قیمت داروی پلاویکس در اولین جلسه کمیسیون بهداشت بررسی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیدمحمد پاکمهر گفت: داروی بیماران قلبی که نوع وارداتی آن پلاویکس می باشد متاسفانه به دلیل تغییرات نرخ ارز شاهد بوده ایم که قیمت این دارو بسیار گرانتر از کشور های دیگر از جمله نسبت به کشور هند در کشورمان به فروش می رسد که این دارو مشابه تولید داخل هم دارد که قیمت تولید داخلی این دارو حدود 27 هزار تومان و قیمت نوع خارجی یا همان پلاویکس 160 هزار تومان است.

وی افزود: وقتی داروی تولید داخل داریم سوال پیش می آید که نیاز هست که داروی خارجی وارد کنیم؟ آیا داروی داخلی که تولید می‌شود همان اثر داروی خارجی را ندارد؟ و چرا پزشکان این دارو را با توجه به ممنوعیت تجویز داروی وارداتی که مشابه داخلی دارد، تجویز می‌کند؟ این سوالاتی است که باید مسئولین وزارت بهداشت پاسخگو باشند، وقتی که داروی مشابه تولید داخل در کشور وجود دارد نباید برای واردات داروی مشابه ارز اختصاص بگیرد.متاسفانه در موضوع دارو مافیایی وجود دارد و برخی ها بخاطر منفعت طلبی خود بازار سیاه ایجاد می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: نهاد ها و سازمان های مرتبط از جمله وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید برخورد جدی با افرادی که در حوزه دارو بازار سیاه ایجاد می کنند داشته باشد، قیمت داروی پلاویکس حتی اگر با ارز آزاد هم که وارد شود نباید چندین برابر از بالاتر از به فروش برسد وباید قیمت این دارو به قیمت واقعی خود برسد، باید نظارت ها بیشتر شود، نظارت سازمان غذا و دارو شدت یابد، تعیین قیمت داروی پلاویکس هم حدی دارد و سود مشخص باید داشته باشد نه اینکه 4 برابر فراتر از کشور های دیگر در کشورمان به فروش برسد و نباید هر بلایی در شرایط تحریم نباید مردم بخاطر قیمت دارو اذیت شوند.

به گزارش فارس پاکمهر در پایان گفت: مردم هم اگر تمایلی به استفاده از داروی خارجی دارند نباید قیمت چند برابری به داروی پلاویکس تعلق بگیرد. قیمت داروی پلاویکس در اولین جلسه کمیسیون بهداشت بررسی و نتیجه آن اعلام خواهد شد و رئیس سازمان غذا و دارو هم در این رابطه باید پاسخگو باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه