عدم توجه والدین به اختلال گفتاری بچه‌ها در سنین قبل از مدرسه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سمیرا آقادوست به اختلالات گفتاری در بین برخی از کودکان کم سن و سال اشاره کرد و گفت: اختلال "آپراکسی" یک اختلال گفتاری شایع است که در بین کودکان قبل از سنین مدرسه زیاد دیده می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به آپراکسی رشدی و اکتسابی گفت: باید توجه داشته باشیم که آن دسته از کودکانی که قبل از سن مدرسه حرف نمی‌زنند و اصولاً صحبت آنها در حد تک کلمه است، غالباً این بچه‌ها گرفتار اختلال آپراکسی رشدی هستند، شناخت و درمان اختلال گفتاری در کودکان زیر سن مدرسه اهمیت زیادی دارد، کودک ۶ ساله که گفتارش برای فرد غریبه واضح نباشد، می‌تواند جزو بچه‌های آپراکسی تلقی شود.

وی افزود: اگر کودک بعد از دو سالگی نباید هنگام صحبت کردن آب ریزش از دهان داشته باشد. این قبیل کودکان مشکل گفتاری دارند و باید توسط متخصص گفتار درمانی ویزیت شوند، کودکانی که از هوش و شناخت خوبی برخوردارند و مشکل گفتاری دارند، باید بعد از ۲.۵ سالگی روند درمان آنها شروع شود، کودکان دچار اختلال گفتاری اگر قبل از سن مدرسه درمان نشوند، وقتی وارد محیط آموزشگاه می‌شوند با مشکلات عدیده ای در خواندن و نوشتن مواجه می‌شوند.

آقادوست با تاکید بر ارجاع این قبیل کودکان به کلینیک‌های گفتار درمانی تصریح کرد: این بچه‌ها باید مورد ارزیابی گفتار درمانگر قرار بگیرند و مصرف دارو برای تسریع در صحبت کردن این قبیل کودکان بی فایده است، برخی والدین فرزند خودشان را به اشتباه نزد متخصص مغز و اعصاب می‌برند، مغز این کودکان به لحاظ سخت افزاری سالم است و می‌بایست به اصلاح نرم افزار مغز برای تولید گفتار توجه کرد، در واقع با گفتار درمانی، مدار گفتار مغز این کودکان را فعال می‌کنیم.

به گزارش مهر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان اضافه کرد: بعضاً این کودکان در ۶ سالگی از هوش خوبی برخوردارند اما حتی نمی‌توانند کلمه مامان و بابا را بگویند، کودکان در دو سالگی اقدام به جمله سازی می‌کنند، کودکان از نظر خزانه واژگان، می‌توانند بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ کلمه را فرا بگیرند و جمله‌های دو تا سه کلمه‌ای تولید کنند. اگر کودک در سن ۲ تا ۲.۵ سالگی هنوز صحبت نمی‌کند، می‌بایست برای درمان او اقدام نمود.

پایان پیام/

مطالب مشابه