در اعمال محدودیت‌ها قصد مزاحمت برای کسی و تعطیلی کسب و کارها را نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نشست مشترک ویدئو کنفرانسی فرمانداران، بخشداران و روسای شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌های سراسر کشور، در محل وزارت کشور برگزار شد، این نشست با هدف اجرا و تحقق هرچه بهتر و موثرتر سیاست‌ها، برنامه‌ها و مصوبات ستاد ملی و قرارگاه عملیاتی برنامه‌ریزی شده است.

در این نشست، ۱۰ نفر از فرمانداران و ۱۰ نفر از روسای شبکه بهداشت و درمان  شهرستان‌ها، به نمایندگی از همه شهرها، "تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا"، " اقدامات انجام شده"، "موانع و مشکلات پیش رو" و همچنین" آخرین وضعیت اجرای طرح تعطیلی همه مشاغل- منهای گروه شغلی(۱)- از ساعت ۱۸، در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ" گزارش ارائه می‌کنند.

سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش این نشست، طرح جدید محدودیت‌ها را تشریح کرد و گفت: ما در اعمال محدودیت قصد مزاحمت برای کسی و تعطیلی کسب و کارها را نداریم اما معتقدیم طولانی شدن حضور این بیماری، مهلک‌ترین آفت برای اقتصاد، مسائل سیاسی، اجتماعی کشور است اما با این حال، جزو نخستین کشورهایی بودیم که توانستیم پروتکل‌هایی را تدوین کنیم که اقتصاد کشور در کنار مدیریت بیماری کمترین آسیب را ببیند. اکنون هم در هر شرایطی، تامین خدمات برای مردم تعطیل نمی‌شود.

وی خطاب به فرمانداران، بخشداران و روسای شبکه بهداشت سراسر کشور تاکید کرد: ما باید بهینه‌ترین زمان محدودیت‌ها را اعمال کنیم و بهترین جایزه برای مدیرانی که در این عرصه خوب کار کنند، این است که وضعیت حوزه استحفاظی این مدیران از قرمز به نارنجی، از نارنجی به زرد و از زرد به سفید تبدیل شود، این تجربه را در مرحله نخست کنترل بیماری داشتیم و همه عوامل در کشور اثبات کردند که در کمتر از ۲ ماه چه اتفاق بزرگی به عنوان یک نشانه از این همدلی و وفاق رقم خورد، امروز هم به لطف خداوند با همدلی و وفاق و رهنمودهایی که مقام معظم رهبری فرمودند و تشکیل یک ساختار جدید، این کار را بهتر از گذشته به پیش خواهیم برد.

نمکی گفت: نخستین گام ما باید کاهش بار بیمارستان‌ها باشد، این امر مهیا نخواهد شد مگر اینکه با تشدید فاصله‌گذاری، اعمال پروتکل‌های گسترده‌تر، آموزش همگانی و از همه مهمتر بیماریابی گسترده و درمان سرپایی برای کاهش بار بیمارستان‌ها اقدام کنیم، انتظار ما این است که در یک زمان یک‌ماهه بتوانیم با کاهش موارد بستری فرصت بیشتری را برای همکاران نظام سلامت فراهم کنیم تا بتوانند به بیماران بستری بهتر برسند و بعد از آن بتوانیم به یک شرایط عادی برگردیم.

به گزارش ایرنا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: در روند این مبارزه، کلان‌شهرها و حاشیه شهرها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. حاشیه شهرها یکی از نقاط مهم و آسیب پذیر ما است که با ۱۲ میلیون جمعیت باید در ساختار ارائه خدمات به شکل ویژه ای نسبت به آن نگاه کنیم و اگر نیاز باشد با کمک همدیگر زیرساخت‌های موقت قرنطینه و بیمه‌ای برای آنها ایجاد شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه