مقاومت ضد میکروبی همچون همه‌گیری کووید-۱۹ خطرناک است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سازمان جهانی بهداشت روز گذشته "جمعه" هشدار داد: رشد مقاومت ضد میکروبی به اندازه شیوع کروناویروس خطرساز است و می تواند پیشرفت های پزشکی را که در طول یک قرن بدست آمده مورد تهدید قرار دهد.

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان جهانی بهداشت این موضوع را یکی از بزرگترین تهدیدهای عصر حاضر خوانده است.

مقاومت ضد میکروبی به شرایطی گفته می شود که بر اثر آن عوامل بیماری زا در برابر داروهای موجود-آنتی بیوتیکها، داروهای ضد ویروسی یا ضد قارچ- مصون می شوند به گونه ای که جراحت ها و عفونت های شایع به عاملی کشنده تبدیل می‌شوند.

مقاومت ضد میکروبی در سالهای اخیر به دلیل زیاده‌روی انسان ها در مصرف چنین داروهایی و به کار گیری آنها در مراکز پرورش حیوانات رشد قابل توجهی داشته است.

به گفته دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، هرچند مقاومت ضد میکروبی به فوریت همه گیری بیماری کووید-۱۹ نیست اما می تواند همچون این بیماری خطرناک باشد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که مقاومت ضد میکروبی می تواند امنیت غذایی، رشد اقتصادی و توانایی بشر برای مقابله با بیماری ها را نیز با خطر روبرو کند.

داروهای آنتی بیوتیک در دهه ۱۹۲۰ کشف شدند و جان ده‌ها میلیون انسان را در برابر بیماری‌هایی از قبیل ذات الریه، سل و مننژیت حفظ کرده‌اند. هرچند با گذشت چندین دهه، باکتری‌ها نحوه مقابله با داروهای آنتی بیوتیک را فرا گرفته و توانسته‌اند در برابر داروهایی که پیش از این آنها را نابود می‌کرد، مقاوم شوند.

به گزارش ایسنا فدراسیون بین المللی تولیدکنندگان و انجمن های داروسازی (IFPMA) اعلام کرده است: هر سال حدود ۷۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر مقاومت ضد میکروبی جان خود را از دست می‌دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه