توزیع رایگان واکسن آنفلوآنزا برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن شتی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی آلزایمر به صورت ویدیوکنفرانسی و در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد گفت: با توجه به نزدیکی به هفته سالمند امیدوار هستیم بتوانیم خدمات درستی به افراد ارائه دهیم.

وی درباره ابتلای افراد دچار آلزایمر به کووید۱۹ گفت: مطالعاتی صورت گرفته است که نشان می‌دهد با توجه به اینکه افراد دچار آلزایمر و دمانس مشکلات شناختی دارند و شاید درک درستی از شرایط محیطی و خودشان نداشته باشند، بیماری کرونا نیز در آنها دیرتر تشخیص داده می‌شود. این تشخیص دیرهنگام سبب می‌شود افراد طیف مبتلا به آلزایمر که به کووید ۱۹ دچار می‌شوند حالت خطرناک‌تری را تجربه کنند، از آنجایی که مبتلایان آلزایمر احتمالا بیماری‌های زمینه‌ای دیگر نیز دارند، خانواده و مراقبین باید بیش از قبل از آنها مراقبت کنند. بیماری دمانس عمدتا در گروه‌های سالمندی دیده می‌شود، اما زمینه‌ آن پیش از سن سالمندی چیده می‌شود. نوع سبک زندگی در عدم بروز اختلال دمانس بسیار موثر است، زیرا ۲ تا ۱۰ درصد از اختلالات دمانس پیش از سن ۶۵ سال رخ می‌دهد که با مراقبت ها و تغییر نوع زندگی می‌توان آن را به تعویق انداخت.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت در خصوص شرایط ابتلا به دمانس در میانسالان و نحوه نگهداری از سالمندان ساکن در مراکز مراقبتی در بحران کرونا تصریح کرد: مانند سایر نقاط دنیا ابتلا به کرونا در میان سالمندان و میانسالان در ایران هم بیشتر بوده است، سالمندان به دلیل سن بالا و بیماری‌های زمینه‌ای در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کووید۱۹ هستند. البته سالمندان گروهی بودند که بهتر از بقیه نکات بهداشتی را رعایت کردند، حتی تا بیش از ۶۰ درصد سالمندان در چند ماه اول شیوع کرونا از خانه خارج نشدند.

شتی گفت: طی چندماه گذشته ۳ مرحله غربالگری کرونای تلفنی برای حدود ۷ میلیون سالمند صورت گرفته است. برای مراکز نگهداری سالمندان از ابتدای شیوع کرونا با هماهنگی بهزیستی و وزا ت بهداشت دستورالعمل‌های لازم نوشته شد و توسط همکاران ما اجرایی شدند. با توجه به اینکه در این زمینه زیرساخت‌هایمان شاید از سایر کشورها کمتر باشد، اما در این ایام شاهد مرگ و میر بالای سالمندان در مراکز نگهداری نبودیم و وضع بهتری داشتیم. در بسیاری از کشورها مراکز مراقبتی را خالی کردند، اما در ایران مراکز ما دایر بود. در حل حاضر آمار روزانه ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در سالمندان در سامانه‌های ما و سازمان بهزیستی قید می‌شود و در صورتی که در جایی آمار افزایشی باشد فورا رسیدگی‌های لازم انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: درمورد واکسن آنفلوآنزا نیز بر اساس اعلام کمیته کشوری آنفلوآنزا قرار است در تمامی مراکز نگهداری چه سالمندان و چه معلولین و... واکسن به شکل رایگان هم به کارکنان و هم به ساکنین مرکز تزریق شود، بروز هر نوع بیماری هم برای فرد مبتلا و هم برای خانواده‌ او عوارضی به همراه دارد، برخی بیماری‌ها مانند اختلال دمانس عوارض بسیار شدیدی بر خانواده و محیط می‌گذارند. یک مراقب فرد مبتلا به دمانس تحت فشارهای شدیدی است و در مراحل پیشرفته بیماری ممکن است زندگی کل یک خانواده تحت تاثیر قرار گیرد که در صورت عدم حمایت کافی مشکلات زیادی در خانواده بروز پیدا کند. پیشرفت بیماری دمانس سبب درگیری سایر اعضای بدن شده و لازم است همه‌ متخصصین پزشکی نسبت به شرایط بیماری دمانس آگاهی کافی داشته باشند.

رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با انتقاد از اینکه مراقبین سالمندان گاهی تخصص کافی را ندارند گفت: تنها تدوین دوره‌های آموزشی برای مراقبان کافی نیست، می‌بینیم که دستورالعمل‌های متفاوت و دوره‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود، اما گذراندن این دوره‌ها اجرایی نمی‌شود، این موضوع نیازمند الزام قانونی است، در مورد سالمندان آنچه که برایشان انجام می‌شود با آنچه که باید تحقق می‌یافت فاصله دارد و این نشان می‌دهد تمرکز بیشتری برای سالمندان لازم است که کاری بین بخشی است. بخشی به عهده وزارت بهداشت و بهزیستی است، ولی نباید از سایر نهادها هم غافل شویم. طی یکسال گذشته اقدامت مختلفی برای سالمندان انجام شده است که یکی از این اقدامات تغییر و کار بر محتوای سند ملی سالمندی بوده است.

به گزارش ایسنا شتی در پایان تاکید کرد: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۹.۲۸ جمعیت کشور سالمندان هستند که احتمالا این عدد امسال به ۱۰ درصد رسیده است؛ یعنی حدود ۸ میلیون نفر سالمند داریم و پیش‌بینی‌ها می‌گویند ظرف ۳۰ سال آینده حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت سالمند خواهند بود. درصد بالایی از ضریب اشغال تخت‌هایمان را سالمندان تشکیل می‌دهند. حال فکر کنید با ۳۰ درصد جمعیت سالمند قرار است چه موقعیتی را تجربه کنیم. سالمندی به شرط آنکه آمادگی کافی برایش وجود داشته باشد یک دست‌آورد است. باید در تمام گروه‌های سنی برنامه‌هایی داشته باشیم که افراد با سلامت به سالمندی برسند. در این مورد برنامه‌های خاص خودمان را داریم و بر اساس سند ملی سالمندان نیز سایر اهداف در زمینه توانمندسازی نیروی انسانی برای مراقبت از سالمندان را دنبال می‌کنیم، در کنار این موضوع آموزش خود مراقبتی به سالمندان نیز اهمیت بالایی دارد. سالمند شدن کشور در صورتی که با آمادگی به سمتش حرکت کنیم، سونامی یا آسیب نخواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه