دانش آموزان با کوچکترین نشانه عفونت ویروسی دستگاه تنفسی به مدرسه نروند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی گفت: والدین به طور جدی باید از فرستادن این دانش آموزان به مدرسه خودداری کنند. در صورتی که این کار را انجام دهند، دانش آموزان دیگری در معرض ابتلا به بیماری قرار می گیرند، والدین در سال های قبل ممکن بود دانش آموزانی را که علائمی مانند سرفه، آبریزش بینی و عطسه ای داشتند به دلیل دغدغه تحصیلی، پس از مصرف داروها به مدرسه می فرستاند؛ اما امسال این کار را اصلا نباید انجام دهند، به والدین توصیه می‌کنیم با مشاهده نشانه هایی مانند تب، سرفه، آبریزش بینی، عطسه، بدن درد و بی حوصلگی از فرستادن دانش آموزان به مدرسه به شدت خودداری کنند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه داد: توصیه می شود دانش آموزان و کادر آموزشی مدارس از ماسک استفاده کنند و حتما با آن وارد مدرسه شوند. براساس توصیه سازمان بهداشت جهان کودکان بالای ۵ سال با آموزش صحیح، می توانند از ماسک استفاده کنند، کودکان در این سنین یک دنیا شور و هیجان هستند و هر لحظه ممکن است کاری انجام دهند که سلامت آنان را به مخاطرات جدی مواجه کند، لذا مربیان بهداشت و معلمان در ارایه آموزش های لازم مانند استفاده صحیح از ماسک نقش بسیار پررنگی دارند.

وی اضافه کرد: مواد ضدعفونی کننده باید به میزان کافی در اختیار مدارس قرار گیرد، کلاس های درس هم باید به صورت مرتب و مستمر ضد عفونی شوند و همچنین وسایلی مانند صابون برای شستن مرتب دست ها به مقدار کافی در مدارس وجود داشته باشد، دانش آموزان هم بهتر است به دفعات دست های خود را با آب و صابون بشویند. دست های دانش آموزان ممکن است با مکان های آلوده تماس پیدا کند، در این صورت بهتر است به دفعات دست های خود را با آب و صابون بشویند، این موارد کوچک می تواند در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا نقش بسیار مهمی داشته باشد و در نتیجه از نگرانی های خانواده ها در این شرایط بسیار حساس بکاهد.

مردانی به والدین توصیه کرد مواد غذایی مانند کشمش و نخودچی یا بسته غذایی حاوی نان و پنیر در اختیار دانش آموزان قرار دهند. همچنین بوفه های مدارس در صورت باز بودن در این ایام، فقط غذاهای بسته بندی شده عرضه کنند و افزود: کسانی که محصولات غذایی را در بوفه های مدارس عرضه می کند باید اصول بهداشتی مانند شستن مرتب دست ها با آب و صابون را به دقت رعایت و حتما از دست کش استفاده کنند، دانش آموزان باید بدانند که در دوران کرونایی مانند سال های گذشته نمی توانند از غذاهایی مانند پیراشکی یا ساندویچ استفاده کنند، زیرا امکان آلودگی از طریق این مواد غذایی وجود دارد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرد: به دانش آموزان باید آموزش داده شود که قبل از مصرف غذا حتما دست های خود را با آب و صابون بشویند و سپس غذای خود را مصرف کنند، یکی از راه های انتقال آنفلوانزا و حتی کرونا دست های آلوده است، دانش آموزان باید مراقب باشند که به هیچ وجه به وسایل سایر همکلاسی خود دست نزنند و فقط از وسایل شخصی خود استفاده کنند، رانندگان سرویس مدارس به محض بروز علائم نباید در سرکار خود حاضر شوند و همچنین اگر این افراد در خانواده های خود بیمار کرونا دارند، حداقل یک هفته سرکار خود حاضر نشوند، به والدین توصیه می‌کنم به هیچ وجه فرزند خود را با سرویس هایی که رانندگان آنها دچار عفونت دستگاه تنفسی فوقانی هستند، به مدرسه نفرستند.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: مربی بهداشت یا سایر کادر مدرسه باید به صورت مرتب و مستمر درجه حرارت کودکان را کنترل کنند و اگر آنان کوچک ترین نشانه بیماری حاد تب دار مانند آب ریزش بینی و عطسه داشتند، از سایر دانش آموزان جدا کرده و به خانه برگردانند، این دانش آموزان به هیچ عنوان حق وارد شدن به مدرسه را ندارند؛ چون می تواند سبب ابتلا بیماری سایر دانش آموزان شوند، مسئولان مدرسه از بکارگیری معلمی که علائم مشکوک به عفونت های ویروسی دارد باید جدا خودداری کند حتی اگر فرد دیگری را برای جایگزینی معلم مبتلا به کرونا نداشته باشد، ثابت شده معلمانی که ویروس دارند، با حضور کوتاه مدت حتی نیم ساعت، می توانند آن را به یک یا دو ردیف اول کلاس منتقل کنند و سبب ابتلای دانش آموزان شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه