ایران تنها کشور در خاورمیانه است که قابلیت تولید عمده واکسن‌ها را دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید محسن زهرایی، با اشاره به جایگاه علمی و پزشکی ایران در منطقه و جهان گفت: تنها دو کشور مسلمان ایران و اندونزی در جهان قادر به تولید واکسن هستند، ایران تنها کشور در خاورمیانه است که قابلیت تولید عمده واکسن‌ها را دارد، عمده واکسن‌هایی که در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار دارند، تولید داخل هستند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت تاکید کرد: همین توانمندی در تولید عمده واکسن‌ها، باعث شده تا امکان تولید واکسن آنفلوانزا و کووید ۱۹ نیز در کشور فراهم شود، در خصوص تازه‌ترین نتایج تولید واکسن کرونا در جهان و کشورمان نیز باید گفت تولید واکسن فرایند پیچیده ای دارد و نیازمند مطالعات بالینی متعددی است تا به مرحله تولید برسد.

به گزارش مهر وی در پایان افزود: گاهی ممکن است بشنویم کشوری مدعی تولید واکسن کرونا شده است که باید نتایج آن ثابت شود. اینگونه نیست که ادعایی مطرح کنیم، بعد نتوانیم اثرگذاری واکسن را نشان دهیم. بنابراین، برای تولید واکسن کووید ۱۹، لازم است که زمان بیشتری صرف شود، همین وضعیت در کشور ما وجود دارد و چند شرکت دانش بنیان و مراکز دانشگاهی مشغول کار بر روی تولید این واکسن هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه