سازمان غذا و دارو نظارت مستقیمی بر مکمل‌های دارویی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور درباره نحوه نظارت بر عطاری‌هایی که مانند داروخانه‌ها باید عمل کنند گفت: عملکرد عطاری‌ها کمی ضعیف دیده شده است و نظارتی بر آن‌ها وجود ندارد، در حال حاضر برخی افراد با مصرف پودر‌های غیر استاندارد دچار عوارض خطرناکی می‌شوند، با مصرف پودر‌های نامرغوب از کمبود ویتامین گرفته تا مشکلات قلبی عروقی در انتظار ورزشکاران خواهد بود، بنابراین عطاری‌ها نباید خارج از قوانین و قواعد وزارت بهداشت عمل کنند.

وی افزود: انواع مکمل‌های قاچاق تحت عنوان فرآورده‌های طبیعی غیر مجاز در کشور در مکان‌های مختلف مانند عطاری‌ها و یا حتی باشگاه‌های ورزشی به فروش می‌رسد، متاسفانه ما هم نظارت مستقیمی روی آن‌ها نداریم، گرچه همکاران ما در تلاشند که بتوانند درمراکز بهداشتی تهران و استان‌های مختلف شرایط نظارتی خوبی را اعمال کنند. البته با کمک پلیس هم کارگاه‌هایی که مشغول به بسته بندی این موارد هستند شناسایی شده و مورد بررسی قرار گرفته اند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پایان گفت: به نظر می‌آید که نظارت‌ها کافی نبوده و موارد بازدارنده اعمال نشده است. توصیه می‌شود از هیچ کالایی که تحت عنوان مکمل دارویی، بدون داشتن مجوز و برچسب‌های تایید شده، مورد مصرف قرار نگیرد. این نوع دارو‌ها باید در داروخانه‌های معتبر به فروش برسند.
گزارش خبری: مهدی قربانی

پایان پیام/

مطالب مشابه