پایان فعالیت مشاغل غیرضروری از ساعت ۱۸ در شهرهای پرخطر
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مردم نزدیک ۹ است که با  بیماری و ویروس کرونا روبرو بودند و مشکلات فراوانی را مواجه شدند به خصوص در موج سوم که همه گیری بیشتر و ابتلا شدیدتر بود در همه دنیا این چنین شرایطی را داشتیم، امیدواریم با همکاری یکدیگر و چارچوب‌هایی که ستاد مصوب می کند و همه مواردی که قرارگاه در اجرا تلاش می کند به تدریج شاهد کاهش این شرایط باشیم. همانطور که مردم سطح مراعات خود را بالا می برند و موارد ضروری ستاد تصویب می‌کند شاهد آرامش بیشتری در جامعه باشیم.

رییس جمهوری ادامه داد: مردم ما در طول سه سال گذشته با تروریسم اقتصادی مواجه بودند در این زمینه مقاومت، صبر و ایستادگی شایسته‌ای را نشان دادند. تصمیم کشور ما همیشه روشن بوده و در هر شرایطی که باشد ملت مقاومت و صبوری خود را ادامه می‌دهد تا طرف مقابل در برابر قانون و مقررات سر فرود آورد، امیدواریم شرایط به گونه‌ای باشد که تحریم کنندگان متوجه شده باشند که راهشان، راه نادرست و ناصحیحی بوده و به هیچ عنوان به اهداف خود دست نخواهند یافت و این تجربه سه ساله برای آنها درسی باشد که دولت آینده آمریکا در برابر قانون و مقررات تسلیم باشد و به همه تعهدات خود برگردد و مردم پاداش صبر و مقاومت و ایستادگی خود را لمس کنند و ببینند.

وی افزود: با توجه به موج جدید و شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم، هم در این جلسه و هم در جلسه گذشته به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای دقیق‌تر و شدیدتر پروتکل‌های بهداشتی نیاز داریم که تمهیداتی بیشتری را مدنظر قرار دهیم، موضوع کرونا فقط موضوع سلامت نیست، مهمترین مساله، سلامت مردم است اما معیشت مردم و فرهنگ جامعه و همه اینها تحت تاثیر هستند و ما باید یک مراعات زنجیره‌وار را انجام دهیم. یعنی مراعات یکی از پروتکل‌ها ما را به مقصد نمی‌رساند، ماسک زدن بسیار حائز اهمیت است و پروتکل‌ مهمی است اما در عین حال تنها اکتفا به ماسک نمی‌تواند ما را به نتیجه نهایی برساند، ما نیاز داریم به اینکه فاصله‌گذاری اجتماعی را هم مورد مراعات قرار دهیم و برای اینکه اجتماعات کاهش پیدا کند و فاصله فیزیکی بیشتر شود، تنها با قانون و مقررات ما حتما به نتیجه نهایی نمی‌رسیم مردم باید در این زمینه ما را یاری کنند.

روحانی گفت: مشکلی که ما الان با آن مواجه هستیم اجتماعات خانوادگی و دورهمی‌هاست. مخصوصا فصل زمستان هم در سنت ایرانی معمول‌تر و شب‌ها طولانی‌تر است و این اجتماعات، اجتماعات بیشتری است. به همین دلیل ما در این زمینه گفته‌ایم که قرارگاه بررسی‌هایی را این هفته انجام دهد و اگر مقرراتی لازم است برای هفته بعد در این جلسه تصویب کنیم، زمستان غیر از آنفلوآنزا و سرماخوردگی، مردم ناچار هستند در فضای دربسته قرار بگیرند و فضاهای بسته، مشکلاتی را ایجاد می‌کند و به همین دلیل در فضاهای بسته باید پروتکل‌ها را دقیق‌تر مراعات کنیم و زمان اجتماعات را در فضای بسته کوتاه کنیم، در این جلسه هم توضیحاتی خوبی در این زمینه ارائه شد که ادامه جلسات و طولانی‌شدن آن چه مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند.

رییس جمهوری تصریح کرد: بر اساس حقوق شهروندی انتخاب محل سکونت به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت مردم آزاد هستند و بر اساس حقوق شهروندی حضور در جامعه و اجتماعات برای مردم آزاد است ولی این حق یک قیدی دارد و آن قید این است که این حقوق به سلامت مردم و جامعه لطمه نزند، جامعه مهمترین اصل در حقوق شهروندی است، در حقوق شهروندی باید به این اصل بنیادی توجه کنیم که حفظ سلامت جامعه و مردم، مهمترین اصلی است که به عنوان مادر ماده قانونی این حقوق باید در نظر گرفته شده و همه آن را مراعات کنیم، همانطور که همکاری که حقوق شهروندی حق مردم است مسئولیت‌های شهروندی و تکالیف شهروندی هم مسوولیت همه مردم محسوب می‌شود، اینکه فقط حقوق شهروندی باشد اما تکالیف شهروندی و مسوولیت‌های اجتماعی نباشد، درست نیست.

وی توجه به مسائل دینی، اخلاقی، ‌ انسانی در مبارزه با کرونا را بسیار مهم دانست و ادامه داد: تمام تلاش دولت این است که تولید بتواند مسیر خود را ادامه داده و معیشت مردم دچار مشکل نشود اما سلامت مردم هم تامین شده و تلاش ما در تصمیمات حول همه این محورها است، مراعات پروتکل‌ها پشتیبانی از جهادگران نظام درمان است که در خط مقدم هستند، هرچه مراعات کنیم، کادر نظام درمانی فرصت بیشتری دارند و بیمارستان‌ها شرایط بهتری پیدا می‌کنند، کرونا موضوع سهل و ممتنعی است، با رعایت حداقل‌ها یعنی فاصله‌گذاری اجتماعی، ماسک و بهداشت فردی از این بحران عبور می‌کنیم و با رعایت نکردن و بی‌اعتنایی به پروتکل‌ها می‌تواند مشکلی باشد که نجات از آن سخت و دشوار باشد، ارتباطات اجتماعی از چهره به چهره را باید به ارتباطات الکترونیکی و فضای مجازی منتقل کنیم، تصریح کرد: در ارتباطات مربوط به مشورت، تصمیم‌گیری‌ها، اقدامات اداری و مسائل معیشتی تا جایی که می‌توانیم مسیر را به فضای مجازی ببریم تا از این شرایط عبور کنیم.  

روحانی تاکید کرد: دولت نیازمند حمایت همه دستگاه‌هاست، نیروهای مسلح، هیات‌ها، مساجد، مردم، بسیج و... باید به میدان بیایند تا از این شرایط عبور کنیم. آمار امروز مطلوب نیست ولی درباره مراکز استان‌ها و ۴۳ شهرستان و ۴۶ شهرستان بعدا اضافه شد و در شرایط پرخطر بودند، را مورد توجه قرار داده‌ایم، می‌توانیم آثار مثبت آن را در هفته‌های آینده ببینیم و در عین حال، ممکن است نیازمند محدودیت‌هایی باشیم، محدودیت مهمی که امروز تصویب شد، مربوط به فعالیت کسب و کار در غیر از موارد ضروری و بخش اول مانند مواد غذایی و داروخانه‌ها است.

به گزارش ایرنا رییس جمهوری در پایان اضافه کرد: در مشاغل دوم، سوم و چهارم از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر به مدت یک ماه، این مشاغل باید فعالیت‌شان ۶ بعد از ظهر برای تهران، مراکز استان‌ها، شهرهای پر جمعیت که ستادهای استانی در مورد ‌آن تصمیم می‌گیرد، به پایان برسد، این محدودیت‌ها سختی‌هایی ایجاد می‌کند ولی باید همدیگر را یاری کنیم تا از انتقال ویروس جلوگیری کنیم. موارد دیگری هم است که قرار است قرارگاه آنها را بررسی کند تا در هفته دیگر در ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه