عدم تحرک در سطح جهانی هزینه‌ای بالغ بر ۵۴ میلیارد دلار به جامعه جهانی تحمیل می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد قویدل گفت: سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای مطبوعاتی در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ تاکید نموده است اگر جمعیت جهان فعالیت ورزشی و اساساً تحرک داشته باشند آمار مرگ و میر در جهان ۵ میلیون نفر در سال کاهش می‌یابد.

وی افزود: مدیرکل سازمان بهداشت جهانی تاکید نموده است دستور العمل های جدید سازمان بهداشت جهانی در مورد تحرک‌های بدنی و مضرات کم تحرکی مردم منتشر شده است، در این شیوه نامه‌ها تاکید گردیده در شرایط شیوع کرونا که مردم بیشتر در خانه هستند در هر سن و با هر نوع توانایی هر نوع حرکتی برای تأمین سلامتی آنها اهمیت دارد، در این دستورالعمل بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت هوازی "حتی در خانه" در هفته برای همه بزرگسالان و حتی افرادی که در شرایط مزمن با معلولیت‌های شدید زندگی می‌کنند توصیه گردیده است. این سازمان جهانی تحرک بدنی را برای کودکان و نوجوانان هر روز به طور متوسط ۶۰ دقیقه "حتی در خانه" توصیه نموده است.

مسئول روابط عمومی شبکه‌های تخصصی سازمان‌های مردم نهاد برای مهار کرونا ادامه داد: متأسفانه شیوع گسترده کرونا موجب گردیده است مردم بسیاری از اقدامات مفید از جمله ورزش را در هر شرایطی فراموش می‌کنند و یا بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، انواع سرطان‌ها، بیماری فشار خون و انواع بیماری‌های خاص و دیر درمان با ترس از کرونا، معین‌ها و آزمایش‌های ادواری خود را انجام نمی‌دهند و یا زنان و دختران معاینات ادواری زنان را برای پیشگیری از انواع سرطان‌های شایع به فراموشی سپرده‌اند که بی تردید این بی توجهی‌ها موجی از اتفاقات ناگوار را برای این بیماران در آینده تحمیل خواهد نمود.

قویدل گفت: دستورالعمل‌های جهانی را برای توسعه سیاست‌های ملی بهداشت در حمایت از برنامه اقدام جهانی WHO در مورد فعالیت‌های بدنی که به صورت سندی برای بازه زمانی "۲۰۱۸-۲۰۳۰" تدوین گردیده است، در هفتاد و یکمین مجمع جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۸ با این هدف مصوب شده که عدم تحرک جسمی مردم جهان را تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۵ درصد کاهش دهد. این در حالی است که آمار WHO نشان می‌دهد از هر چهار بزرگسال یک نفر و از هر پنج نوجوان چهار نفر فعالیت بدنی کافی ندارند، این عدم تحرک در سطح جهانی هزینه‌ای بالغ بر ۵۴ میلیارد دلار برای مراقبت‌های بهداشتی مستقیم و ۱۴ میلیارد دلار دیگر برای از دست دادن بهره وری به جامعه جهانی تحمیل می‌نماید. این رهنمودها زنان را به حفظ فعالیت بدنی منظم در طول بارداری و پس از زایمان تشویق می‌کند. آنها همچنین مزایای ارزشمند سلامتی فعالیت بدنی را برای افراد دارای معلولیت برجسته می‌کنند.

وی تاکید کرد: در این سند به سالخوردگان "۶۵ سال یا بیشتر" توصیه شده که برای کمک به جلوگیری از زمین خوردن و بهبود سلامتی، فعالیت‌هایی را که بر تعادل و هماهنگی و همچنین تقویت عضلات است، با راهنمایی کارشناسان انجام دهند. سالخوردگان باید باور کنند که می‌توانند با تمرین تعادل خود را در تحرک‌های عادی زندگی حفظ کنند. همچنین فعالیت بدنی منظم کلید پیشگیری و کمک به کنترل بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و سرطان و کاهش علائم افسردگی و اضطراب، کاهش عوارض آلزایمر، بهبود حافظه و تقویت سلامت مغز است.

به گزارش مهر مسئول روابط عمومی شبکه‌های تخصصی سازمان‌های مردم نهاد برای مهار کرونا در پایان اضافه کرد: چنانچه مدیر کل WHO در رابطه با تحرک بدنی توصیه کرده است که داشتن جسمی فعال برای سلامتی حیاتی است و این می‌تواند به سال‌ها زندگی کمک کند. هر حرکتی مهم است، به ویژه اکنون که ما محدودیت‌های بیماری همه گیر کووید ۱۹ را مدیریت می‌کنیم. همه ما باید هر روز با خیال راحت و خلاقانه درباره انجام فعالیت‌های بدنی، فکر و اقدام کنیم، تمام فعالیت‌های بدنی مفید است و می‌تواند به عنوان بخشی از کار، ورزش و اوقات فراغت یا به صورت پیاده روی و دوچرخه سواری انجام شود، حرکات ایروبیک، بازی و کارهای روزمره خانه مانند باغبانی و نظافت نیز می‌تواند در زمره فعالیت‌های بدنی محسوب شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه