هدف ما ستاندن جریمه از مردم نیست بلکه حفظ جان انسان‌هاست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی ربیعی روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تسلیت سالروز رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) گفت: اسلام دین رحمت و حضرت رسول (ص) نماد عطوفت و رحمانیت است. پیامبر اسلام با جمله نورانی "انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق" فلسفه بعثت را اخلاق و تزکیه فرد و جامعه معرفی کردند.

سخنگوی دولت درباره روند مقابله با بیماری کرونا گفت: در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده ای، به ناچار تصمیمات سخت گیرانه‌تر اتخاذ شد، این سخت گیری‌ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسان‌هاست، اساسا جریمه هدف نیست و یک ابزار است، جریمه هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و این نظارت عمومی می طلبد، ستاد ملی مقابله با کرونا بدنبال این است که رعایت دستورالعمل های بهداشتی اعم از رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها آنچنان نهادینه شود که تخلف از دستورالعمل به یک ناهنجاری تبدیل شود. 

وی در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بخش‌های مختلف افزود: نانوایی‌ها، و رستوران ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده اند و متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است، استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است، در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است، در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می‌دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده‌ها است، در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال‌گری با اضافه شدن ۱۰ هزار تست در روز نسبت به روزهای گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.

ربیعی درباره برنامه دورکاری دولت برای کارمندان با توجه به شروع پیک سوم کرونا گفت: من در مترو هم که بودم دوستان شبکه خبر همین سوال را از من می‌پرسیدند. سازمان اداری و استخدامی کشور بخشنامه‌ای را درهفتم خرداد ۹۹ به دستگاه‌ها ابلاغ کرده و این بخشنامه هست، در این بخشنامه آمده است که در صورتی که دستگاه‌ها بتوانند زیرساخت انجام دورکاری را تامین کنند می‌توانند از خدمات کارکنان به صورت دورکاری استفاده کنند، البته در آن بخشنامه قید شده است که اولویت دورکاری با کسانی است که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و یا بانوانی که فرزند خردسال دارند، است. این بخشنامه کاملاً روشن است بنابراین این همه دستگاه‌ها از جمله سازمان صدا و سیما در صورتی که شرایط زیرساختی خود را آماده کرده باشند می‌توانند از ظرفیت این بخشنامه استفاده کنند.

سخنگوی دولت گفت: برخی‌ها دورکاری را معادل تعطیلی گرفته‌اند، منظور ما از دور کاری تعطیلی نیست و ستاد ملی کرونا و دولت میان دورکاری و تعطیلی تفاوت قائلند. بنابر این با توضیحاتی که ارائه کردم، منعی درخصوص انجام دورکاری کارکنان وجود ندارد، باز هم تکرار می‌کنم دورکاری مشروط بر این است که زیرساخت انجام کار از راه دور فراهم شده باشد و کارکنان دورکار بتوانند وظایف خودشان را از طریق سامانه‌های الکترونیکی انجام بدهند و جریان ارائه خدمت دولت به مردم با وقفه مواجه نشود. الان دستگاه‌ها این اختیار را دارند و در صورت تامین زیرساخت می‌توانند این کار را انجام دهند.

وی درباره ضمانت ارجایی جرایم کرونایی گفت: ما جریمه را به ناچار و برای آن عده ای که برای جان مردم احترام قایل نمی‌شوند قائل شدیم.
سخنگوی دولت افزود: هدف ما جریمه کردن نیست و پول آن هم به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود وشماره حساب مربوطه اعلام می شود،‌هر مبلغی هم واریز شود برای مبارزه با کرونا هزینه و استفاده می‌شود، در ارائه کنندگان خدمات در صنوف مختلف، خدمت گیرندگان و برخی کارکنان دولت که تمایل به رعایت و تمکین دستورالعمل‌های بهداشتی را ندارند و به سلامت عمومی و جان شهروندان اهمیت نمی‌دهند جرایم به طورشفاف مشخص شده و قابل اجرا است و تدابیر انضباطی اندیشیده شده است.

ربیعی ادامه داد: بر اساس مصوبات، در ارائه دهندگان خدمت در صنوف برای متخلفان سه مرحله در نظر گرفتیم، که در مرحله آخر این جریمه پلمپ اعمال می‌شود و پس از آن نیز پلمپ بلند مدت اجرا می‌شود که کاملا مشخص شده است و قابلاجرا است، در ادارات و نهادهای سه قوه و نهاد عمومی که از بودجه دولت استفاده می کنند نظام های نظاراتی مانند حراست ها را مشخص کردیم و به کنترل مکلف کردیم، متخلفان در این دستگاه‌ها به کمیته ها و دادگاه‌های تخلفات اداری ارجاع می شوند و در صورت اصرار بر تخلف، در این جرایم تا انفصال از خدمت پیش‌بینی شده که تنبیهات انظباطی اعمال می‌شود.

سخنگوی دولت در خصوص اینکه با توجه به همه گیری سنگین کرونا در تهران دولت برنامه ای برای تعطیلی مجدد اصناف و ممانعت از سفر شهروندان دارد و این که اخذ جریمه از متخلفان چه میزان در جلوگیری از شیوع کرونا و مقابله با موج سنگین می تواند موثر باشد گفت: وقتی جریمه می گذارید دارید یک نوع ناهنجاری در جامعه را با انگشت نشان می دهید بحث ما در مرحله اول بازدارندگی است و اعلام سیاست تنبیه است در صورت  تکرار و لزوم تصمیمات سختگیرانه تری هم اتخاذ خواهد شد، اکنون بیشتر همکاری و همراهی و نظارت جامعه را می طلبد البته  این جرایم در بخش‌هایی که غیر فردی است سختگیرانه تر است و به اندازه کافی اثر گذار است.

وی خاطرنشان کرد: ما چشم اندازی در آینده نزدیک برای از بین بردن کرونا نمی بینیم بنابراین تعطیلی را راه حل مناسب نمی بینیم تا کی تعطیل کنیم این چالش جهانی است بخصوص کشور ما که در تحریم به سر می برد ما یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به بیمه بیکاری پول می دهیم خوشبختانه در ثبت نام مجدد تعداد کمی آمدند این نشان داد که در این بازگشایی ها عده ای به سرکار برگشتند و در ثبت نام مجدد بیکاری بسیار کم شد شاید عدد زیر ۲۰۰ هزار نفر بود، تعطیل راه حل مناسب نیست به جای تعطیلی باید اصرار بر زندگی با پروتکل باشیم البته در ستاد ملی تصمیم گرفتیم مشاغل پر خطر را هفته به هفته تعطیل کنیم و تعطیلی تمدید شد در استان‌ها به استانداران اختیار دادیم که هر صنف، شغل یا جمعیتی که جمع می‌شوند بتوانند تعطیل کنند تعطیلی اصناف پر خطر اکنون در استان ها به استانداران اختیار داده شده است و در تهران هم اعمال شده است.

ربیعی ادامه داد: صاحبان نقلیه عمومی یا مشاغلی که افراد در آنها خدمتی انجام می‌دهند در صورتی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، جرایم مشخصی باید پرداخت کنند، این موضوع درباره افرادی است که در برابر حفظ سلامت جامعه، هنجارشکنی می‌کنند و هنجارشکنان دو گروه هستند. نخست افرادی که مبتلا هستند و اطلاعات و آمار آنها از طریق وزارت بهداشت وجود دارد و دسته دوم نیز افرادی هستند که به صورت عمومی در جامعه حضور دارند، البته قرار نیست در جامعه تنشی ایجاد شود بلکه به صورت رندومی از این افراد دسته دوم تست به عمل آمده و در صورت لزوم جریمه منظور می‌شود، باید استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به یک هنجار در جامعه تبدیل شود، وقتی فردی که از ماسک استفاده نمی‌کند گویی منکری انجام داده و برای اینکه این ویروس از بین برود ناچار به رعایت مسائل بهداشتی هستیم و باید در این راه نظارت عمومی نیز انجام شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اطلاع رسانی بعضی از مطبوعات که خلاف پروتکل‌های بهداشتی عمل می‌کنند گفت: قرار نیست بعضی از رسانه‌ها از دولت و جامعه مچگیری کنند. در حالی که در برخی ازکشورها وقتی دولت در عدم رعایت مسائل بهداشتی اقدامی انجام می‌دهد،‌ جامعه به آن واکنش و حساسیت نشان می‌دهد، شوخی درباره مسائلی جان انسان‌ها از طرف بیشتر کشورها ممنوع و مورد نکوهش است،‌ باید همه مسائل بهداشتی را مراعات کنیم. زیرا یکباره رفت و آمدهای خانوادگی زیاد شد و سبب ابتلا بزرگترها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها شد و باید همه به یکدیگر کمک کنیم تا در مبارزه با بیماری به وضعیت بهتری برسیم.

وی درباره برنامه دولت برای همکاری با کشور چین برای تولید یا خرید واکسن افزود: من اقدامات صورت گرفته در ارتباط با واکسن کویید ۱۹ را توضیح می‌دهم. اول اینکه تلاش برای تولید واکسن کرونا در داخل کشور با چند شرکت مهم به موازات هم جلو می‌رود، دانشمندان ما در شرکت‌های دانش‌بنیان ظرفیت‌های بین‌المللی خوبی در این زمینه داشته‌اند، فعالیت‌های این شرکت‌ها ادامه دارد و امروز اعلام می‌کنم که به مراحلی خوبی هم رسیده‌اند و در حال عبور از برخی از مراحل آزمایشگاهی هستند و ما به همان اندازه‌ای که پیشرفت می‌کنیم اطلاعاتی را هم در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار می‌دهیم.

ربیعی با اشاره به بحث تولید داخل درباره این واکسن کویید ۱۹ گفت: ما می‌دانیم که نهایتا باید خودمان به تولید برسیم ولی خرید از بازار دانش و علم در جهان را نیز در استراتژی خود داریم، به دوستان چینی‌ اعلام کرده‌ایم که آماده مشارکت و همکاری در تولید واکسن کویید ۱۹ هستیم، ما برای خرید واکسن از ابتدا در برنامه‌ای که سازمان بهداشت جهانی برای تولید و توزیع واکسن کرونا با مشارکت کشورها راه‌اندازی کرده مشارکت فعال داشتیم، در کواکس هم مشارکت فعال داشته‌ایم و پیش‌پرداخت خود را به کواکس انجام داده‌ایم، با برنامه‌ای که سازمان کواکس در تولید واکسن دارد، در هر مرحله‌ای که تولید این واکسن به تایید سازمان بهداشت جهانی برسد ما در اولویت هستیم، کشورهایی که مشارکت کرده‌اند و پول واکسن را پرداخت کرده‌اند در اولویت قرار دارند، هر کمپانی که در تولید واکسن کویید ۱۹ به نتیجه برسد، کشورهای مشارکت کننده در اولویت تحویل واکسن خواهند بود و محل عبور هم سازمان بهداشت جهانی است. 

سخنگوی دولت تصریح کرد: لذا ایران ضمن مشارکت فعال در برنامه سازمان بهداشت جهانی برای خرید واکسن کرونا، تولید داخلی را هم با جدیت پیگیری کرده و با کشورهایی هم که در این زمینه اعلام کرده‌اند گفت وگوهایی را صورت داده است ولی هنوز در سطح جهان هم چیز مشخصی که سازمان بهداشت جهانی هم آن را تایید کند، نداشته‌ایم، ما در واکسن آنفولانزا اقدامات خود را انجام دادیم و در مرحله اول ۲.۵ دوز واکسن را وارد کردیم و به‌دنبال ۱۴ میلیون هستیم و کارهای آن به سرعت در حال انجام است. هموطنان مطمئن باشند برای جان آنها در مسائل بهداشتی عدول نکرده‌ایم در کرونا هم همین را دنبال خواهیم کرد و با توجه به مشکلات مالی که داشتیم پیش پرداخت سازمان بهداشت جهانی را انجام دادیم.

وی در خصوص اینکه تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ایران در بحث تولید و تهیه دارو تا چه اندازه تاثیر گذار است و دولت چه اقداماتی انجام می‌دهد گفت: ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تامین می شود.با توجه به سیاست‌های که داشتیم منجر شد که ۹۷ درصد داروها در داخل ایران تولید شود و چند درصد یا مقرون به صرفه نیست یا دانش آن را نداریم.

ربیعی اضافه کرد: ما ۳.۷ میلیارد دلار سال ۹۷ و ۹۶ ما دارو وارد کردیم وضعیت ما در بحث دارو بهتر شده است برابر واردات دارو و تجهیزات پزشکی ارز دولتی مصرف کردیم در سال ۹۸ به ۳ میلیارد دلار رساندیم و امسال به ۲.۵ میلیارد دلار کاهش دادیم. ما توان داخلی خود را افزایش دهیم و برخی از داروهای ایرانی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و پزشکان نسبت به مشابه خارجی توصیه می کنند آثار منفی کمتری بر بدن انسان دارد و زمینه صادرات دارو و تا قبل از این اتفاقات برای ما فراهم شده بود.این استراتژی اصلی ماست.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما امسال هم در ارز ۴۲۰۰ تومانی نزدیک به ۱.۵۰۰میلیون برای تجهیزات پزشکی اختصاص دادیم از مابقی پول وزارت بهداشت وصندوق توسعه ملی  هم بنا است بتوتنیم ۱۰ هزار میلیارد پرداخت که مشکلات ما در این بخش  وبخش های تجهیزات حل شود. ما متاسفانه با بلایای طبیعی همانند سیل روبرو شدیم و بر میزان تولید ما فشار وارد کرد، چند وقت پیش عملیات روانی توسط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته است این عملیات روانی مبتنی بر این است میگویندایران تحریم دارویی نیست من از رسانه ها خواهش میکنم که به این موضوعات بپردازند که اگر صدق گفتار دارند مانع بانکی ایجاد نکنند تا ما در عوض مطالبات خود از کره جنوبی دارو دریافت کنیم.

وی در خصوص اینکه وزارت بهداشت با مشکلات عدیده ای در زمینه حقوق کارکنان دست و پنجه نرم می کند چه لزومی داشت که خارج از سیستم اداری یک ساختمانی در دانشکده شهید بهشتی ساخته بشود گفت: متاسفانه این روزها مثل این که زمین و زمان به هم دوخته بشود و هر اقدام خاصی را با تفسیری خاص به جامعه القا کنند به نظرم این بدترین شکل آن است، همواره نه به عنوان سخنگوی دولت بلکه دیدگاه شخصی خودم شفافیت یک داوری مورد نیاز جامعه امروز ایران است اما اعتقاد ندارم با کدر گویی بتوان شفافیت ایجاد کرد من این مورد را نمی گویم خیلی موارد هست که مشاهده می کنم حتی چیزی هایی که می توان تلفنی و یا در نامه گفت تا مطلع شد شاید بحث من در این زمینه این است نگاه کنید در این مدت چقدر نقطه های سیاه به ذهن مردم بدون تحقیق بردیم اینها به نفع جامعه و امنیت ملی ما نیست.

ربیعی گفت: من در این مورد با جاهای مختلف صحبت کردم طرح احداث دانشکده فناوری نوین را پس  از طی مراحل قانونی و تهیه گزارش های فنی و توجیه اقتصادی اولین بار در سال ۹۱ تصویب شده و در لایحه بودجه قرار گرفته است و به دانشگاه هم ابلاغ شده است و هر سال در قوانین سنواتی بودجه دارای اعتبار مصوب بوده است هر سال اعتبار می دادند و در آخرین شماره طبقه بندی بودجه سال ۹۹ کل کشور هم بوده است، با توجه به این اعتبار اندک بوده است و آنچنان دکتر زارعی به من گفت اینها در بیمارستان طالقانی مستقر بودند نیاز به ساختمان داشتند و امروز نیاز داشتند این بخشی را که در دست اینهاست در اختیار بیماران کرونایی بکنند و آن ساختمانی که قرار است بناست کار انجام بشود دو هفته پیش سقف آن ریخته و چند نفر مجروح شدند و تعدادی هم تجهیزات گران قیمت در آنجا آسیب دیده  است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: با این وصف رییس دانشگاه شهید بهشتی در بیستم اردیبهشت ۹۹ به رییس جمهوری نامه زده است در تاریخ ۲۹ تیرماه دکتر نمکی به رییس جمهوری نامه زده است معمولا رییسان دانشگاه با رییس جمهوری مکاتبه می کنند در ستاد ملی کرونا نمی دانم اصفهان یا  شیراز گزارش خانم دکتر چنگیز بود گفتند ۵۰ میلیارد تومان نیاز داریم همانجا در جلسه تصویب شده که به آنها داده بشود، آمار گرفتم دیدم این همه دانشگاه علوم پزشکی در این  ایام کمک شده است این پول هم از  صندوق توسعه ملی نبوده است یا بنا نیست نمی دانم پرداخت شده  است یا نه ولی بنا نیست از پول صندوق توسعه ملی این پول داده بشود.

وی اظهار کرد: از دکتر زارعی پرسیدم که این  وضع چی  هست که دارند در مورد آن صحبت می کنند آنچه که من در تحقیقات خودم به دست آوردم اساسا عضو هیات علمی شدن نیازمند شرکت در آزمونی است که هنوز آزمونی برگزار نشده است اگر در آن آزمون مثل بقیه مردم موفق شدند یا موفق نشدند حتما همه آزمون ها را با شفافیت دنبال می کنیم، اکنون طرح در این بیمارستان گذرانده می شود به نظر می رسد دچار یک نوعی مخالفت خوانی شدیم که به هر قیمتی داریم این ها را انجام می دهیم هیچ وقت هم موافق  نبودیم کسی  از رانتی استفاده بکند ولی چیزهایی که با حدس و گمان هست صورت گیرد در آن تاریخ دکتر زارعی نامه زده است من زارعی  را سالهاست می شناسم زمانی که در نظام پزشکی بود من هم در وزارت خانه بودم ارتباط تنگاتنگی داشتم انسان صادق راستگو و جسور و نترسی هستند امیدوارم این توضیحات روشن کننده باشد.

ربیعی درباره تاثیرات تحریم‌ها در واردات دارو و مواضع جامع جهانی و اروپایی‌ها گفت: اروپایی‌ها در موضوع قطع‌نامه‌ها موضع اصولی گرفتند وامیدواریم که این مواضع را ادامه دهند، البته در زمینه ایستادن اروپایی‌ها در برابر آمریکایی‌ها و عمل به تعهدات در برجام هنوز از آنها گلایه داریم، آنها وظایف بیش از این در مقابل ملت ایران دارند و باید به این تعهدات و وظایف عمل کنند. 

سخنگوی دولت تحریم‌های آمریکا را جنایت علیه ملت ایران دانست و گفت: اروپایی‌ها نباید مجری دستورات واشینگتن باشند، البته آنها در تصمیمات در سطح شورای امنیت سازمان ملل و تصمیم‌گیری‌های بین المللی دیگر استقلال خود را نشان دادند و امیدواریم این روند در سایر سطوح و مسایل دیگر تداوم داشته باشد، آمریکا درباره عدم تاثیر تحریم‌ها بر واردات دارو به ایران دروغ می‌گوید، با عملیات روانی، افکارعمومی را فریب می دهد. اجازه نمی دهند برای واردات دارو، پول انتقال دهیم؛ ما غیر از انتقال پول برای دارو انتظار بیشتری نداریم. 

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: کمبود دارو و تاخیر در واردات دارو بر سلامت مردم ایران تاثیر دارد، تلاش کرده ایم این کمبود را به روش‌هایی جبران کنیم ولی آنها حتی برای واردات برخی تجهیزات پزشکی هم خلل ایجاد کرده‌اند، برای واردات مواد غذایی ونهاده‌های کشاوزی امکان انتقال پول نداشتیم و برخی از نابسامانی‌های پیش آمده در افزایش قیمت‌ها مانند مرغ در بازار، ناشی از همین عدم انتقال پول است، آمریکا با تحریم‌های ظالمانه مدام تامین غذا و سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند؛ نه فقط در ایران، بلکه از منظر جامعه جهانی و دادگاه معتبر بین‌المللی این اقدام آنها محکوم شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه