در حال حاضر هیچ داروی ثبت شده موثری برای کرونا در دنیا نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی پیش از ظهر امروز در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا گلستان، با اشاره به کرونا نتوانست ما را غافلگیر کند گفت: از زمانی که اعلام کردند این ویروس در چین شیوع پیدا کرده، ما خودمان را آماده کرده بودیم، قبل از اینکه طوفان کرونا به کشورهای اروپایی و غربی برسد، رسانه‌های آنها کشور ما را نسبت به مدیریت کرونا تحقیر می‌کردند اما زمانی که این طوفان به خود آنها رسید، دیدید که با چه افتضاحی روبه‌رو شدند و بیماران آنها در چمن و خارج از بیمارستان بستری می شد. البته ما برای تمامی بندگان خدا در دنیا آرزوی سلامتی، تندرستی و سرافرازی داریم.

وزیر بهداشت ادامه داد: مدیریت ما در کرونا در شرایطی انجام شد که در آمریکا و انگلیس علاوه بر زیرساخت های زیادی که در گذشته ایجاد شده، به ترتیب ۱۱۱ میلیارد دلار و ۲۲ میلیارد دلار برای بخش درمانی در مدیریت کرونا در نظر گرفته شد و در کشور ما از یک میلیارد دلار در نظر گرفته شده نیز تاکنون ۲۷ درصد آن پرداخت شده است. در کشور ما فاکتورهای دیگری از جمله لطف خدا، حمایت‌های بی دریغ مقام معظم رهبری و مجاهدت های کادر درمانی به میدان آمدند.

وی افزود: کشور در ظالمانه ترین تحریم تاریخ قرار دارد، زمانی که می‌خواستیم ماسک وارد کشور کنیم، در فرودگاه جلوی هواپیما را می‌گرفتند. در عرض کمتر از دوماه از وارد کننده ماسک و مواد ضدعفونی، به تولید کننده و صادر کننده آن تبدیل شدیم، ما حتی یک بیمار را هم نداشتیم که در بیمارستان منتظر رسیدگی های درمانی باشد. حتی یک نفر پیر را از دستگاه تنفسی خارج نکردیم تا آن را به یک جوان متصل کنیم. هرگز تبعیض نژادی و قومیتی در بیمارستان ها اتفاق نیافتاد، 

نمکی گفت: در حال حاضر هیچ دارو ثبت شده موثر برای کرونا در دنیا نداریم، طی این مدت هر دارویی که حتی گفته می‌شد ۱۰ درصد در درمان کرونا موثر است را در کشور وارد می‌کردیم و بعد از مدتی هم آن را خودمان تولید می کردیم. امروز تمام این داروها را خودمان تولید می‌کنیم و آماده صادرات آن هم هستیم، تجربه نفیس دفاع مقدس در مدیریت کرونا در کشور نقش اساسی داشت، مدافعان سلامت ما که ۱۰ تا ۱۲ ماه کارانه معوق داشتند، نگفتند که به خاطر این بدهی کار نمی‌کنند و لباسشان را کنار می‌گذارند. آنها تن به آتش زدند و از طلبکاری خود چیزی نگفتند، در این مدت حتی یکبار هم احساس تنهایی نکردم، تصریح کرد: طلبه، بسیجی، نیروهای مسلح، خیران، مدیران و اقشار مختلف مردم از ابتدا کنار ما آمدند. 

وزیر بهداشت اضافه کرد: امسال علاوه بر ۱۴۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی که در اوج تحریم در کشور در حال انجام است، ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت به ظرفیت بیمارستان های کشور اضافه می شود. در طول تاریخ کشور در طول یک سال بیش از ۴۵۰۰ تخت اضافه نشده بود، با پیگیری های صورت گرفته روز گذشته، ۳ ماه از معوقات پرستاران و ۲ ماه از معوقات پزشکان خانواده پرداخت شد، ۶ گروه در کشور بر روی واکسن کرونا در حال کار هستند که به مراحل حساسی نیز رسیده اند. پیش خرید واکسن کرونا را نیز شروع کردیم.

وی در حاشیه جلسه ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا گلستان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خوشبختانه نخستین پچ واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شد اظهار کرد: از دو روز قبل توزیع واکسن را در بین زنان باردار، بیماران سرطانی و کادر درمانی در تماس مستقیم با بیماران تنفسی آغاز کردیم. در این مرحله یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تحت پوشش قرار می‌گیرد. در مرحله دوم توزیع واکسن را بین افراد بالای ۶۰ سال و گروه‌های پرخطر دیگر خواهیم داشت.

نمکی خاطرنشان کرد: عدم تأمین به‌موقع ارز از یک‌سو و از سوی دیگر مشکلات تأمین واکسن در دنیا، علت تأخیر واردات واکسن آنفلوآنزا به کشور بوده است، سال گذشته ۴۰۰ میلیون دز واکسن آنفلوآنزا در دنیا تولید شد و امسال این تعداد به ۷۰۰ میلیون دز رسید که این تعداد واکسن می‌تواند کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت جهان را پوشش دهد. به دنبال این هستیم که برای ۲۰ درصد از جمعیت کشور واکسن آنفلوآنزا را تهیه کنیم و امیدواریم بتوانیم آن‌ها را تهیه کنیم.

به گزارش ایسنا وزیر بهداشت در پایان گفت: ساخت واکسن کرونا در کشور مراحل اولیه را طی می‌کند و امیدواریم روزی به جواب مثبت برسیم، پیش‌خرید واکسن کرونا را در قالب اتحادیه بین‌المللی واکسن "کواکس" آغاز کردیم تا در این زمینه هم از دنیا عقب نمانیم، گلستان، یکی از استان‌های پیشتاز مدیریت کرونا در کشور است. اگر اقدامات در این استان به همین رویه ادامه پیدا کند، یکی از موفق‌ترین استان کشور خواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه