هنوز انتقال ویروس کرونا از مادر به جنین اثبات نشده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مریم کاشانیان در خصوص اینکه اگر خانم‌ بارداری به کرونا مبتلا شود جنین آن دچار مشکل می‌شود؟ گفت: واقعیت این است که انتقال عمودی یعنی از طریق جفت، از مادر به جنین هنوز اثبات نشده و تنها یکی دو مورد گزارش شده و چون موارد کم هستند، خیلی نمی‌توان قضاوت کرد.

استاد بیماری‌های زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بنابراین تا اینجا که علم جلو رفته و با توجه به اینکه کرونا بیماری جدید است، انتقال از مادر به جنین وجود ندارد بنابراین مادران باید از نظر ابتلای جنین خود به کرونا خاطر جمع باشند، البته یکسری از علائم کرونا خود می‌تواند در فرایند بارداری و جنین تاثیر بگذارد از جمله آنها تب است و ثابت شده تب می‌تواند در سه ماهه اول بارداری مقداری ناهنجاری مادر زادی را در جنین افزایش دهد.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: البته این ناهنجاری و افزایش به مقدار بسیار کم است، اما جزو مسائلی است که باید در نظر گرفت؛ بنابراین پایین آوردن درجه حرارت می‌تواند کمک کند تا این اثر کم شود، از طرف دیگر کرونا در دوران بارداری می‌تو‌اند عوارضی روی بارداری ایجاد کند و باعث زایمان زودرس، پاره شدن زودرس کیسه آب، افزایش میزان سزارین شده و مسمومیت بارداری را افزایش دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه