تایید کارایی ۹۵ درصدی واکسن روسی کرونا در دومین کارآزمایی بالینی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بنا بر اعلام مرکز پژوهشی ملی همه‌گیرشناسی و میکروب‌شناسی Gamaleyaروسیه، نتیجه‌های مثبت به دست‌ آمده در طی دومین تجزیه و تحلیل موقت مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی دوسوکور، تصادفی و دارونما-کنترل که شامل ۴۰ هزار شرکت‌کننده بود، یکبار دیگر کارایی بالای واکسن Sputnik Vرا تایید کرد.

این واکسن نخستین واکسن ثبت‌ شده ویروس کرونا که بر اساس بستر وکتورهای آدنوویروس انسانی ساخته شده است.

ارزیابی کارایی واکسن در بین شرکت‌کنندگان در ۲۸ روز پس از دریافت دوز یکم "۷ روز پس از دریافت دوز دوم" واکسن یا دارونما انجام شد و تجزیه و تحلیل‌ها کارایی ۹۱.۴درصدی را  برای واکسن  Sputnik Vنشان داد.

بر اساس پروتکل مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی واکسن Sputnik V، کارایی موقت آن با رسیدن به ۲۰، ۳۹ و ۷۸ مورد عفونت ویروس جدید کرونا در بین شرکت‌کنندگان هم در گروه دارونما و هم گروهی که واکسن دریافت کردند، محاسبه شد.

نسبت گروه دارونما به گروه واکسینه‌شده ۱ به ۳ است.

وجه تمایز واکسن روسیه نسبت به سایر واکسن‌ها، استفاده از دو وکتور مختلف بر اساس آدنوویروس انسانی است که یک پاسخ ایمنی درازمدت و قوی‌تر در مقایسه با واکسن‌هایی که از یک وکتور یا همان وکتور برای دو دور استفاده می‌کنند، ایجاد می‌کند.

بنابراین، داده‌های ابتدایی مربوط به داوطلبان در ۴۲ روز پس از دریافت دوز یکم "برابر با ۲۱ روز پس از دوز دوم" هنگامی که آنها یک پاسخ ایمنی پایدار را ایجاد کرده‌اند، نرخ کارایی واکسن را بالای ۹۵ درصد نشان می‌دهد.

تجزیه و تحلیل بعدی با رسیدن به سوم نقطه بررسی ۷۸ مورد تاییدشده ویروس کرونا و آخرین تجزیه و تحلیل در پایان مرحله سوم کارآزمایی‌های بالینی خواهد بود‌. فارس

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.