نحوه حفظ سلامت و تناسب‌اندام کودکان در روز‌های کرونایی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مریم زارعی گفت: پس از شیوع بیماری کرونا فعالیت بدنی در خانه  نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت کودکان و نوجوانان دارد و ضمن کاهش وزن و حفظ تناسب اندام، مانع از بروز بسیاری از بیماری‌ها در دوران بزرگسالی می‌شود، رژیم غذایی صحیح بدون فعالیت بدنی مناسب تقریباً غیر ممکن است. عادات غذایی صحیح و عادت داشتن به فعالیت بدنی نیز امری است که از سنین کودکی شکل می‌گیرد. همچنین فعالیت بدنی هم برای بدن و هم برای رشد ذهنی کودکان و نوجوانان ضروری است.

مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در خصوص فعالیت بدنی کودکان زیر پنج سال گفت: با توجه به نقش فعالیت بدنی در سلامت کودک، کودکان زیر پنج سال در شرایط قرنطینه باید روزانه یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشند. از انواع فعالیت بدنی مناسب برای کودکان در دوران قرنطینه خانگی می‌توان به راه رفتن در خانه یا حیاط خانه شخصی، دویدن در حیاط خانه، طناب بازی، بالا و پایین پریدن، توپ بازی و سوار شدن بر اسباب بازی‌های چرخدار اشاره کرد، کودک زیر یک سال باید چندین بار در روز به روش‌های مختلف فعالیت بدنی داشته باشد، به ویژه فعالیت‌های تعاملی کف زمین مانند خزیدن.

وی افزود: کودک نباید بیش از یک ساعت در یک جا مانند کالسکه، صندلی و یا در بغل قرار گیرد. همچنین نگاه به صفحات نمایش مانند دیدن تلویزیون به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، کودک دو تا پنج سال نیز نباید بیش از یک ساعت در یک جا بی تحرک بنشیند. همچنین نگاه به صفحات نمایش مانند تماشای تلویزیون یا بازی‌های رایانه ای نباید بیش از ۱ ساعت در روز باشد و باید مثل کودکان زیر یک سال در زمان کم تحرکی و استراحت برای او کتاب داستان خواند، کودکان سنین مدرسه و نوجوانان باید حداقل ۱ ساعت در روز در شرایط قرنطینه خانگی فعالیت بدنی داشته باشند. لازم است برای فعالیت بدنی در دوره قرنطینه یک برنامه ریزی منظم و روزانه بر حسب سن و جنس کودکان سنین مدرسه و نوجوانان انجام داد.

مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: توصیه می شود در دوران قرنطینه خانگی تماشای تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری و بازی با موبایل به حداقل برسد و بعد از یک مدت نشستن  باید کودکان را تشویق به ایستادن و فعالیت کرد، ثبت نام کودکان سنین مدرسه در یک کلاس ورزش آنلاین یا استفاده از اپلیکیشن‌های ورزشی در دوران شیوع بیماری کرونا و قرنطینه خانگی  و همچنین  انجام حرکات کشش دست و پا، کاراته، دراز نشست در خانه مفید است، در دوران قرنطینه خانگی باید کودکان را تشویق به بازی کردن با توپ، طناب، پیاده روی کرد و آنها را برای شرکت در کار‌های منزل مثل تمیز کردن خانه، انجام کار‌های باغچه، آب دادن به گلدان‌ها تشویق کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: در دوران قرنطینه خانگی کودکان سنین مدرسه و نوجوانان را به استفاده از پله به جای آسانسور باید تشویق کرد و در صورتیکه نوجوانان فعالیت ورزشی را شروع می‌کنند، باید این کار را  از فعالیت‌های سبک‌تر آغاز کنند، کودکان سنین مدرسه و نوجوانان  بعد از خوردن غذا  نباید ورزش و فعالیت کنند، افزود: باید بین فعالیت بدنی در طول روز یک تقسیم بندی فواصل انجام شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه