واکسن آنفلوآنزا با اولویت کادر درمان ‌توزیع می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، شهنام عرشی درباره چگونگی توزیع واکسن آنفلوآنزا گفت: به محض اینکه مجوز ترخیص واکسن آنفلوآنزا از انبارهای معاونت غذا و دارو صادر شود، توسط مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت توزیع خواهد شد، با توجه به جلسه کمیته ملی آنفلوآنزا که با حضور تعدادی از متخصصان و صاحبنظران دانشگاهی برگزار می‌شود، این کمیته تصمیم می‌گیرد تا چه کسانی باید از این واکسن استفاده کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: این واکسن با اولویت افرادی که حتما از آن باید استفاده کنند، ‌توزیع می‌شود، خانم‌های باردار، پزشکان، پرستاران و کادر درمان که در معرض بیماری‌های عفونی قرار دارند، ایثارگران و جانبازانی که دچار مجروحیت بوده و بیماران سرطانی از جمله گروه‌‌های اولویت‌دار هستند.

وی با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی و در مراکز بهداشتی و درمانی افزود: در سال‌های گذشته از 15 مهر تا پایان این ماه توزیع این واکسن زمان می‌برد و سعی می کنیم به محض در اختیار قرار گرفتن واکسن در اختیار مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌ها قرار گیرد، طبیعتا چندین برابر ظرفیت بخش‌های دولتی این واکسن توسط بخش خصوصی وارد شده که از طریق داروخانه‌ها توزیع می‌شود و نحوه توزیع آن نیز از سوی سازمان غذا و دارو اعلام خواهد شد.

عرشی با اشاره به گروه‌های در اولویت استفاده از واکسن آنفلوآنزا گفت: ما در وهله اول برای افراد 20 و 30 ساله سالم توصیه نمی‌کنیم اما اگر تعداد واکسن به حدی بود که اضافه بر میزان نیاز گروه‌های پرخطر بود، استفاده از آن برای گروه‌های دیگر نیز توصیه می‌شود، باید بدانیم برخلاف سال‌های گذشته اکنون که در نیمکره جنوبی هوا سرد است، تعداد موارد ابتلا به آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته شده بسیار کم و دلیل آن رعایت مسائل بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شست‌و‌شوی دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است؛ چرا که میزان سرایت ویروس آنفلوآنزا به مراتب کمتر از کروناست.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: آنچه توسط کمیته علمی آنفلوآنزا برای استفاده گروه‌های مختلف از واکسن آنفلوآنزا توصیه می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد، ‌دستورالعمل این کمیته طی روزهای آینده اعلام خواهد شد؛ در نتیجه افراد بالای 65 سال، بیماران دیابتی غیر کنترل شده و پیشرفته، قلبی و عروقی، بیماران سرطانی و هر بیماری مزمن دیگری که افراد به آن مبتلا هستند باید از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

وی در خصوص اینکه آیا واکسن آنفلوآنزا دارای کیفیت‌های مختلف است؟ گفت: مطلقا موضوع  تفاوت در کیفیت وجود ندارد. وقتی قیمت و بازار سیاه در این خصوص  مطرح می‌شود، اینگونه مسائل را مطرح می‌کنند؛ در حالی که ما صرفا واکسن آنفلوآنزا را از کشورهایی وارد می‌کنیم که مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت قرار دارند و در صورت عدم کیفیت مطلوب، این واکسن توزیع نمی‌شود.

عرشی در خصوص اینکه آیا استفاده از واکسن آنفلوآنزا باعث ایمنی بخشی در مقابل کرونا خواهد شد، تصریح کرد: به دلیل اینکه ویروس کرونا نوظهور است و هنوز هیچ دارویی با قاطعیت برای درمان آن وجود ندارد، این موضوع صحیح نیست؛ اما علی‌القاعده ممکن است واکسن‌هایی که استفاده می‌کنیم به دلیل تشابهاتی که بین ویروسها وجود دارد، بر روی سایر ویروس‌ها تأثیر گذارد، اما اینکه بگوییم تزریق واکسن آنفلوآنزا باعث بهبودی، تخفیف و کاهش علائم کرونا می‌شود، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش فارس معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: امکان استفاده همگانی از واکسن آنفلوآنزا وجود ندارد، مردم باید اجازه دهند تا ابتدا گروه‌های پرخطر و اولویت‌دار از این واکسن استفاده کنند و اگر لازم شد، استفاده از آن به دیگران نیز توصیه می‌شود، البته درخواست ما برای تهیه واکسن آنفلوآنزا چندین برابر سال‌های گذشته است اما میزان و زمان دقیق توزیع آن را سازمان غذا و دارو اعلام خواهد کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه