رزرو یا مصرف خون در سزارین های غیراورژانسی تخلف است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیمان عشقی با ارسال نامه ای به مدیران کل ادارات انتقال خون سراسر کشور، با استناد به ماده ۱۲ اساسنامه سازمان انتقال خون ایران، ضمن یادآوری ضرورت بازدیدهای دوره ای منظم از بیمارستان های سراسر کشور، بازدید ویژه و سرزده و تصادفی مدیران کل را از بیمارستان ها به ویژه بیمارستان های خصوصی در تاریخ ۹ آذر ماه را خواستار شد.

در ماده ۱۲ اساسسنامه سازمان انتقال خون ایران آمده است: در صورت عدم رعایت مفاد آیین نامه بانک خون بیمارستانی از طرف مؤسسات درمانی و بهداشتی سازمان انتقال خون، باید بلافاصله از ادامه فعالیت واحد متخلف مربوطه جلوگیری شده و مراتب را به مراجع ذیصلاح قانونی اعلام کنند.

در این گزارش تاکید شده است: این بازدیدها با هدف جلوگیری از هرگونه رزرو و یا مصرف خون در اعمال سزارین الکتیو "غیراورژانسی" صورت می گیرد و چنانچه مرکز درمانی درخواستی از این دسته را به ثبت رسانده باشد، گزارش به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان ارسال و مجازات مصوب که جلوگیری از ادامه فعالیت بانک خون بیمارستان است اعمال می شود.

پیش ازاین معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نیز در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به تجربه نگران‌کننده در تاریخ‌های رند سال‌های قبل، دستورالعملی را ابلاغ کرده و هشدارهای جدی را به متخلفان داده است.

در نامه مورد اشاره آمده است که چندین تاریخ مناسبتی و تقویمی در سال جاری رصد شد که متاسفانه نتایج آن حاکی از افزایش معنادار آمار سزارین‌های غیر ضرور توسط بعضی از پزشکان و بیمارستان‌هاست و توجه به در پیش بودن تاریخ ۹۹/۰۹/۰۹، بررسی و شناسایی میزان همراهی و عملکرد پزشکان و بیمارستان‌ها در کنترل این اقدام غیرموجه در دستور کار جدی وزارت متبوع قرار گرفته است.

بر این اساس دانشگاه‌ها موظف‌ هستند، عملکرد افزایش آماری سزارین‌های بیمارستان‌ها و پزشکان در تاریخ ۹۹/۰۹/۰۹ را مورد بررسی دقیق قرار دهند و به مسئول فنی بیمارستان‌های دارای آمار نامتعارف تذکر مکتوب ابلاغ کنند و پزشکان متخصص زنان و زایمان با آمار افزایشی را به هیات انتظامی استان معرفی کنند. فارس

پایان پیام/

مطالب مشابه