جراحان عمومی اجازه جراحی زیبایی ندارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حامد باطنی گفت: در وضعیت کرونایی کشور، موضوع گستردگی جراحی‌های زیبایی در جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است، با توجه به افزایش جراحی‌های پلاستیک و زیبایی در دنیا در ایران نیز این جراحی‌ها مطابق با شیوه نامه‌های معاونت درمان وزارت بهداشت در دوران کرونا انجام شد و هنوز هم همکاران ما به این شیوه نامه‌ها پایبند هستند.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران ادامه داد: اما متاسفانه افراد غیر حرفه‌ای در سطح جامعه لزومی نمی‌بینند که این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند و همچنان در زیرزمین‌ها مشغول جراحی زیبایی هستند، امکان نظارت بر این قبیل جراحی‌های زیرزمینی وجود ندارد، گفت: ممکن است سلامت مردم به دلیل دخالت افرادی غیر حرفه‌ای در این رشته، به خطر بیافتد.

در ادامه عبدالجلیل کلانتر هرمزی عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با تاکید بر اینکه همکاران ما در ایام کرونا تلاش کرده اند استاندارد‌های علمی در جراحی‌ها را بالاتر ببرند، تصریح کرد: سعی کرده ایم پا به پای معاونت درمان وزارت بهداشت، تمام استاندارد‌های علمی برای جلوگیری از شیوع کرونا را در عمل‌های زیبایی لحاظ کنیم، رعایت دستورالعمل‌ها تمرین خوبی برای ما بود، ولی ما نگران کسانی هستیم که به صورت غیر حرفه‌ای و تحت عنوان "جراحان پلاستیک نما" وارد رشته تخصصی شده اند.

وی با اشاره به تعداد تخصص‌های مختلف رشته جراحی پلاستیک و زیبایی افزود: متاسفانه مثل خیلی کار‌های دیگر، شاهد سوءاستفاده افراد جراح نما در جراحی های زیبایی هستیم که بعضا پزشک هم نیستند، این افراد از فضای نیمه خاموش روز‌های کرونایی سوءاستفاده کرده و در زیرزمین ها، جراحی‌های غیر اصولی و غیر استاندارد انجام می‌دهند، وسعت کار و کشور به گونه‌ای است که امکان جلوگیری از سوءاستفاده را محدود می‌کند و فقط مردم هستند که باید مراقب جان خودشان باشند، از مردم درخواست می‌کنم فریب تبلیغات در فضای مجازی را نخورند و به افراد متخصص مراجعه کنند.

در ادامه بابک نیکومرام نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفت: حساسیت مردم دلیل نمی‌شود که مسئولان از قبول مسئولیت خود شانه خالی کنند.

وی ضمن ابراز نگرانی از تغییر قیافه‌ها در جامعه ایرانی بصورت غیرمتعارف افزود: در کشور‌های موفق، حاکمیت بر اساس دوراندیشی و استفاده از ظرفیت کارشناسی و علمی انجمن‌های علمی مرتبط با اعمال جراحی زیبایی مردم به سمت زیبایی‌های حقیقی بر پایه اصول زیباشناسی و طبیعی سوق می‌دهند. بسیاری از این اعمال تحت کنترل بوده و افرادی که مجاز به انجام این اعمال هستند را به صورت حرفه‌ای آموزش می‌دهند و از دخالت دیگر گروه‌ها در اینگونه اعمال جلوگیری می کنند. آنگاه تعداد اعمال زیبایی و در نتیجه تعداد تغییر قیافه‌ها در جامعه را با آموزش تعداد معینی از جراحان پلاستیک و دیگر رشته‌های دخیل در این امر کنترل می کنند، این نیست که هر رشته‌ای هر عملی زیبایی را که خواست بتواند انجام دهد.

نیکومرام نسبت به تبعات و آسیب‌های تبلیغات اغواکننده جراحی‌های زیبایی هشدار داد و افزود: متاسفانه مردم دنبال جراحی زیبایی ارزان قیمت هستند در حالی که جراحی زیبایی در تمام دنیا در زمره بالاترین قیمت‌های جراحی است و هیچ بیمه‌ای آن را پوشش نمی دهد. یکی از اهرم‌های حاکمیتی جلوگیری از رواج اعمال زیبایی گران بودن آن است تا همه افراد جامعه وسوسه نشوند که آن را انجام دهند. از طرفی جراحی‌های ارزان عمدتا توسط کسانی انجام می‌شود که دوره‌های لازم را ندیده اند و در شرایط غیر استاندارد و در کلینیک‌های فاقد استاندارد لازم با کمترین امکانات عمل می‌کنند.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران به تبلیغات بسیار اغوا کننده غیر متعارف تزریق ژل و بوتاکس، پروتز سینه و...، اشاره کرد و گفت: پشت پرده جراحی‌های غیرمتعارف زیبایی، تجارت است که هم اکنون بصورت مافیا درآمده است. باید بدانیم که برای مثال پروتز سینه ارز بری زیادی دارد و در مملکتی مثل ما که منابع ارزی محدودی دارد که حتی کفاف دارو‌های ضروری اساسی مثل دارو‌های شیمی درمانی و ... را نمی دهد اصلا عاقلانه نیست که هر جراحی بتواند پروتز سینه را سفارش دهد و برای بیمارانش به کار ببرد.

محمدرضا آخوندی نسب فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در همین ارتباط اظهار کرد: بروز این معضلات در جراحی‌های زیبایی، فقط به خاطر مناقع اقتصادی است. در حالی که امر نظارت بر عهده وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است.

وی با اشاره به افرادی که تحت عنوان تکنسین که برای جراحان بیمار می‌برند و حق الزحمه می‌گیرند، افزود: پوشش بیمه‌ای جراحی‌ها باید اصلاح شود و کسانی که دچار قصور می‌شوند، نباید از بابت بیمه خیالشان راحت باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان در پایان عبدالرضا روئین تن بازرس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با اشاره به حساسیت‌های ایجاد شده برای جراحی زیبایی گفت: اگر جاده عمل زیبایی باز شود، دیگر کسی سراغ جراحی‌های سرطان، آپاندیس و... نمی‌رود. اگر هر کسی در رشته تخصصی خودش کار نکند جامعه گرفتار می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه