اتباع خارجی مبتلا به کرونا در ایران رایگان درمان می‌شوند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، شهنام عرشی گفت: شایعاتی که در فضای مجازی درباره درمان نشدن کرونا اتباع خارجی در ایران مطرح شده، به هیچ وجه صحت ندارد و با توجه به حساسیت موضوع خدمت رسانی بهداشتی و درمانی در مورد اتباع خارجی  بسیار مطلوب و کاملا رایگان انجام می شود.

وی افزود: با شروع کرونا در اسفند سال گذشته چند صد نفر زائران خارجی از کشورهای اطراف از جمله هند و پاکستان در قم بودند که از بین آنان همه بیماران و افرادی که تست کرونای مثبت داشتند به صورت رایگان درمان شدند. همراهان آنها که تست مثبت نداشتند نیز قرنطینه شدند و همه درمان و هزینه هتل و اقامت آنان رایگان انجام شد، در آن زمان برخی کشورها از جمله پاکستان به زائران خود اجازه برگشت ندادند به همین علت این افراد چندین ماه با هزینه دولت ایران در هتل نگهداری شدند و همه خدمات و ویزیت های دوره ای پزشکی کرونا و سایر بیماری های آنان به صورت رایگان انجام شد تا بعد از چند ماه به کشور خود برگشتند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بسیاری از این زائران کشورهای اطراف به علت اینکه مرزهای هوایی و زمینی بسته شده بود، امکان برگشت به کشورشان را نداشتند. توجه به اینکه نیز بسیار مهم است که برخی از این کشورها حتی بعد از باز شدن مرزها به اتباع خود که درمان شده بودند و تست منفی داشتند به راحتی اجازه برگشت نمی دادند و با سختگیری باید هویت آنها را دوباره تایید می کردند، اتباع پناهنده در ایران از جمله افغان ها که در مهمان شهرهای ایران هستند، همه تحت نظارت هستند، سازمانهای بین المللی از جمله کمیساریای امور پناهنگان نیز بر وضعیت آنها نظارت دارند و در برخی مواقع خدماتی که به پناهندگان داده می شود، بیشتر از خدماتی است که به سایر افراد ارائه می شود.

عرشی گفت: همه خدمات بهداشتی و درمانی پناهندگان در ایران رایگان است تحت پوشش کمیساریای امور پناهندگان هم هستند و ذکر این نکته نیز لازم است که در مقطعی حدود ۲۰ درصد بیماران کرونا در بیمارستانهای مشهد، اتباع کشور افغانستان بودند که به صورت رایگان بستری شدند و تحت درمان قرار گرفتند، از هیچ یک از اتباع خارجی برای تست یا درمان کرونا هزینه ای دریافت نشده است. این خدمتی است که در بسیاری از کشورها به صورت رایگان انجام نمی شود اما این واقعیتی است که در ۶ ماه گذشته انجام شده و واقعا برای درمان اتباع خارجی در ایران هیچ مشکلی وجود نداشته است.

وی اظهار کرد: پناهندگانی که در مهمان شهرها مقیم هستند اگر اصول بهداشتی را رعایت کنند کمتر بیمار می شوند اما حتی مواردی از همه گیری بین این پناهندگان هم داشته ایم که مانند بقیه شهرهای کشور این همه گیری ها کنترل شده و مبتلایان درمان شدند، همه گیری کرونا در اکثر شهرهای ایران بوده و هست. هیچ جایی در کشور نداریم که از همه گیری کرونا مصون بوده باشد، جای سفید نداریم و به طور طبیعی این بیماری در بین اتباع خارجی در مهمان شهرهای مختلف از جمله ساوه، کرمان، رفسنجان، تربت جام و شهرهای دیگری که محل اسکان پناهندگان است از جمله پاکدشت و ورامین بوده است و به همه آنان خدمات درمانی رایگان ارائه شده است. البته این نگرانی هم وجود دارد که اعلام درمان رایگان اتباع خارجی در ایران باعث سرازیر شدن آنان به شهرهای مرزی در استانهای مرزی از جمله سیستان و بلوچستان شود چنانکه این اتفاق هم افتاده است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: در مورد درمان بیماری های عفونی از جمله کرونا هیچ فرقی بین اتباع خارجی مجاز و غیر مجاز وجود ندارد زیرا اگر افراد غیر مجاز خارجی که در ایران هستند، درمان نشوند، به راحتی بیماری را بین دیگران منتشر می کنند، بنابراین همه اتباع خارجی مقیم ایران اعم از مجاز و غیر مجاز تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی کرونا و سایر بیماری های عفونی و واگیر قرار گرفته اند، میزان درگیری و ابتلا به کرونا در بین اتباع خارجی در ایران نیز به همان نسبت ابتلای ایرانیان است و هیچ فردی از بین اتباع خارجی در ایران نبوده که به کرونا یا هر بیماری واگیر دیگری مبتلا شده و درمان نشده باشد. اگر آمار خدمات رسانی به اتباع و پناهندگان مجاز را که تحت پوشش کمیساریای امور پناهندگان هستند، اعلام کنیم هم کم گویی شده است زیرا چندین برابر اتباع مجاز اتباع غیر مجاز در ایران هستند و خدمت می گیرند.

به گزارش ایرنا عرشی در پایان اضافه کرد: حتی یک نفر پناهنده یا تبعه خارجی نداشته ایم که بیمار باشد و پشت در بیمارستان مانده باشد و اگر بود حتما تا به حال بارها رسانه های معاند بارها آن را نمایش می دادند و برجسته می کردند، از جمله این افراد چند صد زائر هندی و پاکستانی بودند که اوایل کرونا در قم بودند و ماهها در ایران ماندند و خدمات رایگان گرفتند، تاکنون حداقل ۴۰۰ میلیارد تومان برای درمان کرونا اتباع مجاز خارجی مقیم ایران هزینه شده است و البته با در نظر گرفتن خدمات بهداشتی و درمانی به اتباع غیر مجاز این رقم بسیار بیشتر است به خصوص اینکه مثلا جمعیت اتباع افغانستانی غیر مجاز مقیم ایران حدود سه تا چهار برابر اتباع مجاز این کشور است.

پایان پیام/

مطالب مشابه