گزارشی از ابتلاء به کرونا به دلیل اهدای خون اعلام نشده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر حاجی‌بیگی گفت: اهدا کنندگان خون باید توجه داشته باشند که مراکز انتقال خون، مرکز درمانی نیست که بیماران برای مداوای خود مراجعه کنند، بنابراین جایی برای نگرانی اینکه امکان ابتلا به برخی بیماری ها یا کرونا وجود داشته باشد نیست و از سویی دیگر تا کنون هیچ گزارش از ابتلای به کرونا به دلیل اهدای خون نشده و همچنین در همه جهان و همین طور در ایران اهداکنندگان خون همیشه از سالمترین افراد هستند و از سلامتی خود مراقبت های خاص دارند و اهدا کنندگان با اطمینان خاطر برای اهدای خون مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: با اهدای یک واحد خون می‌توان جان سه نفر را نجات داد؛ از یک واحد خون، گلبول خون فشرده گرفته می‌شود که در جراحی‌ها کاربرد دارد، پس از آن پلاکت گرفته می‌شود که به مصرف بیماران سرطانی می‌رسد، پلاسمای خون نیز در بیماران کبدی و سوختگی استفاده می‌شود، حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون ۱۸ سال تمام و حداکثر سن ۶۰ سال تمام است، حداکثر سن برای اولین اهدای خون ۶۰ سال است و برای دفعات بعدی سن اهداکننده مستمر "با سابقه حداقل ۲ بار اهدای خون در سال" حداکثر ۶۵ سال است.

وی تاکید کرد: هر واحد خون اهدایی حدود ۴۵۰ میلی لیتر و معادل فقط ۱۰ درصد حجم کل خون بدن است. پلاسما و گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها، ظرف مدت چند روز به طور طبیعی توسط سیستم خون ساز بدن جایگزین می‌شوند و بدن با افزایش جذب آهن از دستگاه گوارش، آهن از دست رفته را به مرور و طی حدود یک ماه جایگزین خواهد کرد، بنابراین گلبول‌های قرمز خون حداکثر در سه تا چهار هفته در بدن بازسازی می‌شود، علاوه بر دقت سازمان انتقال خون ایران در مرحله مشاوره پزشکی قبل از اهدای خون، نتیجه چهار آزمایش، سلامت خون اهدایی را تائید می‌کنند، در این آزمایش ها، علاوه بر تعیین گروه خونی، چهار آزمایش تشخیصی ویروس‌های هپاتیت بی‌ "HBV" اچ. آی. وی "HIV" هپاتیت سی (HCV) و سیفلیس روی خون‌های اهدایی انجام می‌شود.

حاجی‌بیگی گفت: جمهوری اسلامی ایران سالم ترین خون ها را دارد. وجود ۲۰ هزار بیمار تالاسمی در کشور از جمله بزرگ ترین دلایل سالم بودن خون ها در کشور است که از خدمات انتقال خون استفاده می کنند، در کشور برای این تعداد بیمار تالاسمی بیش از ۳۰۰ هزار واحد خونی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل یک هفتم خون تولیدی به شمار می آید، در میان بیماران تالاسمی دریافت کننده خون هیچ موردی از بیماری HIV مشاهد نشده و این، خود دلیل بر سلامت خون درایران است.

سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح کرد: حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم است و فواصل اهدا خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال برای آقایان از چهار بار و برای خانم ها از سه بار تجاوز نکند و همراه داشتن اصل کارت شناسایی "شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است".

وی اظهار کرد: درصورت وجود سابقه این موارد زیر حتما پزشک انتقال خون را در جریان قرار دهید: آلرژی ها: مانند تب یونجه، مصرف دارو، سابقه بیماریهای قلبی و عروقی، ریوی، کلیوی  و کبدی، سابقه تزریق خون و فرآورده های آن، سابقه غش، صرع و تشنج، سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی، سابقه اعمال جراحی، سابقه رفتارهای پر خطر "تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده" سابقه خالکوبی ـ حجامت ـ تاتو، سابقه زردی یا یرقان در خود و خانواده، مسافرت به مناطق آندمیک مالاریا.

حاجی بیگی ادامه داد: اهدای خون یک عمل کاملا بی خطر و ایمن است، تمام داوطلبان اهدای خون پیش از اهدا مورد معاینه و مصاحبه پزشکی قرار می گیرند تا این اطمینان حاصل شود که اهدای خون برای داوطلب و خون اهدا شده برای گیرنده ی آن هیچگونه مشکلی را ایجاد نمی کند. طی فرآیند اهدای خون حجم معینی از خون  دریافت می شود. دستگاه گردش خون به راحتی می تواند خود را با از دست دادن این حجم از خون،   بدون آن که مشکلی برای بدن اهداکننده ایجاد شود، تطبیق دهد.

به گزارش ایرنا سخنگوی سازمان انتقال خون در پایان اضافه کرد: همه مراکز اهدای خون در سراسر کشور آماده و پذیرای اهداکنندگان خون هستند و از سویی دیگر داوطلبان و اهداکنندگان خون به منظور جلوگیری از ازدحام در مراکز اهدای خون و اتلاف وقت می توانند با مراجعه به سایت انتقال خون به نشانی https://www.ibto.ir نوبت اینترنتی دریافت کنند و در زمان و مکان مورد نظر خود خون اهدا کنند و همچنین قرار است به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش شمار اهدا کنندگان خون به زودی ۱۹۰پایگاه سیاردر کشور  در فرهنگسراها و مساجد برای اهدای خون داوطلبان راه اندازی شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه