طرح ناظران سلامت جهت اجرا در شعب جمعیت هلال احمر سراسر کشور ابلاغ شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدحسن قوسیان مقدم درباره جزئیات طرح ناظران سلامت که در راستای حمایت از سلامت مردم و به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا با همکاری وزارت بهداشت اجرا می‌شود گفت: در حال حاضر طرح ناظران سلامت که به صورت مشترک با وزارت بهداشت پیش خواهد رفت، جهت اجرا در شعب جمعیت هلال احمر سراسر کشور، ابلاغ شده است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر ادامه داد: طرح ناظران سلامت در قالب همکاری جوانان، داوطلبان و امدادگران جمعیت هلال احمر با بازرسان سلامت محیط و کار دانشگاه های علوم پزشکی کشور در زمینه کنترل و نظارت بر حسن اجرای پروتکل‌های بهداشتی بوده و جهت حفظ سلامت مردم و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا اجرا می‌شود. البته در این طرح رعایت کرامت انسانی و حفظ سلامت جوانان، داوطلبان و امدادگران مشارکت کننده امری مورد تاکید، ضروری و الزامی است.

وی افزود: طبق این طرح، فراخوان و آماده سازی تیم ها بر عهده جمعیت هلال احمر و ساماندهی و بهره‌گیری از آنها بر عهده معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی است، بر این اساس تیم‌های جوانان تشکیل و جلسات آموزشی و توجیهی انجام شده است. رویکرد طرح نیز انجام خدمات داوطلبانه و تاکید بر آن است. همچنین تجهیز تیم های بازرسی اعم از جوانان و داوطلبان هلال احمر و بازرسان بهداشتی، با تجهیزاتی از قبیل تجهیزات لجستیک، وسایل نقلیه، خودرو بازرسی، ماسک، مواد گندزدا، مواد ضدعفونی کننده و سایر ابزار و تجهیزات مورد نیاز با مشارکت و توافق مراکز بهداشتی شهرستان‌ها و جمعیت هلال احمر همان شهرستان فراهم می‌شود.

قوسیان مقدم گفت: برای اجرای بهتر طرح ناظران سلامت، داوطلبان جمعیت هلال احمر توسط کارشناس سلامت محیط و کار مرکز خدمات جامع سلامت، آموزش دیده‌اند،در این طرح جوانان و داوطلبان عضو جمعیت هلال احمر با کارت شناسایی معتبر و لباس فرم سازمان جوانان یا داوطلبان هلال احمر، به گروه بهداشت محیط محلات ملحق می‌شوند. باید توجه کرد که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مسئولیت نظارت فنی و کارشناسی بر تیم‌های داوطلب، بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی است. در عین حال همه بازدیدها و نظارت‌های انجام شده توسط نیروهای داوطلب هلال احمر بدون مداخلات میدانی، حقوقی و قضایی خواهد بود.

سخنگوی جمعیت هلال احمر اظهار کرد: در این طرح ارزیابی و نظارت بر اماکن تهیه و توزیع واحدهای صنفی، ادارات، مراکز ارائه خدمات مردمی، نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی ادارات، بانک‌ها، مدارس، محل‌های تجمع، بازارها و میادین میوه و تره‌بار با بهره‌گیری از لیست‌های مرتبط با هر صنف که توسط کارشناسان بهداشت محیط مراکز جامع خدمات سلامت در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفته، انجام می‌شود. در عین حال همکاری در آموزش عمومی کسبه، اصناف و ...، همکاری در ضدعفونی اماکن و معابر و محل‌های تجمع و همکاری با تیم‌های مراقبت و حمایت از دیگر اقداماتی است که از سوی جمعیت هلال احمر در این طرح انجام می‌شود.

به گارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: در این طرح جمعیت هلال احمر بر همکاری حداکثری سازمان‌های داوطلبان، امداد و نجات و معاونت‌های درمان، توانبخشی و آموزش و همچنین سازمان تدارکات پزشکی با سازمان جوانان هلال احمر تاکید دارد، با توجه به اهمیت اجرای این طرح برای قطع زنجیره انتقال بیماری کووید_۱۹، تمام بخش‌ها و منابع جمعیت، چه از نظر ظرفیت داوطلبی و امکانات شرکت‌ها و چه در حوزه سازمان‌ها برای پشتیبانی از این طرح آماده‌اند.

پایان پیام/

مطالب مشابه