولوژی روز، پروتکل های بهداشتی بهتر رعایت می شود باید از آن استفاده تا سلامت  خود و دیگران را حفظ کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآورشد: متولیان امور مذهبی خصوصا در تدارک امکانات و بکارگیری ابتکارات برای حفظ سلامت عزاداران حسینی و یکایک عزاداران هم در رعایت دقیق پروتکل و حفظ سلامت خود و دیگران مسئولند.

پایان پیام/

مطالب مشابه