به احتمال زیاد زمستان امسال واکسن ایرانی کرونا ساخته می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلیل کوهپایه زاده با اشاره به اینکه مرحله انسانی ۲ واکسن کرونا به زودی با همکاری این دانشگاه آغاز می شود گفت: مرحله انسانی این محصول معمولا یکی دو ماه زمان خواهد برد تا ارزیابی کامل از واکسن به عمل آید. پس بسیار امیدواریم اواخر زمستان واکسن ایرانی کرونا تولید شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: بعد از این مرحله باید تولید انبوه آن آغاز شود که به نظر می رسد در شش ماهه دوم سال بعد "۱۴۰۰" واکسن ایرانی کرونا به بازار وارد شود، ساخت واکسن دارای مراحل مختلفی است، مرحله حیوانی و آزمایشگاهی توسط شرکت تولید کننده انجام می شود و مرحله انسانی باید با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی انجام شود که ما آمادگی انجام این مرحله را نیز  داریم.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی ایران میزبان ۲ کارآزمایی بالینی مرحله انسانی واکسن کرونا خواهد بود که قرارداد یکی منعقد شده و دیگری در مراحل پایانی انعقاد قرارداد است، کد اخلاق مرحله انسانی یک واکسن صادر شده و بلافاصله پس از دادن نمونه از سوی شرکت تولیدکننده، کار تزریق روی انسان آغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا کوهپایه‌زاده در پایان گفت: موافقت اولیه برای همکاری این مجموعه با دومین واکسن انجام شده و به نظر می رسد در آینده نزدیک این محصول هم به داوطلبان تزریق شود، در حال حاضر افراد بسیاری داوطلب این کار شدند که باید کاندیدهای مناسب انتخاب شوند، برای انجام مرحله انسانی هر یک از واکسن ها باید ۲۰ تا ۳۰ هزار داوطلب در نظر گرفته شود که ما آمادگی داریم این حد از افراد را برای انجام این طرح جمع آوری کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه